Krioablacja jest nieinwazyjnym zabiegiem chirurgicznym, który polega na wprowadzeniu do ciała pacjenta poprzez cewnik specjalnej elektrody. Elektroda, jak widzimy w programie 36,6, jest sterowana przez lekarza i ma na celu zamrożenie komórek powodujących schorzenie.
Krioablacja jest bezpiecznym zabiegiem, który może pomóc pacjentom cierpiącym na arytmię serca, w tym - na migotanie przedsionków. W programie 36,6 dr hab. Paweł Ptaszyński z Kliniki Elektrokardiologii Centralnego Szpitala Klinicznego UM w Łodzi prezentuje, w jaki sposób działa elektroda wykorzystywana przy zabiegach krioablacji.
Na zakończeniu cewnika wprowadzanego do ciała pacjenta znajduje się specjalny balonik, który po napełnieniu mieszanką gazów, osiąga bardzo niską temperaturą (nawet do minus 70 stopni). Za pomocą urządzenia lekarz może zamrozić odpowiedzialne za dane schorzenie komórki.
Krioablacja jest częstą metodą wykorzystywaną przy leczeniu migotania przedsionków.
Migotanie przedsionków - czym jest?
Migotanie przedsionków jest najczęściej występującą arytmią serca, cierpi na nią ponad 600 tys. Polaków. Odpowiada ona także za około 20 proc. udarów mózgu! Schorzenie zwykle diagnozowane jest w czasie rutynowych badań, gdyż może przebiegać bezobjawowo. Większość chorych uskarża się na duszności, bóle w klatce piersiowej, zawroty głowy, szumy w uszach, ogólne osłabienie.
Więcej: Migotanie przedsionków - przyczyny, rodzaje, objawy, leczenie i profilaktyka arytmii serca