Polub nas na Facebooku
Czytasz: Na czym polega i na co pomaga masaż tajski? Jakie są przeciwwskazania?
menu
Polub nas na Facebooku

Na czym polega i na co pomaga masaż tajski? Jakie są przeciwwskazania?

NAN

Fot: Kzenon / fotolia.com

Masaż tajski często łączy się z jogą, a także z aromaterapią. Stosowane w nim zabiegi rozciągają i rozluźniają mięśnie, pomagając zredukować napięcia. Dodatkowo masaż tajski z wykorzystaniem ziołowych olejków pozytywnie wpływa na skórę.

Salony oferujące tajski masaż można już znaleźć w prawie każdym polskim mieście. Jedna sesja, w zależności od czasu trwania i rodzaju masażu, może kosztować od 90 do 250 złotych. Jest to jednak wydatek, na który warto się zdecydować. Masaż tajski pomaga w takich dolegliwościach, jak: problemy trawienne, zaburzenia krążenia, bóle głowy. Łagodzi również objawy menopauzy. Ponadto oczyszcza organizm z nagromadzonych toksyn, a przede wszystkim – pomaga poradzić sobie ze stresem.

Masaż tajski – na czym polega?

Masaż tajski jest jednym z typów masażu głębokiego. Łączy elementy akupresury, jogi, rozciągania i refleksologii. Osoba masowana leży podczas niego na macie rozłożonej na podłodze. Jest to konieczne z dwóch powodów. Po pierwsze, pozwala masażyście swobodnie poruszać się wokół masowanej osoby. Po drugie, masowana osoba jest układana przez masażystę w pozycjach jogi (stąd określenie „joga dla leniwych”). Umożliwia to napinanie i rozciąganie mięśni przy jednoczesnym osiąganiu stanu relaksacji.

Masaż tajski klasyczny i nie tylko

Według tradycji masaż tajski narodził się w 500 r. p.n.e. Od tego czasu rozwinęło się około 80 typów tego zabiegu. Oto najpopularniejsze z nich.

Masaż tajski klasyczny

Łączy jogę pasywną z akupresurą. Dzięki umiejętnemu rozciąganiu i uciskaniu odpowiednich punktów na ciele pozwala osiągnąć stan głębokiej relaksacji. Wpływa pozytywnie na krążenie, dzięki czemu przyspiesza regenerację organizmu. Ponadto sprawia, że stawy stają się bardziej elastyczne. Wykonuje się go bez użycia olejków.

Masaż tajski olejkowy

  • Łączy akupresurę z aromaterapią. Wykorzystuje się w nim olejki naturalnie występujące w przyrodzie. Najczęściej są to:
  • olejek lawendowy – wspomaga gojenie mikroran i oparzeń, działa łagodząco na bóle głowy i migreny;
  • olejek palisandrowy – łagodzi podrażnienia, regeneruje i nawilża skórę, ponadto wzmacnia naczynia krwionośne;
  • olejek eukaliptusowy – działa wykrztuśnie, przeciwzapalnie i rozkurczowo, pomaga m.in. przy astmie i zapaleniu zatok;
  • olejek miętowy – ma działanie rozkurczowe, wykrztuśne i antyseptyczne, pobudza układ nerwowy;
  • olejek jaśminowy – wykorzystywany w leczeniu migren i bólów głowy, łagodzi stany napięcia nerwowego, zwiększa elastyczność skóry;
  • olejek ylang-ylang – działa relaksująco i uspokajająco, wykorzystuje się go przy leczeniu lęków i do łagodzenia napięć emocjonalnych.

Masaż tajski stóp

Opiera się na założeniach refleksologii. Według niej ludzkie ciało jest podzielone na pięć par stref, biegnących od czubka głowy do stóp i dłoni, w których mają swoje zakończenia. Dzięki znajomości ich położenia, uciskanie odpowiednich punktów na stopach lub dłoniach pobudza przepływ energii do konkretnej strefy. Ma to wywierać pozytywny wpływ na znajdujące się w niej narządy. Mimo braku naukowych dowodów na skuteczność refleksologii, ten typ masażu tajskiego cieszy się sporym zainteresowaniem. Szczególnie dużą popularność zdobył masaż stóp.

Masaż tajski pleców, ramion i głowy

Jego celem jest likwidacja bólu na różnych odcinkach kręgosłupa. Oprócz tego łagodzi także bóle i napięcia okolic karku i ramion. Wygładza zmarszczki, pobudza krążenie krwi i wzmacnia cebulki włosów. Dla zwiększenia efektów często używa się do niego maści rozgrzewających.

Masaż tajski stemplami ziołowymi

Stemple ziołowe to bawełniane woreczki napełnione liśćmi i nasionami ziół. Przed rozpoczęciem masażu są one podgrzewane, dzięki czemu uwolnione zostają zawarte w nich olejki eteryczne. Coraz silniejsze uciskanie stemplami powoduje wydzielanie do ciała dobroczynnych substancji. Do tego typu masażu najczęściej wykorzystuje się takie zioła i przyprawy, jak:

  • trawa cytrynowa – pobudza krążenie, ma działanie antydepresyjne i napotne, wpływa korzystnie na trawienie, łagodzi bóle głowy i mięśni;
  • kamfora – działa przeciwgrzybicznie i przeciwzapalnie, rozgrzewa i zapobiega łuszczeniu się skóry;
  • kurkuma – pomaga na dolegliwości trawienne, wspomaga działanie wątroby, ma działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Zawiera kurkuminę, która jest antyoksydantem;
  • kafir – to tajska odmiana limonki. Wspomaga trawienie i oczyszcza skórę.

Masaż tajski – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniami dla masażu tajskiego (lub niektórych jego rodzajów) mogą być:

  • ciąża,
  • choroby zakaźne,
  • choroby nowotworowe,
  • miażdżyca,
  • krwotoki,
  • osteoporoza,
  • złamania kości,
  • zapalenia szpiku kostnego,
  • wady serca,
  • tętniaki.

Wystąpienie któregoś z powyższych schorzeń nie musi oznaczać całkowitej rezygnacji z masażu tajskiego. Bardzo często wystarczy wykluczyć tylko niektóre jego rodzaje. Przykładowo podczas ciąży nie należy przesadzać z rozciąganiem okolic brzucha, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by zafundować sobie sesję masażu stóp lub dłoni. Z kolei przebyta operacja kolana nie jest przeszkodą dla masażu kręgosłupa, ramion i głowy.

Zobacz film: Zastosowanie hipnozy w leczeniu.. Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
77
5
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?