Polub nas na Facebooku
Czytasz: Leżenie i spanie na brzuchu – wpływ na kondycję zdrowia kręgosłupa
menu
Polub nas na Facebooku

Leżenie i spanie na brzuchu – wpływ na kondycję zdrowia kręgosłupa

Kobieta śpi w łóżku  na brzuchu

Fot. Daly and Newton / Getty Images

Spanie na brzuchu jest najmniej korzystną dla zdrowia pozycją, która obciąża kręgosłup szyjny, uciska narządy wewnętrzne i utrudnia oddychanie. Mimo to dla wielu osób jest najbardziej komfortowa i nie wywiera znaczącego wpływu na zdrowie psychofizyczne.

Odpowiednia jakość snu wpływa na kondycję organizmu. Mimo że spanie na brzuchu nie jest polecane, branża zaopatrzenia ortopedycznego proponuje rozwiązanie dla zwolenników leżenia przodem w trakcie zasypiania. Poduszka do spania na brzuchu zapobiega rozwijaniu się odkształceń kręgosłupa i wspiera leczenie wielu schorzeń układowych.

Spanie na brzuchu

Spanie na brzuchu to jedna z najmniej korzystnych pozycji ułożeniowych dla zdrowia i zarazem jedna z bardziej komfortowych, wyzwalających poczucie bezpieczeństwa i wygody po wtuleniu twarzy w poduszkę i otuleniu jej ramionami. Odpoczynek tego typu wywiera szczególnie wpływ na kręgosłup szyjny i piersiowy, ale także na narządy wewnętrzne klatki piersiowej i brzucha. Decydując się na odpoczynek tego typu, należy zadbać o odpowiednie podparcie głowy i odciążenie kręgosłupa. W tym celu polecana jest specjalna poduszka ortopedyczna do spania na brzuchu.

Zobaczcie, jak prawidłowo ułożyć się do snu:

Zobacz film: Jak prawidłowo ułożyć się do snu? Źródło: Dzień Dobry TVN

Spanie przodem a wpływ na kręgosłup

Leżenie na brzuchu znacznie odciąża kark i obręcz barkową, wymuszając przyjęcie nienaturalnej pozycji, w której system mięśniowo-więzadłowy pracuje asymetrycznie, tzn. jest obciążony bardziej tylko z jednej strony, podczas kiedy po przeciwnej jest nadmiernie rozluźniony. Zniekształcenie fizjologicznych krzywizn i rotacja kręgów względem siebie poprzez skręcenie głowy w bok w celu zapewnienia dostępu do powietrza utrzymują w ciągłym napięciu mięśnie i tkanki przykręgosłupowe oraz stawy międzykręgowe, przez co kręgosłup nie ma warunków do regeneracji, która jest jednym z podstawowych zadań snu. Zwiększony nacisk struktur kręgosłupa szyjnego przenosi się także na niższe jego partie, a dodatkowo często podkulona jest jedna z kończyn dolnych w trakcie leżenia przodem. W konsekwencji kompensacyjnie układa miednicę i dolne segmenty kręgosłupa w półobrocie, czyli w rotacji, co w trakcie regularnych praktyk może wywoływać ból pleców po spaniu na brzuchu. Długotrwała dysproporcja rozłożenia sił w obrębie osi długiej ciała zwiększa ryzyko utrwalania się odkształceń i rozwijania przewlekłych powikłań na tle układu ruchu, np. wad postawy.

Czy spanie na brzuchu jest zdrowe? Wpływ na organizm

Leżenie na brzuchu wywiera wpływ na jakość funkcjonowania narządów klatki piersiowej i jamy brzusznej. Spanie na brzuchu utrudnia pracę płuc, szczególnie w fazie wdechu, kiedy z powodu ich przygniecenia ciężarem tułowia ograniczona zostaje ilość zaciąganego powietrza. Ponadto spanie przodem sprzyja chrapaniu, a nawet bezdechowi sennemu, spowalnia też tempo perystaltyki jelit, uciska pęcherz moczowy czy żołądek. Nie jest polecane szczególnie osobom obciążonym przewlekłymi chorobami układu oddechowego oraz tymczasowymi infekcjami jak katar czy zapalenie zatok nosowych, schorzeniami układu pokarmowego i moczowego. Sen na brzuchu sprzyja również kreowaniu abstrakcyjnych, surrealistycznych oraz erotycznych snów.

W jakiej pozycji lubisz spać najbardziej?

Zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polecamy: Spanie na lewym boku – najbardziej popularny i zdrowy styl odpoczynku

Czy w ciąży można spać na brzuchu?

Spanie i leżenie na brzuchu w trakcie ciąży nie jest przeciwwskazane pod warunkiem, że jest ona we wczesnym etapie rozwoju. W pierwszym trymestrze pozycja ta, jeśli tylko jest komfortowa dla przyszłej mamy, nie stanowi zagrożenia dla płodu, ponieważ macica i kości miednicy są naturalnym i bezpiecznym schronieniem. Na skutek przybierania dziecka na wadze i wzrostu brzucha spanie na brzuchu staje się niewygodne i sprawia wrażenie leżenia na piłce. Ponadto może być już niebezpieczne dla płodu ze względu na wywierany bezpośredni ucisk ciała matki na dziecko, które nie jest już pod całkowitą ochroną kości miednicy, a tylko częściową.

Polecamy: Czy spanie bez poduszki jest zdrowe i jak wpływa na kręgosłup?

Poduszka ortopedyczna do spania na brzuchu

Specjalistyczna poduszka do spania na brzuchu to rozwiązanie dla zwolenników tego typu pozycji podczas odpoczynku. Dzięki niej można zminimalizować przykre konsekwencje leżenia przodem. Poduszki do spania na brzuchu skuteczność zawdzięczają kształtowi na wzór litery „X”, zapewniającemu odpowiednie podparcie głowy i ramion. Ponadto poduszka ortopedyczna tego typu odciąża kręgosłup szyjny, a także stabilizuje obręcz barkową, nie pozwalając na patologiczne wykrzywienie osi kręgosłupa, asymetrię pracy systemu mięśniowo-więzadłowego grzbietu oraz uciskanie górnych dróg oddechowych. Odciążony szczyt klatki piersiowej sprzyja pogłębieniu wdechu, rozluźnieniu mięśni oddechowych i ogólnej regeneracji organizmu podczas wypoczynku, a materiały wierzchnie poduszek do spania na brzuchu i specjalna konstrukcja wewnętrzna sprzyjają cyrkulacji powietrza, zapobiegając poceniu się ciała i utrzymując optymalną temperaturę powierzchni skóry. Technologia tzw. zapamiętywania kształtów umożliwia powrót do wygodnej, ustalonej pozycji.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
86
6
Polecamy
Spanie na brzuchu, plecach czy boku – która z pozycji jest najzdrowsza?
Spanie na brzuchu, plecach czy boku – która z pozycji jest najzdrowsza? Dzień Dobry TVN
Czy spanie bez poduszki jest zdrowe i jak wpływa na kręgosłup?
Czy spanie bez poduszki jest zdrowe i jak wpływa na kręgosłup? TVN zdrowie
Ćwiczenia na dolne partie brzucha - trening dolnych partii mięśnia prostego i boczków, w domu i na siłowni
Ćwiczenia na dolne partie brzucha - trening dolnych partii mięśnia prostego i boczków, w domu i na siłowni Dzień Dobry TVN
Poduszka ciążowa – jaka poduszka dla kobiet w ciąży jest najlepsza?
Poduszka ciążowa – jaka poduszka dla kobiet w ciąży jest najlepsza? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?