Polub nas na Facebooku
Czytasz: Łuszczyca – leczenie domowe: dieta, zioła, napary, kąpiele
menu
Polub nas na Facebooku

Łuszczyca – leczenie domowe: dieta, zioła, napary, kąpiele

Osoba, z łojotokowym zapaleniem skóry

Fot: Suze777 / gettyimages.com

Łuszczyca to choroba mająca wiele możliwości terapeutycznych, jednak żadna z nich niedaje całkowitego wyleczenia. Domowe sposoby leczenia łuszczycy mogą stanowićdopełnienie właściwej terapii. Obejmują odpowiednią dietę, okłady, zioła czy kąpiele.

Łuszczyca to przewlekła, zapalna choroba skóry, w powstawaniu której ważną rolę odgrywają czynniki genetyczne i immunologiczne. Wczesne zmiany mają charakter drobnych grudek. Dojrzałe zmiany są większe, średnicy kilku centymetrów, pokrywają je srebrzyste łuski, czyli blaszki łuszczycowe. Zmiany lokalizują się w różnych miejscach na ciele, choć najbardziej typowe są okolice kolan, łokci i owłosionej skóry głowy. Łuszczyca paznokci może współistnieć ze zmianami skórnymi bądź występować jako jedyna zmiana. Wyróżnia się kilka postaci łuszczycy, w tym np. łuszczycę krostkową czy uogólnioną.

Łuszczyca jest jednostką chorobową mającą wiele opcji terapeutycznych. Poza dermatologicznymi zaleceniami warto wspomóc się domowymi sposobami leczenia. Bardzo pomocne mogą być odpowiednia dieta, zioła czy inne preparaty możliwe do stosowania w domowych warunkach.

Zobacz film: Nie traktuj łuszczycy powierzchownie. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Domowe sposoby leczenia łuszczycy

Jak w przypadku większości chorób, domowe sposoby powinny stanowić uzupełnienie właściwego leczenia, a nie całkowicie je zastępować. Bardzo ważnym aspektem domowych sposobów leczenia łuszczycy jest stosowanie emolientów, czyli specjalnej linii kosmetyków, które pozwalają na uniknięcie przesuszenia skóry, co jest bardzo ważnym aspektem leczenia. Obecnie nie ma leku, który całkowicie zahamowałby i zlikwidował zmiany chorobowe. Standardowe leczenie obejmuje maści złuszczające, dziegcie i maści steroidowe. Zastosowanie ma też fototerapia. Wśród naturalnych metod leczenia stwierdzono pozytywny wpływ terapeutyczny soli z Morza Martwego. Na szczęście nie jest konieczny wyjazd nad Morze Martwe, można zastosować naświetlania i kąpiele solankowe.

Bardzo ważną kwestią domowego leczenia łuszczycy jest zapewnienie organizmowi dobrostanu. Wszystkie infekcje, choroby układowe, zła dieta, używki, stres powodują zaostrzanie zmian chorobowych. Dlatego do domowych sposobów walki z łuszczycą należą:

  • eliminacja używek,
  • odpowiednia dieta,
  • zioła,
  • eliminacja stanów zapalnych i chorób,
unikanie stresu,
  • właściwy tryb życia.

Zioła w domowych sposobach leczenia łuszczycy

Wśród domowych sposobów walki z łuszczycą ważne miejsce zajmują zioła. Stosuje się mieszanki kilku ziół, w tym skrzypu, akacji, liści brzozy, fasoli, perzu i rzewienia. Zioła powinny być zmielone w identycznych proporcjach, choć można też użyć ziół niemielonych. Napary nie powinny być zbyt mocne, najlepiej użyć 1 łyżeczkę ziół na 1 litr wody.

Zobacz film: Zioła - przy jakich dolegliwościach warto o nich pamiętać? Źródło: Stylowy Magazyn.

Dieta jako domowy sposób walki z łuszczycą

U chorych na łuszczycę zaleca się diety niskokaloryczne, by zredukować masę ciała i zmniejszyć otyłość, która jest również czynnikiem zaostrzającym chorobę. Komórki tłuszczowe bowiem wydzielają liczne prozapalne cytokiny, które mogą nasilać zmiany skórne. W diecie na łuszczycę zaleca się duże spożycie warzyw mających znaczne właściwości antyoksydacyjne (choć istnieją teorie sugerujące eliminację roślin psiankowatych, jak ziemniaki, papryka, pomidor czy bakłażan), a także nienasyconych kwasów tłuszczowych. Spożywanie kwasów omega-3 i omega-6 w proporcji 5 : 1 może mieć istotne przeciwzapalne działanie na organizm. Konieczne jest więc włączenie do diety łososia, tuńczyka, szprotek, makreli, sardynek czy śledzi.

Można się spotkać z teoriami zalecającymi dietę bezglutenową w łuszczycy. Nie zostało to jednak do końca potwierdzone badaniami, więc nie jest to dieta z wyboru u chorych z łuszczycą. Jednak można na próbę wyeliminować produkty glutenowe i obserwować charakter zmian. Jeśli ta eliminacja przyniesie zauważalną poprawę, można stosować bezglutenową dietę dłużej po konsultacji z lekarzem i dietetykiem.

Leczenie naturalne łuszczycy z użyciem soli z Morza Martwego

Sama w sobie sól wywiera korzystny wpływ na zmiany łuszczycowe, ze względu na jej bardzo bogaty chemiczny skład: magnez, mangan, potas, sód, stront, wapń, żelazo, bromek, chlorek, amon, fluorek, jodek, siarczan, węglan. Zawarte pierwiastki poprawiają stan ogólny skóry poprzez:

  • działanie aseptyczne i niszczące drobnoustroje,
  • regulację procesów rogowacenia skóry,
  • sprzyjanie odnowie naskórka,
  • ułatwianie gojenia się ran,
  • zapobieganie przesuszaniu skóry,
  • poprawę nawodnienia organizmu.

Inne domowe sposoby na łuszczycę

Do substancji mających niepotwierdzone, lecz prawdopodobnie korzystne działanie na zmiany łuszczycowe zalicza się:

  • kąpiel owsianą,
  • okłady z kapusty,
  • napary do przemywania skóry z dymnicy, szczawiu kędzierzawego, przytulii właściwej czy mahonii pospolitej.

Zobacz film: Budowa i funkcje skóry. Źródło: 36,6.


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
159
31
Komentarze (2)
fijołek
nie znam samego zestawu o ktorym piszesz ale patrze na sklad i... jestem na tak dla niego.. dziegieć brzozowy, ekstrakt z wierzbówki kiprzycy, ekstrakt z wierzby białej, niacynamid, pantenol, betaina, glinka biała.. wygląda to na prawdę bardzo ładnie.
Czytaj całość
Klaudia Cz
Łuszczyca mnie męczy mnie kilku dobrych lat i już trochę się nauczyłam z nią żyć i postępować. Łatwo z nią nie jest, ale domowe leczenie łuszczycy pomaga jako dodatek. Tak głównie to psorisel stosuję leczniczo a napary ziołowe jako dodatek. Dieta też robi ogromną różnicę.
Czytaj całość
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?