Polub nas na Facebooku
Czytasz: Leczniczy masaż Hawajski Lomi lomi nui – na czym polega?
menu
Polub nas na Facebooku

Leczniczy masaż Hawajski Lomi lomi nui – na czym polega?

Lomi lomi nui to masaż całego ciała z wyłączeniem stref intymnych. Zapewnia głęboki relaks i odprężenie, a także zaspokaja ludzką potrzebę fizycznego kontaktu. Wykonywany jest dłońmi lub przedramionami, trwa 90–120 minut.

Lomi lomi to rdzenny masaż hawajski, który zaliczany jest do grupy masaży polinezyjskich. Hawajskie słowo lomi oznacza ‘dotyk miękką łapą zadowolonego kota’. Jego celem jest maksymalne odprężenie i rozluźnienie masowanej osoby. Lomi lomi nui rozładowuje napięcie mięśniowe, co sprzyja wypoczynkowi i wspaniale poprawia samopoczucie. W tradycyjnym wydaniu masaż ten odbywał się na kamiennym ołtarzu w świątyni i mógł trwać nawet kilka dni. Obecnie masaż lomi lomi nui trwa około 120 minut i często nazywany jest masażem kochających rąk.

Zobacz także: Czym jest masaż shiatsu? Zastosowanie i przeciwwskazania akupresury bez igły

Masaż lomi lomi – co to jest?

Lomi lomi nui jest masażem wynikającym z hawajskiej filozofii życia, nazywanej huna. Zgodnie z nią człowiek jest częścią natury, dlatego masaż odzwierciedla elementy, które występują w przyrodzie, np. ruch fal morskich czy palm. Hawajczycy wierzą, że nieodłączną częścią życia każdego człowieka jest miłość, dlatego masaż lomi lomi jest nazywany masażem kochających rąk. Jego istotą jest przekazanie poprzez ruchy rąk akceptacji, ciepła i miłości.

Pierwotnie masaż lomi lomi był rytuałem, którego celem było oczyszczenie duchowe i zapewnienie równowagi wewnętrznej. Masażowi poddawano się w ważnych życiowo momentach, np. przed podjęciem istotnej decyzji. W trakcie ceremonii odbywały się wielogłosowe śpiewy oraz tańce hula. Obecnie masaż ten zaspokaja potrzebę kontaktu fizycznego z drugim człowiekiem i doskonale odpręża. Masujący zapewnia osobie masowanej życzliwość, pełną akceptację i wsparcie, a także doradza w kwestii zdrowego stylu życia.

Zobacz także: Masaż ajurwedyjski – na czym polega, jego działanie i rodzaje

Na czym polega masaż lomi lomi?

Co to jest masaż lomi lomi? Jest to masaż całego ciała z wyjątkiem części intymnych. Wykonuje się go z zastosowaniem ciepłego olejku, który rozprowadzany jest bezpośrednio na skórze. Osoba masowana musi być naga, zakryte mogą być jedynie intymne części ciała, przy czym klatka piersiowa powinna pozostać odkryta. W trakcie masażu rozbrzmiewa odpowiednio dobrana muzyka, która zwiększa efektywność procesu i zapewnia harmonijną atmosferę.

Zobacz także: Na czym polega i na co pomaga masaż tajski? Jakie są przeciwwskazania?

Większa część masażu lomi lomi nui jest wykonywana przedramionami, przy czym każdy ruch jest zharmonizowany z muzyką. Jest on bardzo płynny i prosty, ale wymaga od masażysty maksymalnej koncentracji. Musi on natychmiast reagować na sygnały płynące z ciała osoby masowanej i w taki sposób dobierać techniki, aby zapewnić największą skuteczność zabiegu. Masaż lomi lomi nui jest zawsze dopasowywany indywidualnie.

Masaż lomi lomi – przebieg

Masaż lomi lomi rozpoczyna się od rozmowy masażysty z pacjentem na temat przebytych chorób, dolegliwości, kontuzji czy urazów. Pozwala to ustalić najbardziej odpowiednią technikę masażu. Jest on wykonywany na tradycyjnym stole do masażu, choć dawniej odbywał się na stole kamiennym. Podczas zabiegu ciało jest natłuszczane oliwą, która sprawia, że ruchy masażysty są płynne i precyzyjne. Masaż wykonywany jest dłońmi i przedramionami ze zmiennym naciskiem, który zintegrowany jest z muzyką.

W pierwszym etapie masażu lomi lomi pacjent leży na brzuchu, a masażysta zajmuje się kolejno:

  • plecami,
  • ramionami,
  • nogami.

W trakcie drugiej części masażu pacjent leży na plecach, a kolejno masowane są ramiona, klatka piersiowa, nogi i brzuch.

Jak działa masaż i kiedy warto z niego skorzystać? Odpowiedź znajdziesz w filmie: 

Zobacz film: Jak działa masaż twarzy bańką? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Ruch podstawowy w masażu lomi lomi nui zależy od pozycji. Jeśli osoba masowana leży:

  • na brzuchu – ruch podstawowy jest wykonywane za pomocą przedramion. Masażysta rozpoczyna od barku, po czy przenosi ruch wzdłuż kręgosłupa i robi obrót przedramieniem, wyznaczając linię ruchu na pośladku. Następnie powraca bokiem ciała, prowadząc ruch drugim przedramieniem od drugiego barku, dbając o to, aby ruch były płynny i ciągły,
  • na plecach – linia ruchu podstawowego zaczyna się od ramienia, przebiega przez środek klatki piersiowej i wzdłuż dolnych żeber, a po obrocie jest kontynuowana w okolicach pępka i wraca bokiem ciała.

Po masażu pacjent powinien poleżeć przez dłuższą chwilę, odprężyć się, wyciszyć i skupić na odczuciach. Powrót do „realnego” świata powinien odbywać się bardzo powoli, aby uniknąć stresu związanego z pośpiechem. Zarówno przed, jak i po masażu zalecane jest picie dużych ilości niegazowanej wody mineralnej.

Zobacz także: Masaż gorącymi kamieniami – opis, zalecenia i przeciwwskazania

Jak działa hawajski masaż lomi lomi?

Masaż hawajski lomi lomi jest bardzo intensywny, ale nie sprawia bólu. Doskonale rozluźnia ścięgna i mięśnie, a także zwiększa ruchliwość i elastyczność stawów. Zabieg wspomaga przemianę materii i stymuluje układ trawienny do intensywnej pracy, przyspieszając redukcję tkanki tłuszczowej. Masaż znakomicie relaksuje, wycisza i koi nerwy, a także zapewnia ulgę w stanach długotrwałego stresu. Lomi lomi nui poprawia krążenie limfy i krwi, stymuluje do działania i znakomicie poprawia samopoczucie.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
126
7
Polecamy
Masaż tajski inny niż wszystkie.
Poznaj jego zalety
Masaż tajski inny niż wszystkie. Poznaj jego zalety Dzień Dobry TVN
Masaż relaksacyjny całościowy i pleców - na czym polega i jak zrobić masaż relaksacyjny?
Masaż relaksacyjny całościowy i pleców - na czym polega i jak zrobić masaż relaksacyjny? TVN zdrowie
Masaż bambusami – na czym polega?
Opis, wskazania, efekty
Masaż bambusami – na czym polega? Opis, wskazania, efekty Dzień Dobry TVN
Jak zrobić masaż pleców?
Techniki, chwyty i akcesoria
Jak zrobić masaż pleców? Techniki, chwyty i akcesoria TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Wrzody żołądka - dlaczego dokuczają jesienią? Czy domowe leczenie jest skuteczne?
Wrzody żołądka - dlaczego dokuczają jesienią? Czy domowe leczenie jest skuteczne?
Serce płucne a przerost prawej komory serca – jak rozpoznać? Objawy i leczenie
Serce płucne a przerost prawej komory serca – jak rozpoznać? Objawy i leczenie
Koper włoski – składniki odżywcze, właściwości lecznicze
Koper włoski – składniki odżywcze, właściwości lecznicze
Jakie witaminy działają na trądzik? Gdzie występują naturalnie?
Jakie witaminy działają na trądzik? Gdzie występują naturalnie?
Jakie są objawy egzemy? Kryteria rozpoznania atopowego zapalenia skóry
Jakie są objawy egzemy? Kryteria rozpoznania atopowego zapalenia skóry
Ostre zapalenie migdałków podniebiennych i gardła
Ostre zapalenie migdałków podniebiennych i gardła