Niską temperaturę wykorzystuje się w leczeniu wielu schorzeń, także kardiologicznych. Krioablacja to zabieg, który wykonywany jest u pacjentów z migotaniem przedsionków. Jak wygląda taki zabieg i kiedy można go wykonać?
Serce zdrowego człowieka uderza od 60 do 80 razy na minutę. Przy każdym uderzeniu dochodzi do skurczu przedsionków, a następnie komór serca. Dzięki temu mechanizmowi serce może tłoczyć krew. Czasem zdarza się, że mechanizm ten zostaje zaburzony. Mówi się wtedy o arytmii. Do najczęściej występujących należy migotanie przedsionków.
Migotanie przedsionków to arytmia, która powstaje w lewym przedsionku i powoduje jego poszerzenie. W przedsionku, który źle się opróżnia powstają skrzepliny, mogą one tworzyć zatory i przyczynić się wystąpienia udaru mózgu. Pacjentem zagrożonym udarem niedokrwiennym mózgu był pan Witold. Lekarze, aby przywrócić mu zdrowie zdecydowali się wykonać u niego zabieg krioablacji.
Zabieg polega na wprowadzeniu do przedsionka serca specjalnego balonu. Następnie skrzepliny są zamrażane i niszczone. Krioablcję wykonuje się bez otwierania klatki piersiowej i w czasie zabiegu pacjent jest cały czas przytomny. Jak wygląda zbieg? Dowiecie się tego z filmu powyżej.
Jak rozpoznać migotanie przedsionków?
Mimo że medycyna potrafi już świetnie radzić sobie z tego rodzaju schorzeniami, to ciągle nie udaje się uniknąć aż 1/5 udarów wywołanych migotaniem przedsionków. Dlaczego tak się dzieje? Dr Seweryn Nowak, kardiolog, w rozmowie z Ewą Drzyzgą tłumaczy, że nawet najnowocześniejsze leczenie nigdy nie daje stuprocentowej gwarancji. Do tego wielu pacjentów nie wie, że choruje lub nie łączy swoich dolegliwości z układem krążenia i migotaniem przedsionków. Co powinno zaniepokoić? Kto znajduje się w grupie ryzyka? Dowiecie się tego z filmu.
Co leczy zimno?
Krioterapia, czyli leczenie niską temperaturą ma szerokie zastosowanie w medycynie. Zimno wykorzystuje się w łagodzeniu dolegliwości, które towarzyszą chorobom stawów czy skóry. Niska temperatura pomaga także w leczeniu depresji.