Polub nas na Facebooku
Czytasz: Leczenie przepukliny pachwinowej u dorosłych i dzieci
menu
Polub nas na Facebooku

Leczenie przepukliny pachwinowej u dorosłych i dzieci

Getty Images/PeopleImages

Leczenie przepukliny pachwinowej polega na wykonaniu zabiegu chirurgicznego. Dużą popularnością cieszą się operacje przeprowadzane metodą laparoskopową, które nie pozostawiają dużych blizn. Leczenie odbywa się w trybie planowym. Pilnie operuje się tylko te przepukliny, które uległy uwięźnięciu.

Przepuklina pachwinowa u dorosłych jest wynikiem osłabienia mięśni jamy brzusznej, co powoduje przemieszczenie się jej zawartości do kanału pachwinowego. U dzieci jest to wada wrodzona spowodowana niezrośnięciem się pewnych struktur brzucha w życiu płodowym. Objawy przepukliny pachwinowej to: miękki guzek w okolicy pachwiny, dyskomfort, uczucie ciężkości w dole brzucha. Dolegliwości nasilają się podczas intensywnego wysiłku, kaszlu, kichania lub wypróżniania się. Leczenie przepukliny pachwinowej to zabieg wykonany metodą laparoskopową lub klasyczną.

Przeczytaj też: Co to jest przepuklina? Rodzaje, przyczyny, leczenie choroby

Jak wygląda leczenie przepukliny pachwinowej u dorosłych?

Leczenie przepukliny pachwinowej to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgicznych. Niezależnie od wybranej metody zawsze przeprowadza się go w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. O jego rodzaju decyduje lekarz chirurg po zbadaniu pacjenta.

Operację przepukliny pachwinowej można przeprowadzić metodą klasyczną lub laparoskopową. W drugim przypadku nie jest wymagane rozcięcie powłok brzusznych. Wykonuje się jedynie małe nacięcia, przez które wprowadza się laparoskop. Takie leczenie przepukliny pachwinowej wiąże się z mniejszym ryzykiem powikłań i szybszym powrotem pacjenta do pełnej sprawności. Rana nie jest rozległa, a blizny po zabiegu są małe i prawie niewidoczne.

Klasyczny zabieg chirurgiczny wymaga rozcięcia powłok brzusznych. Następnie oddziela się tkanki otaczające worek przepukliny. Na ranę zakłada się opatrunek, który trzeba codziennie zmieniać. Nowoczesne leczenie przepukliny pachwinowej uwzględnia umieszczenie w jej miejscu specjalnej siatki z materiału syntetycznego, która zapobiega ponownemu pojawieniu nieprawidłowości.

Leczenie przepukliny pachwinowej przeprowadza się w trybie planowym. Niekiedy jednak dochodzi do uwięźnięcia worka przepuklinowego, czyli zaciśnięcia się obecnych w nim narządów wewnętrznych (najczęściej jelit). Upośledzone zostaje jego ukrwienie, co prowadzi do pojawienia się objawów – ostrego bólu i niedrożności jelit. Konieczne jest pilne wykonanie zabiegu chirurgicznego. W przeciwnym razie może dojść do martwicy lub perforacji, a w konsekwencji do śmierci pacjenta.

Nieoperacyjne leczenie przepukliny pachwinowej

Leczenie przepukliny pachwinowej bez operacji zwykle nie jest stosowane. Nie potwierdzono skuteczności używania specjalnych pasów przepuklinowych – najczęściej u pacjentów i tak konieczne jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. Pas sprawdzi się jedynie u pacjentów w ciężkim stanie, u których z różnych powodów nie można wykonać operacji.

To, czy nieoperacyjne leczenie przepukliny pachwinowej jest możliwe, sprawdzano podczas badań prowadzonych w latach 1999-2004 przez amerykańskich uczonych w 5 ośrodkach badawczych, m.in. w Omaha. W eksperymencie wzięło udział łącznie 720 mężczyzn. U części z nich przeprowadzono zabieg chirurgiczny, natomiast u pozostałych zdecydowano się jedynie na obserwację guzka przez 2 lata. Po tym czasie stwierdzono, że ryzyko powikłań i nasilenia objawów w obu grupach jest takie samo. Uznano jednak, że czas badania był zbyt krótki i obecnie nie stosuje się leczenia przepukliny pachwinowej bez operacji.

Leczenie przepukliny pachwinowej u dzieci

Leczenie przepukliny pachwinowej u dzieci wymaga przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego. Operację można wykonać w każdym wieku, a o terminie zwykle decyduje chirurg dziecięcy. Jeżeli nie powoduje ona objawów lub jest niewielka, na jakiś czas pozostawia się ją do obserwacji.

Zabieg chirurgiczny u dzieci najczęściej wykonuje się metodą laparoskopową. Niekiedy możliwe jest przeprowadzenie go w ramach tzw. chirurgii jednego dnia. Dzięki temu zminimalizowany zostaje stres dziecka związany z hospitalizacją. Możliwy jest także szybszy powrót do zdrowia, zmniejsza się ryzyko powikłań i bólu pooperacyjnego. U części dzieci konieczne jest wykonanie klasycznej operacji. O metodzie zawsze decyduje lekarz po wcześniejszym zbadaniu pacjenta.

Rekonwalescencja po leczeniu przepukliny pachwinowej

Po leczeniu przepukliny pachwinowej rekonwalescencja trwa kilka dni. Pacjent ma założone szwy i opatrunek, które są usuwane podczas wizyty kontrolnej (około 7 dni po zabiegu). Przez kilka dni może odczuwać niewielkie dolegliwości bólowe w miejscu rany pooperacyjnej, związane z naruszeniem ciągłości tkanek. W takich przypadkach można przyjąć leki przeciwbólowe dostępne bez recepty.

Powrót do pełnej sprawności po leczeniu przepukliny pachwinowej zajmuje kilka tygodni. Pacjent może stopniowo podejmować się codziennych aktywności, natomiast przez pewien czas powinien unikać intensywnego wysiłku fizycznego i podnoszenia ciężkich przedmiotów.

Przeczytaj też: Ból pachwiny prawej lub lewej – o czym może świadczyć?

Bibliografia:

  • M. Śmietański i wsp., Leczenie przepuklin pachwiny. Wytyczne Europejskiego Towarzystwa Przepuklinowego z komentarzem Polskiej Grupy Roboczej ds. Rekomendacji, https://www.termedia.pl/Journal/-58/pdf-13386-1?filename=Leczenie%20przepuklin.pdf,[dostęp: 09.08.2019].
  • D. Rychlewski, R. Wojczys, Ból po operacji przepukliny pachwinowej, [w:] „Chirurgia Polska”, 2007, 9, 3, s. 180–185.

    Zobacz, jak powstaje przepuklina.

Źródło: x-news

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
66
6
Polecamy
Objawy przepukliny pępkowej u dorosłych oraz dzieci
Objawy przepukliny pępkowej u dorosłych oraz dzieci TVN zdrowie
Bóle fantomowe – kiedy boli to, co nie istnieje.
Jak leczyć bóle fantomowe?
Bóle fantomowe – kiedy boli to, co nie istnieje. Jak leczyć bóle fantomowe? Dzień Dobry TVN
Ginekomastia = zabieg?
Czy są inne sposoby na usuwanie ginekomastii?
Ginekomastia = zabieg? Czy są inne sposoby na usuwanie ginekomastii? Dzień Dobry TVN
Operacja przepukliny pępkowej.
Na czym polega i jak wygląda rekonwalescencja?
Operacja przepukliny pępkowej. Na czym polega i jak wygląda rekonwalescencja? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty