Polub nas na Facebooku
Czytasz: Masaż bańkami chińskimi – relaksuje i leczy. Kto na nim najbardziej skorzysta?
menu
Polub nas na Facebooku

Masaż bańkami chińskimi – relaksuje i leczy. Kto na nim najbardziej skorzysta?

NAN

Fot: Photographee.eu / fotolia.com

Bańki chińskie – silikonowe lub szklane – przeznaczone są do masażu o właściwościach relaksacyjnych i leczniczych. Stosuje się je w celach kosmetycznych, gdyż skutecznie zwalczają cellulitu i redukują tkankę tłuszczową zgromadzoną na brzuchu. Wskazane są również osobom z bólami kręgosłupa, stawów i mięśni. 

Bańki chińskie wykorzystuje się w zabiegach antycellulitowych, ale również w celach leczniczych, np. przy bólach kręgosłupa. Przy użyciu baniek wykonuje się relaksacyjny masaż. Najlepsze efekty uzyskuje się po przeprowadzeniu około 10 zabiegów.

Czytaj też:

Bańki chińskie – czym są i na czym polega ich działanie?

Bańki chińskie są rodzajem baniek próżniowych. Ich działanie polega na wytworzeniu podciśnienia wywołującego miejscowe zasysanie skóry. Bańki wykorzystuje się m.in. w gabinetach kosmetycznych do wykonania masażu leczniczo-relaksacyjnego. Masaż bańką chińską można również przeprowadzić w warunkach domowych – wystarczy zakupić specjalny zestaw do jego wykonania. Bańki cechują się okrągłym kształtem i zaokrąglonymi brzegami, co umożliwia im zassanie się na skórze. Wykorzystanie podciśnienia przy technice masażu bańką chińską przyczynia się do pobudzenia krążenia chłonki i krwi w organizmie, a tym samym przyspiesza proces naturalnej detoksykacji, czyli usuwania szkodliwych toksyn. Najczęściej wykorzystywaną metodą w gabinetach kosmetycznych jest tzw. metoda sucha, określana inaczej jako zimna, w której stosuje się bańki gumowe lub silikonowe. Masaż można przeprowadzić również metodą gorącą przy użyciu baniek szklanych lub bambusowych – tzw. bańki ogniowe. Polega ona na podpaleniu brzegów naczynia, które przysysają się do ciała w momencie, gdy palący się wewnątrz spirytus wyczerpie zapasy tlenu.

Zastosowanie baniek chińskich

Masaż przy użyciu baniek chińskich wywodzi się z medycyny ludowej. Niegdyś był stosowany w leczeniu przeziębień oraz grypy. Bańki chińskie znajdują zastosowanie w zwalczaniu cellulitu, gdyż działają ujędrniająco na skórę. Są również skuteczne w redukcji tłuszczu z okolic brzucha. Masaż przyczynia się nie tylko do usprawnienia krążenia, ale również przyspiesza przemianę materii, wspomagając proces spalania tkanki tłuszczowej. Masaż bańką chińską wykorzystywany jest w kosmetologii także w celu zmniejszenia widoczności nieestetycznych rozstępów. Stosuje się go również w lecznictwie. Bańki chińskie zalecane są osobom z bólami: kręgosłupa, karku oraz mięśni i stawów. Zmniejszają napięcie nerwowe oraz łagodzą dolegliwości związane ze stanem zapalnym korzonków nerwowych. Wskazane są przy bólach migrenowych oraz dolegliwościach płucnych, np. przy astmie. Technikę masażu bańką chińską wykorzystuje się również w leczeniu przeziębień oraz przy problemach z ukrwieniem.

Jakie są przeciwwskazania do wykonania baniek chińskich?

Technika masażu bańką chińską łagodzi różnego rodzaju dolegliwości bólowe, jednak w pewnych przypadkach nie jest wskazana. Baniek chińskich nie powinno stosować się u osób z chorobami nowotworowymi, padaczką, stanami zapalnymi skóry, ranami i żylakami. Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia masażu jest niewydolność krążenia spowodowana np. zapaleniem żył oraz choroby i wady serca. Z masażu bańkami chińskimi muszą zrezygnować kobiety w czasie krwawienia miesięcznego oraz podczas ciąży, a także osoby z cerą naczynkową.

Jak wykonać masaż banką chińską? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak wykonać masaż banką chińską? Źródło: x-news

Masaż bańką chińską – instrukcja

Masaż bańką chińską w gabinetach kosmetycznych trwa najczęściej około 15-30 minut, ale przy zabiegach na większej partii ciała czas jego trwania sięga 60 minut. Przed rozpoczęciem masażu relaksacyjno-leczniczego skórę poddawaną zabiegowi należy natłuścić za pomocą oliwy. Jej zadaniem jest ułatwienie przesuwania się bańki po skórze. W przypadku, gdy masaż stosowany jest jako zabieg zwalczający cellulit, można zastosować oliwę wzbogaconą o wyciąg z bluszczu lub algi morskie, które posiadają właściwości antycellulitowe. Zestaw do masażu techniką bańki chińskiej zawiera naczynka o różnej wielkości, dlatego na początku należy wybrać odpowiedni rozmiar bańki w zależności od miejsca, na które będzie stosowana.

Masaż bańka chińską krok po kroku

  • Z bańki chińskiej wyciskamy się powietrze, a następnie przykładamy ją do skóry. W ten sposób wytwarzane jest podciśnienie, co skutkuje zasysaniem skóry i tkanek podskórnych do wnętrza bańki.
  • Zaczynamy masaż właściwy, polegający na długich podciągnięciach  oraz ruchach  okrężnych bańką. Przesuwanie bańki po skórze może być nieco bolesne.
  • Po zakończonym zabiegu nie  „odrywamy” bańki od skóry przy użyciu siły. Powinno się delikatnie ją odessać poprzez włożenie do niej palca, które spowoduje dojście powietrza do jej wnętrza.

Po masażu bańką chińską na skórze mogą pojawić się wybroczyny, które zanikają po kilku dniach od zabiegu. Nie stanowią one przeciwwskazania do przeprowadzenia następnych masaży. W przypadku pojawienia się uporczywych dolegliwości bólowych należy wziąć gorący prysznic, który złagodzi dyskomfort. Najlepsze efekty uzyskuje się po przeprowadzeniu około 10-12 zabiegów, które powinno się wykonywać z maksymalnie trzydniowym odstępem czasu.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
12
0
Polecamy
Jak pozbyć się cellulitu przed sylwestrem?
Wypróbuj masaż podciśnieniowy
Jak pozbyć się cellulitu przed sylwestrem? Wypróbuj masaż podciśnieniowy Dzień Dobry TVN
Masaż lodem i jego zalety.
Jak go wykonać?
Jak używać przyrządu do masażu lodem?
Masaż lodem i jego zalety. Jak go wykonać? Jak używać przyrządu do masażu lodem? Dzień Dobry TVN
Bańki chińskie - technika masażu, rezultaty i przeciwwskazania
Bańki chińskie - technika masażu, rezultaty i przeciwwskazania TVN zdrowie
Bańki lecznicze - jak stawiać bańki i dobrze to robić?
Bańki lecznicze - jak stawiać bańki i dobrze to robić? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Co upiec na Wielkanoc? Oto 4 dietetyczne i smaczne propozycje!
Co upiec na Wielkanoc? Oto 4 dietetyczne i smaczne propozycje!
Jak oczyścić organizm z toksyn – dieta, zioła, domowe sposoby
Jak oczyścić organizm z toksyn – dieta, zioła, domowe sposoby
Kawa rozpuszczalna – skład, szkodliwość, kalorie. Ile kofeiny ma kawa rozpuszczalna?
Kawa rozpuszczalna – skład, szkodliwość, kalorie. Ile kofeiny ma kawa rozpuszczalna?
Czy chrzan jest zdrowy? Właściwości lecznicze korzenia i liści chrzanu
Czy chrzan jest zdrowy? Właściwości lecznicze korzenia i liści chrzanu
Czy można głaskać brzuch w ciąży? Jaki sposób na dotykanie brzucha jest bezpieczny?
Czy można głaskać brzuch w ciąży? Jaki sposób na dotykanie brzucha jest bezpieczny?