Polub nas na Facebooku
Czytasz: Polisomnografia, czyli badanie snu w diagnostyce bezdechu sennego
menu
Polub nas na Facebooku

Polisomnografia, czyli badanie snu w diagnostyce bezdechu sennego

Mężczyzna, który choruje na bezdech senny

Fot: pastorscott / gettyimages.com

Badanie polisomnograficzne polega na podłączeniu chorego do aparatury i rejestracji fal mózgowych, przepływu powietrza, napięcia mięśni i wielu innych elementów. Pomaga w diagnostyce zaburzeń snu.

Polisomnografia, inaczej badanie polisomnograficzne, to złoty standard diagnostyki zaburzeń oddychania podczas snu. Ma na celu ocenę jakości snu, a także diagnostykę chrapania, bezdechów sennych, wybudzania się w nocy. Polisomnografia powinna być wykonana, kiedy człowiek czuje przewlekłe zmęczenie mimo przesypiania całych nocy, ciągle jest senny, a rano po przebudzeniu towarzyszy mu ból głowy.

Na czym polega polisomnografia?

Polisomnografia jest badaniem snu, które wiąże się z koniecznością jednodniowej hospitalizacji w szpitalu bądź specjalnym ośrodku. Za pomocą odpowiednich czujników rozbudowana aparatura rejestruje fale mózgowe badanej osoby. Jest to nic innego jak EEG, czyli elektroencefalogram. Jednak w przypadku polisomnografii rejestruje się również ruchy gałek ocznych, a także napięcie mięśniowe badanego. Dzięki temu można stwierdzić, w jakiej fazie snu znajduje się osoba, a także kiedy i na jaki czas dochodzi do przebudzenia, o którym często dana osoba nie zdaje sobie w ogóle sprawy. Wyspecjalizowane czujniki potrafią rejestrować również tor oddychania człowieka (brzuszny, piersiowy), przepływ powietrza przez nos i usta, zjawiska dodatkowe w postaci np. bezdechów czy chrapania, a także poziom utlenowania krwi, pracę serca i ewentualne incydenty niedotlenienia. Dyskomfort w badaniu wynika z konieczności podłączenia całej aparatury, choć idea współczesnych aparatów jest taka, by jak najmniej przeszkadzać badanemu podczas snu. Wynik może być już dostępny po kilku godzinach od badania.

Zobacz film: Jacek od lat walczy z bezdechem sennym. Źródło: 36,6.

Kiedy należy wykonać polisomnografię?

Bardzo częstym wskazanie dla polisomnografii jest podejrzenie obturacyjnego bezdechu sennego. Powinno zostać zlecone osobom, które mimo przespanych nocy czują się przewlekle niewyspane, cierpią na poranne bóle głowy, a domownicy skarżą się na ich głośne chrapanie.

Badanie polisomnograficzne może zostać wykonane u dzieci, u których podejrzewa się występowanie obturacyjnego bezdechu sennego. Badanie pomaga też podjąć decyzję o ewentualnym usunięciu migdałka gardłowego, który może być sprawcą bezdechów sennych, chrapania, a także niedotlenienia u dzieci.

Przygotowanie do polisomnografii

Polisomnografia nie wymaga specjalnego przygotowania, należy dzień przed badaniem funkcjonować normalnie, choć nie wolno spożywać alkoholu, kawy czy jakichkolwiek leków nasennych lub uspokajających. Wyjątek stanowią sytuacje, kiedy lekarz ustali z pacjentem inny sposób postępowania. Lekarz musi zostać poinformowany również o wszelkich innych przyjmowanych lekach, które np. obniżają napięcie mięśniowe bądź ubocznie działają na układ nerwowy, powodując, że wyniki badania zostaną zafałszowane. Na badanie należy zabrać wygodne ubranie do spania i konieczne przybory toaletowe.

Zobacz film: Czy chrapanie jest niebezpieczne? Źródło: Stylowy Magazyn.

Bezdech senny a badanie polisomnograficzne

Obturacyjny bezdech senny jest dość poważną chorobą polegającą na pojawianiu się epizodów zamknięcia światła w obrębie dróg oddechowych, co powoduje spłycenie oddechu lub zupełny bezdech. Przekłada się to na pogorszenie utlenowania krwi, mniejszej ilości tlenu dostarczanego do mózgu, a także zaburzenia samego snu, co w konsekwencji daje liczne zróżnicowane objawy kliniczne. Powstawaniu bezdechu sennego sprzyjają otyłość, przerost migdałków podniebiennych, krzywa przegroda nosowa, alergia, alkohol, niedoczynność tarczycy czy nawracające infekcje górnych dróg oddechowych.

Człowiek zaczyna z czasem być senny mimo odpowiedniej ilości godzin snu w ciągu doby, odczuwa bóle głowy, szczególnie pojawiające się nad ranem, ma zaburzenia pamięci, problemy z potencją i libido, a także odczuwa wyraźne pogorszenie nastroju. W nocy może budzić się z potrzebą oddania moczu, przyspieszoną akcją serca, suchością w gardle czy poceniem się. Obturacyjny bezdech senny jest zagrożeniem dla zdrowia i życia, ponieważ zwiększa ryzyko incydentów sercowo-naczyniowych i zgonu.

Konieczne do rozpoznania zespołu bezdechu sennego jest wykonanie badania polisomnograficznego, które rejestruje ilość bezdechów sennych, incydentów spłycenia oddechu, a co za tym idzie – pozwala na oszacowanie stopnia ciężkości choroby.

Zobacz film: Budowa i funkcje układu oddechowego. Źródło: 36,6.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
41
0
Polecamy
Bezdech senny - przyczyny, objawy, leczenie i wiele więcej
Bezdech senny - przyczyny, objawy, leczenie i wiele więcej Dzień Dobry TVN
Hashimoto – kobieca choroba w męskim wydaniu 
Hashimoto – kobieca choroba w męskim wydaniu  Dzień Dobry TVN
Badanie eeg u dzieci - jak przebiega?
I jak się do niego przygotować?
Badanie eeg u dzieci - jak przebiega? I jak się do niego przygotować? TVN zdrowie
Bezdech senny – przyczyny, objawy, rozpoznanie i sposoby leczenia
Bezdech senny – przyczyny, objawy, rozpoznanie i sposoby leczenia TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie