Spanie na lewym boku uważane jest za najkorzystniejszy dla zdrowia styl odpoczynku w pozycji leżącej, który bezpośrednio przekłada się na jakość funkcjonowania psychofizycznego organizmu w ciągu dnia. Dla podbicia efektów leżenia na boku dodatkowo podkłada się poduszki i wałki w miejsca narażone na rotację, np. pod miednicę, w celu uniknięcia skrętu jej struktur i kompensacyjnego półobrotu dolnego odcinka kręgosłupa.
Spanie na lewym boku
Spanie i odpoczynek na lewym boku jest jedną z korzystniejszych dla zdrowia pozycji leżących. Nie obciąża kręgosłupa i klatki piersiowej oraz nie wywiera ucisku na narządy wewnętrzne brzucha i miednicy. Leżenie na lewym boku wspiera utrzymywanie naturalnych krzywizn kręgosłupa w płaszczyźnie strzałkowej, czyli przednio-tylnej, czołowej, czyli bocznej, oraz poziomej – nie prowokuje kompensacyjnego zrotowanego ustawienia kręgów względem siebie.
Spanie na lewym boku wspiera funkcjonowanie wielu układów narządowych, głównie sercowo-naczyniowego, limfatycznego oraz pokarmowego i procesów trawiennych. Polecane jest szczególnie kobietom w ciąży.
Zobaczcie na filmie, co sprzyja problemom ze snem:
Co daje spanie na lewym boku?
Spanie na lewym boku wspiera procesy fizjologiczne, m.in.:
- w układzie pokarmowym usprawnia procesy trawienne prowadzone przez żołądek i trzustkę, które podczas leżenia na lewym boku znajdują się w swobodnej, niczym nieobciążonej pozycji. Produkcja i rozprowadzanie enzymów trawiennych w układzie pokarmowym zachodzi wówczas bez większych przeszkód, m.in. nadmiar kwasu żołądkowego rozlewa się równomiernie po jamie żołądka i nie cofa się do przełyku, co zmniejsza ryzyko zgagi, czyli uczucia pełności i pieczenia przełyku oraz dolegliwości bólowych za mostkiem. Ponadto spanie na lewym boku łagodzi objawy refluksu żołądkowo-przełykowego oraz wspiera uwalnianie żółci. Sprzyja także funkcjonowaniu jelita grubego. Praca kosmków jelitowych w przesuwaniu niestrawionych resztek pokarmu w kierunku odbytu zostaje bowiem wsparta przez siłę naturalnej grawitacji, dzięki czemu masa kałowa jest sprawniej usuwana. Ta sama grawitacja wspomaga pracę śledziony poprzez ułatwienie docierania do niej płynów ustrojowych z całego organizmu;
- w układzie limfatycznym, odpowiedzialnym za transport składników odżywczych i eliminację zbędnych produktów przemiany materii, którego główne ośrodki mieszczą się po lewej stronie kręgosłupa. Wzmożone odprowadzanie toksycznych substancji z dystalnych części ciała w kierunku węzłów chłonnych wspiera również grawitacja, która po odciążeniu prawej połowy ciała wymusza mimowolne spływanie limfy do swojej centrali na lewym boku. Zbędne płyny ustrojowe w tej sytuacji sprawniej usuwane są z organizmu, co wpływa na szybsze docieranie składników odżywczych do komórek i uleganie przez nie procesom metabolicznym;
- w układzie sercowo-naczyniowym. Lewostronne ułożenie ciała sprzyja ponoszeniu mniejszego wysiłku energetycznego przez serce – leżenie na lewym boku wspiera pracę serca, które pompuje krew do aorty z jego lewej strony, czyli z góry na dół, a nie z dołu ku górze, jak podczas leżenia na prawym boku.
Zobaczcie, jak prawidłowo ułożyć się do snu:
Dlaczego spanie na lewym boku jest zdrowe? Inne powody
Spanie na lewym boku ma ścisły związek z sercem, w którym duże znaczenie przypisuje się sile grawitacji. Tego typu ułożenie ciała poprawia krążenie krwi na całej długości naczyń krwionośnych, szczególnie dużych żył w okolicy prawej pachwiny. Leżenie na lewym boku odciąża system żylny po drugiej stronie ciała, wspiera odprowadzanie odtlenowanej krwi z obwodu nogi.
Pozycja tego typu zalecana jest osobom z zatorowością naczyń krwionośnych różnego typu oraz kobietom w ciąży. Zminimalizowany jest ucisk rozrastającej się macicy na duże naczynia krwionośne, co zapobiega obrzękom, zastojowi płynów ustrojowych oraz żylakom. Ponadto spanie na lewym boku ogranicza uciskanie wątroby przez macicę wypełnioną wodami płodowymi.
Leżenie na lewym boku a kręgosłup
Spanie na lewym boku to komfortowa pozycja dla regeneracji i odciążenia struktur kręgosłupa na całej jego długości. Podkładając poduszkę ortopedyczną czy wałki rehabilitacyjne lub nawet zwinięty ręcznik pod szyję i między kolana, stabilizujemy dodatkowo jego segmenty w neutralnej pozycji. Zapobiegamy tym samym szkodliwym rotacjom w najbardziej ruchomych odcinkach, czyli szyjnym i lędźwiowym. Leżenie na lewym boku nie zaburza mechaniki klatki piersiowej, dzięki czemu ogranicza m.in. chrapanie czy bezdech senny. Niestety częściej obserwuje się wówczas koszmary senne.
Bibliografia:
1. Jacobs G. D. Powiedz dobranoc bezsenności. Jak zdrowo spać i lepiej żyć, Studio Astropsychologii, Białystok 2012.