Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czym jest masaż shiatsu? Zastosowanie i przeciwwskazania akupresury bez igły
menu
Polub nas na Facebooku

Czym jest masaż shiatsu? Zastosowanie i przeciwwskazania akupresury bez igły

NAN

Fot.: gudenkoa / stock.adobe.com

Masaż shiatsu uwalnia od napięcia i wprowadza osobę masowaną w stan odprężenia. Pochodzi z Japonii. Rozwinął się na początku XX w. Jest powszechnie uważany za tradycyjny sposób terapii leczniczej.

 Shiatsu w języku japońskim oznacza nacisk palców. Stąd też wywodzi się nazwa masażu. Stosuje się go w celu przywrócenia naturalnych sił organizmu. Zwiększa on potencjał mocy uzdrawiającej ciało. Opiera się na tradycyjnej medycynie chińskiej, zgodnie z którą choroby wywołane są zaburzeniem równowagi naturalnego przepływu energii w ludzkim ciele.

Czym jest masaż shiatsu?

Shiatsu to leczenie manualne (uciski palcami). W szerokim rozumieniu jest to rodzaj medycyny holistycznej, która zwraca uwagę zarówno na sferę somatyczną, jak i na emocje i psychikę.

Zgodnie z założeniami masażu japońskiego shiatsu choroby czy słabości organizmu spowodowane są brakiem równowagi pomiędzy komplementarnymi siłami Jin i Jang. Masaż shiatsu opiera się na zastosowaniu płynnego, delikatnego i rytmicznego ucisku (ruch rozciągająco-rotacyjny), który reguluje fizyczną strukturę organizmu. Masażysta nie używa siły mięśni rąk, ale ciężaru ciała. Dłonią uciska meridiany, czyli szlaki energetyczne. W organizmie człowieka występuje ich 12: płuca, jelito grube, jelito cienkie, żołądek, śledziona-trzustka, serce, osierdzie, potrójny ogrzewacz, pęcherz moczowy, nerki, wątroba i pęcherzyk żółciowy. Nadmiar energii w jednym meridianie wywołuje niedobór w innym. Zadaniem masażu jest wprowadzenie stanu wewnętrznej harmonii organizmu.

W shiatsu pracuje się zawsze obiema dłońmi. Można go wykonywać na osobie, która leży lub siedzi. Na leżąco przeprowadza się go w 3 pozycjach: na brzuchu, na plecach i na boku. Nacisk powinien być łagodny i skierowany precyzyjnie w określony punkt.

Zastosowanie masażu shiatsu

Masaż shiatsu stosowany jest w celu stymulacji naturalnego przepływu energii życiowej (chi) w organizmie. Ponadto przywraca równowagę i dobre samopoczucie. Wzmacnia odporność organizmu. Poprawia ogólne funkcje organów. Pomaga także pozbyć się uczucia zmęczenia. Zwiększa przepływ limfy i krążenie krwi. Rozluźnia napięcie mięśniowe. Ma działanie odprężające i relaksujące. Redukuje działanie stresu. Uciskanie określonych partii ciała wykazuje korzystne działanie wobec takich zaburzeń zdrowia, jak m.in. depresja, bóle głowy, bóle pleców, skurcze mięśni, reumatoidalny ból stawów i sztywność karku. Masaż łagodzi zespół napięcia przedmiesiączkowego PMS i bezsenność. Wykorzystywany jest podczas rekonwalescencji po urazie kręgosłupa szyjnego i u osób zmagających się z zaburzeniami trawienia, a zwłaszcza zaparciami. Likwiduje objawy astmy. Pozwala zregenerować siły i odprężyć się. Działa korzystnie na układ nerwowy – poprawia koncentrację i sprawność intelektualną. Usuwa nagromadzone negatywne emocje.

Przeciwwskazania do masażu shiatsu

Masaż shiatsu posiada następujące przeciwwskazania:

  • choroby skóry, wysypka, otwarte rany, liczne siniaki,
  • chemioterapia, radioterapia,
  • okres bezpośrednio po operacji,
  • osteoporoza,
  • miażdżyca,
  • skłonność do tworzenia się skrzepów krwi,
  • ciąża,
  • nadciśnienie,
  • ostre stany zapalne,
  • przepuklina brzuszna, guzy,
  • niedawne złamania kości,
  • menstruacja,
  • żylaki,
  • hemofilia,
  • choroby o podłożu bakteryjnym, wirusowym, pasożytniczym.

Masażer pleców shiatsu

Masażer pleców shiatsu stanowi doskonałą alternatywę dla zabiegu przeprowadzanego w gabinecie. Jest on dostępny w dwóch postaciach – maty masującej (mobilne i tańsze rozwiązanie) i fotela (stacjonarny, duży jednorazowy wydatek). Masażery posiadają zwykle trzystopniową regulację siły i funkcję ogrzewania. Masaż wykonywany jest przez 15–20 minut, po czym urządzenie się wyłącza.

Japoński masaż twarzy z elementami shiatsu

Ogromną popularnością cieszy się japoński masaż twarzy z elementami shiatsu. Określany bywa japońskim liftingiem twarzy. Masażysta siada na piętach za głową osoby masowanej na tyle blisko, aby znajdowała się ona między jego udami. Na początek kładzie dłonie na ramionach masowanego celem nawiązania kontaktu i stworzenia wzajemnego zaufania. Następnie ujmuje w ręce głowę, po czym miękko i regularnie gładzi kark na przemian jedną i drugą dłonią, zaczynając od ramion, a kończąc na potylicy. Zapewnia to odprężenie mięśni karku i twarzy.

Po opuszczeniu głowy masowanego na podłogę przechodzi się do przesuwania kciukiem wzdłuż linii na twarzy. Na czole wykonuje się ruchy od środka na zewnątrz, wokół oczu wzdłuż krawędzi oczodołów, a następnie bruzdy odchodzącej od dołków po obu stronach nozdrzy w dół do policzków. Masuje się górną i dolną szczękę od środka na boki, wzdłuż linii biegnącej pionowo od stawu żuchwowego w górę do skroni. Uciska się równocześnie obie strony twarzy.

Na koniec trzyma się przechyloną na bok głowę masowanego w jednej dłoni, drugą masując kark i owłosioną skórę. Kładąc głowę masowanego z powrotem na podłożu, masażysta kładzie na chwilę kciuki na jego zamkniętych powiekach.

Masaż przeprowadza się spokojnie, gdyż na twarzy zlokalizowanych jest wiele początkowych i końcowych punktów meridianów:

  • na zewnętrznych zakończeniach brwi – potrójny ogrzewacz,
  • przy zewnętrznych kącikach oczu – pęcherzyk żółciowy,
  • przy zbiegu wewnętrznych kącików ust i nasady nosa – pęcherz moczowy,
  • między nozdrzami a kośćmi policzkowymi – żołądek,
  • w bruzdach przy nozdrzach – jelito grube,
  • u nasady skrawka ucha – jelito cienkie.

Zobacz film: Hipnoza medyczna - zastosowanie. Źródło: Dzień Dobry TVN

Bibliografia:

1. Namikoshi T., Leczenie końcami palców. Zdrowie – Żywotność. Shiatsu, Rüschlikon / Zürich, Albert Müller, 1969.

2. Górnicka J., Zdrowie przez dotyk, Janki, Agencja Wydawnicza Jerzy Mostowski, 2011.

3. Pędziwiatr H., Rola emocji w powstawaniu zaburzeń somatycznych i możliwość terapeutycznego oddziaływania masażu medycznego na czynnik emocjonalny, „Terapia Fizykalna”, 2003, ¾, s. 7–12.

4. Wiśniewska D., Wiciński M., Rys historyczny masażu klasycznego, W: Wiciński M. (red.), Współczesne problemy profilaktyki zdrowotnej, Warszawa, Wyższa Szkoła Infrastruktury i Zarządzania w Warszawie, 2014, s. 4–22.

5. Cynarski W.J., Medycyna w tradycji sztuk walki, „Przegląd Medyczny Uniwersytetu Rzeszowskiego”, 2010, 1, s. 77–86.

6. Rappenecker W., Yu Sen SHIATSU dla początkujących, Warszawa, Klub dla Ciebie, 2003.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
41
3
Komentarze (0)
Nie przegap
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kozak, koźlak (grzyb jadalny) - rodzaje. Jak rozpoznać? Z czym można pomylić?
Kozak, koźlak (grzyb jadalny) - rodzaje. Jak rozpoznać? Z czym można pomylić?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni