Polub nas na Facebooku
Czytasz: Lejkowata klatka piersiowa u dzieci i dorosłych – rozpoznanie, objawy, ćwiczenia
menu
Polub nas na Facebooku

Lejkowata klatka piersiowa u dzieci i dorosłych – rozpoznanie, objawy, ćwiczenia

Prześwietlenie klatki piersiowej

Fot. PEDRE / Getty Images

Klatka piersiowa lejkowata to najczęściej spotykany rodzaj deformacji tej części szkieletu. Stanowi wadę postawy charakteryzującą się zapadnięciem mostka i żeber do wnętrza klatki. Klatka lejkowata nieleczona może postępować i powodować powikłania pracy narządów znajdujących się w jej wnętrzu.

Leczenie schorzenia zwykle rozpoczynają ćwiczenia na klatkę piersiową lejkowatą bez względu na stopień zaawansowania choroby, jednak są one czasochłonne i wymagające dużego zaangażowania pacjenta. Lejkowata klatka piersiowa z powodzeniem reaguje na zabiegi chirurgiczne wyprowadzające zapadnięte kości i przywracające jej anatomiczny kształt i mechanikę tułowia w krótszym czasie, jednak nie każdy pacjent może skorzystać z tego typu leczenia.

Klatka piersiowa lejkowata

Klatka piersiowa lejkowata, zwana również szewską, oznacza deformację przedniej ściany klatki piersiowej o charakterze wrodzonym, charakteryzująca się zapadnięciem mostka do wnętrza klatki na różnej jego długości, przy czym sąsiadujące z mostkiem żebra zwykle ulegają kątowemu kompensacyjnemu załamaniu po obu stronach mostka, tworząc dwa garby żebrowe.

Lejkowata klatka może przybrać kształt symetryczny lub asymetryczny, czyli oznaczający przesunięcie jego położenia w prawą lub lewą stronę od linii środkowej klatki. Zniekształcenie tego typu może stanowić izolowaną wadę postawy, współwystępować z deformacjami kręgosłupa, np. hiperkifozą piersiową, a także być objawem złożonych zespołów genetycznych lub efektów nabytych i postępujących chorób o różnym podłożu. 

Operacja klatki piersiowej lejkowatej uważana jest za najbardziej skuteczny sposób leczenia, jednak jej wykonanie zależy od stopnia zaawansowania wady, w odróżnieniu od ruchowej rehabilitacji, którą można prowadzić niezależnie od postępu schorzenia. Ćwiczenia korekcyjne na klatkę piersiową lejkowatą uważane są za mało efektywne w odwracaniu zniekształcenia kostnego, ale znacznie wpływają na poprawę wydajności układowej organizmu.

O tym, jak dbać o kręgosłup? dowiecie się z filmu: 

Zobacz film: Jak dbać o kręgosłup? Źródło 36,6 

Klatka lejkowata – przyczyny

Etiologia lejkowatej klatki nie jest jednoznacznie ustalona. Przyczyn tego stanu można doszukiwać się w uwarunkowaniach genetycznych o nieznanym torze dziedziczenia i mutacjach genetycznych występujących pod postacią zespołów, np. Marfana, we wrodzonych zaburzeniach układu kostno-mięśniowego klatki piersiowej czy nadmiernym wysiłku oddechowym w okresie wczesnodziecięcym.

Polecamy: Kurza klatka piersiowa – przyczyny powstawania, objawy oraz metody leczenia

Lejkowata klatka piersiowa – objawy

Do grupy najbardziej charakterystycznych objawów lejkowatej klatki należą:

  • zapadnięty mostek i garby żebrowe po obu jego stronach,
  • asymetria łuków żebrowych,
  • spłaszczona i poszerzona klatka piersiowa,
  • zwiększona kifoza piersiowa, wysunięta głowa i barki do przodu, odstające łopatki, wypukły brzuch,
  • ogólny dyskomfort i dolegliwości bólowe klatki i grzbietu,
  • osłabienie i rozciągnięcie mięśni tylnej taśmy klatki, m.in. równoległobocznego, najszerszego, czworobocznego i grupy mięśni głębokich, tzw. mięśni core,
  • przykurcze mięśni przedniej strony klatki piersiowej, głównie piersiowych i zębatych,
  • pogorszenie motoryki tułowia i obręczy barkowej,
  • zaburzenie mechaniki oddychania i problemy kardiologiczne,
  • opóźniony rozwój somatyczny, niska waga, słaba wydolność fizyczna, niechęć do aktywności sportowej i rekreacyjnej,
  • obniżona pewność siebie, niska samoocena, skłonność do depresji.

Jak rozpoznać lejkowatą klatkę piersiową?

Widoczne odstępstwa w budowie klatki piersiowej i dodatkowe powikłania stanowią przesłankę do specjalistycznych badań i diagnozy. Rozpoznanie lekarskie rozpoczyna się zwykle od wzrokowej oceny postawy ciała i pomiarów głębokości zapadnięcia, symetrii mostka i garbów żebrowych. Dalsze badania uwzględniają: rentgen i tomografię komputerową klatki piersiowej, echo i EKG serca oraz spirometrię.

Rehabilitacja klatki lejkowatej

Leczenie nieoperacyjne wady postawy wykorzystuje wiele metod nieinwazyjnych i rehabilitacyjnych poprawiających kształt i ruchomość tułowia. Jednym z nich są ćwiczenia korekcyjne na klatkę piersiową lejkowatą, bazujące na ćwiczeniach oddechowych, rozciągających przednią, a wzmacniających tylną ścianę klatki. Ćwiczenia na lejkowatą klatkę są najbardziej efektywne przy wadzie lekkiego stopnia, w zaawansowanych deformacjach stanowią raczej uzupełnienie leczenia w celu poprawy funkcji krążeniowo-oddechowej organizmu.

Przykładowe ćwiczenia:

  • siad klęczny, ręce w pozycji skrzydełek, gumowa piłka na wysokości łopatek utrzymywana przez łokcie; wdech – dociśnięcie piłki łokciami; wydech – rozluźnienie,
  • siad klęczny, ręce wzdłuż tułowia, w jednej dłoni woreczek z grochem; przekładanie woreczka z ręki do ręki za plecami, przy czym po przekazaniu woreczka do drugiej ręki następuje odwodzenie ramion do poziomu, aby obie kończyny górne tworzyły linię prostopadłą do podłoża,
  • stanie przed ścianą w odległości wyprostowanych ramion, dłonie oparte płasko o ścianę na wysokości barków, ale lekko poza ich szerokość; uginanie ramion w łokciach i zbliżanie brody do ściany przy jednoczesnym odwiedzeniu łokci na zewnątrz.

Bibliografia:

  1. T. Gaździk, Ortopedia i traumatologia, t. 1–2, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2009.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
80
9
Polecamy
Bruzda Harrisona – przyczyny, obraz zjawiska, sposoby leczenia
Bruzda Harrisona – przyczyny, obraz zjawiska, sposoby leczenia TVN zdrowie
Na wdowi garb skarży się coraz więcej młodych ludzi.
Jak go zlikwidować? 
Na wdowi garb skarży się coraz więcej młodych ludzi. Jak go zlikwidować?  Dzień Dobry TVN
Joga hormonalna – recepta na zaburzenia hormonalne?
Joga hormonalna – recepta na zaburzenia hormonalne? Dzień Dobry TVN
Kurza klatka piersiowa – przyczyny powstawania, objawy oraz metody leczenia
Kurza klatka piersiowa – przyczyny powstawania, objawy oraz metody leczenia TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty