Mąka migdałowa posiada zalety, które powinny zostać szczególnie docenione przez osoby ze zbyt wysokim cholesterolem, cukrzycą i nadciśnieniem tętniczym. Jest także źródłem cennych dla organizmu minerałów: magnezu, wapnia i żelaza.
Mąka migdałowa
Mąkę migdałową wytwarza się w procesie mielenia migdałów. Jest biała i ma lekko słodki, charakterystyczny dla tych pestek, smak. Może być używana jako zamiennik mąki pszennej. W wielu kuchniach podkreśla się, że migdały należą do jednych z najzdrowszych produktów świata i mimo że są kaloryczne, to pozwalają pozbyć się niechcianej tkanki tłuszczowej.
Migdały są w rzeczywistości jadalnymi pestkami owoców migdałowca pospolitego, który od tysięcy lat uprawiany był na Dalekim Wschodzie, a obecnie występuje też w basenie Morza Śródziemnego, na Kaukazie, w Portugalii, słonecznej Kalifornii oraz w Szwajcarii. Niestety w Polsce spotykany jest niezwykle rzadko, przez swoją znaczną wrażliwość na mróz, ale jest to bliski krewny wiśni, moreli, brzoskwini, czereśni czy powszechnie występującej śliwy.
Mąka migdałowa – jak zrobić?
Jest wiele dostępnych przepisów podpowiadających jak zrobić mąkę migdałową w domu. Do jej przygotowania konieczne są oczywiście pestki migdałowca – mogą być łuskane, niełuskane, prażone, w całości lub w płatkach. Wystarczy je zmielić w młynku do kawy lub orzechów, aż do uzyskania odpowiedniej konsystencji proszku. Należy pamiętać, że pestki mają dużą zawartość oleju, dlatego użycie do mielenia blendera w trybie innym niż pulsacyjny, może spowodować wydzielenie się tłuszczu, co zamiast mąki da masło orzechowe. Podczas blendowania należy więc robić krótkie przerwy, aby uzyskać pożądaną sypką konsystencję.
Polecamy: Masło migdałowe – jakie ma właściwości i jak przygotować masło w domu
Domową mąkę migdałową można też przyrządzić z tzw. pulpy, która pozostaje po przygotowaniu mleka migdałowego. Substancję należy najpierw wysuszyć w piekarniku, a następnie przemielić w młynku. Mąkę dobrze jest przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku. Ponadto ta wykonana w domu w zasadzie nie różni się od kupionej w sklepie, ponieważ za pomocą młynka do kawy można uzyskać bardzo dobrą teksturę.
Mąka migdałowa – kalorie i właściwości
Należy pamiętać, że mąka migdałowa należy do jednej z bardziej kalorycznych (100 g produktu to ponad 600 kcal). Ponadto zawiera znaczne ilości białka i tłuszczów. Jej cenne właściwości wynikają z tego, że do jej produkcji zostały użyte migdały. Jest jednym z lepszych źródeł nienasyconych kwasów tłuszczowych, a przy tym zawiera stosunkowo niewielkie ilości węglowodanów. Poza tym, że nie ma glutenu, to dostarcza znacznych ilości żelaza, wapnia i magnezu, czyli pierwiastków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Właściwości mąki migdałowej są bardzo szerokie. Produkt ten:
-
zmniejsza poziom cholesterolu we krwi, ponieważ zawiera zdrowe tłuszcze; jednocześnie obniża ryzyko wystąpienia chorób serca;
- obniża ciśnienie krwi;
- zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworu okrężnicy;
- chroni przed działaniem szkodliwych wolnych rodników (dzięki właściwościom antyoksydacyjnym);
- poprawia glikemię u osób ze zdiagnozowaną cukrzycą i zmniejsza ryzyko wystąpienia tej choroby.
Ma więc nie tylko cenne właściwości odżywcze, ale także zdrowotne.
Warto wiedzieć: Olejek migdałowy – jak działa na włosy, skórę twarzy i całego ciała
Mąka migdałowa – do czego można jej używać?
Jeżeli ktoś zastanawia się, do czego użyć mąki migdałowej, w internecie dostępnych jest wiele przepisów, ponieważ ma ona zastosowanie głównie w kuchni. Można zastąpić nią z powodzeniem mąkę pszenną w proporcjach 1:1, z tą tylko uwagą, że wypieki na bazie proszku z migdałów nie będą tak pulchne. Jeśli ktoś nie chce przygotowywać jej samodzielnie w domu, gotowy produkt dostępny jest zwykle w sklepach i na stoiskach ze zdrową żywnością. Można ją dostać także w hipermarketach. Niestety nie należy do najtańszych – za 500 g produktu trzeba zapłacić od około 13 do 25 zł. Cena uzależniona jest od producenta, ale też jakości, dlatego zawsze należy zapoznać się ze składem – najwięcej właściwości ma ta mąka, która wytworzona jest w 100% z pestek migdałów.
Polecamy: Mleko migdałowe – kalorie, właściwości, skład. Jak zrobić mleko migdałowe?
Może stanowić bazę wypieków, np. wszelkich ciast i ciasteczek, które sporządzane są zarówno na słodko, jak i na słono, mimo że ma naturalny słodkawy posmak. Stosowana jest jako dodatek przy wypiekaniu chleba lub ciasta do pizzy. Nadaje się do przygotowania naleśników oraz wszelkich placków i racuchów, mimo że nie będą miały one tak dużej pulchności jak przy użyciu mąki pszennej. Jest zdrowym zamiennikiem do zagęszczania sosów czy zup, a także składnikiem panierki do mięsa czy ryb. Zaletą mąki migdałowej jest również to, że nadaje się do spożycia na surowo np. w formie słodkiego i zagęszczającego dodatku do płatków śniadaniowych, deserów czy koktajli.