Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ból pachwiny prawej lub lewej – o czym może świadczyć?
menu
Polub nas na Facebooku

Ból pachwiny prawej lub lewej – o czym może świadczyć?

młoda kobieta trzyma się za bolące krocze

Fot. SIphotography / Getty Images

Ból pachwiny może pojawić się z prawej strony lub z lewej. U kobiet może współistnieć z patologią jajnika. U mężczyzn wynika niekiedy z przepukliny pachwinowej. Prawdopodobną przyczynę określa się na podstawie dodatkowych objawów i badań.

Ból pachwiny może być objawem wielu patologii, dlatego zawsze konieczna jest konsultacja lekarska. Może świadczyć o wielu chorobowych procesach toczących się w jamie brzusznej czy miednicy. Ze względu na sąsiedztwo stawu biodrowego, ból pachwiny może być wynikiem patologii układu kostno-stawowego. U mężczyzn może świadczyć o żylakach powrózka nasiennego, u kobiet o patologii jajników. U obu płci może być ponadto związany z tętniakiem czy kamicą moczową. Częstą przyczyną bólu pachwiny lewej lub prawej jest przepuklina pachwinowa.

Ból pachwiny – przyczyny

Ból pachwiny może mieć wiele przyczyn. Nie wiąże się go z jedną jednostką chorobową, a więc jest to bardzo nieswoisty objaw. Rozpoznanie patologii polega na wykluczaniu kolejnych przyczyn bólu, jak również określeniu dodatkowych dolegliwości i odchyleń w badaniach. Ból pachwiny może mieć bezpośrednią przyczynę zarówno w jamie brzusznej, jak i w miednicy, ale także miewa związek z układem kostno-stawowy czy przepukliną pachwinową. Ból pachwiny wynika niekiedy ze schorzenia toczącego się w obrębie nerki czy narządów płciowych, w tym jajników.

Bardzo często ból pachwiny może pojawić się po bieganiu czy innych aktywnościach, kiedy dochodzi do naciągnięcia pachwiny, uszkodzenia więzadeł i mięśni sąsiadujących. Ponadto bardzo częstą przyczyną bólu pachwiny jest uraz. Ból pachwiny w takich przypadkach ma najczęściej charakter ostry. Ból przewlekły może mieć związek z chorobą zwyrodnieniową stawu biodrowego.

Żaden ból w pachwinie nie może być bagatelizowany. Objawy, które powinny zwrócić szczególną uwagę, to:

  • obecność guzka w okolicy pachwiny,
  • promieniowanie bólu od okolic kręgosłupa,
  • promieniowanie bólu pachwiny do nogi,
  • ból pachwiny przy wysiłku czy kaszlu.

Polecamy: Guzek w pachwinie – co może go spowodować?

Skąd się bierze przepuklina i jak można ją leczyć? Dowiesz się tego z filmu: 

Zobacz film: Skąd się bierze przepuklina? Źródło: 36,6.

Ból pachwiny wynikający z promieniowania z innej okolicy

Ból pachwiny nie zawsze jest pierwotny. Przykładem może być bowiem kamica nerkowa czy zwyrodnienie kręgosłupa, które powodują, że ból wtórnie pojawia się w okolicy pachwiny. Ból pachwiny prawej promieniujący z okolicy prawego dołu biodrowego może wynikać z zapalenia wyrostka robaczkowego.

Kamica moczowa najczęściej powoduje ból pachwiny prawej lub lewej, właściwie nigdy obustronnie. To schorzenie polegające na odkładaniu się złogów w drogach moczowych. Wśród czynników ryzyka wymienia się nadmierne spożycie substancji, które są składnikami kamieni (szczawianów i wapnia), zaburzenia endokrynologiczne, ale przede wszystkim siedzący tryb życia, stosowanie niektórych leków. Kamica nie zawsze jest objawowa. Sama obecność kamieni w drogach moczowych nie musi dawać żadnych objawów. Dopiero kiedy dojdzie do przemieszczenia kamienia z układu kielichowo-miedniczkowego do moczowodu, mogą wystąpić objawy kolki nerkowej. Wtedy też ból pojawia się najczęściej w lewej okolicy lędźwiowej i promieniuje, powodując ból pachwiny prawej lub ból pachwiny lewej w zależności od tego, po jakiej stronie występuje kamień. Ból jest na tyle silny, że stanowi naczelny objaw. Poza bólem jednak można zaobserwować u chorego także inne objawy, takie jak nudności, wymioty czy biegunka.

Ból pachwiny – kiedy może się pojawić?

Okoliczności, w jakich występuje ból pachwiny, nakierowują na różne potencjalne przyczyny. Jeśli obserwuje się ból pachwiny podczas chodzenia, ma on charakter przewlekły, nie towarzyszą mu inne objawy, to należy podejrzewać w pierwszej kolejności schorzenie układu kostno-stawowego. Kiedy ból pachwiny pojawia się przy czynnościach powodujących wzrost ciśnienia w jamie brzusznej, jak kaszel, kichanie czy podnoszenie ciężarów, można podejrzewać przepuklinę pachwinową. Objawem poza bólem jest guz, a właściwie uwypuklenie, w obrębie pachwiny. Nagły, silny ból może być związany z kolką nerkową.

Polecamy: Ból w pachwinach u kobiet ciężarnych – kiedy powinien zaniepokoić przyszłą matkę? Przyczyny bólu w pachwinach i sposoby na jego łagodzenie

Ból pachwiny u kobiet a u mężczyzn

Są przyczyny bólu pachwiny, które mogą dotyczyć wyłącznie mężczyzn lub kobiet. U kobiet ból promieniujący do pachwin może współistnieć z bólem w okolicy jajnika, który może być obecny w czasie owulacji. Ponadto bardzo często kobiety odczuwają ból pachwiny prawej lub lewej w czasie ciąży. Powiększająca się macica i rozciągające się tkanki powodują uczucie ciągnięcia w podbrzuszu i pachwinach.

U mężczyzn częściej niż u kobiet obserwuje się występowanie przepukliny pachwinowej. Ponadto mogą rozwinąć się żylaki powrózka nasiennego. Są to nadmiernie poszerzone i poskręcane żyły powrózka nasiennego, które najczęściej występują u chłopców w wieku dojrzewania. Towarzyszy im ból jądra promieniujący do pachwiny i uczucie ciężkości jądra.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
31
4
Polecamy
Chlamydia ‒ przyczyny, objawy i leczenie
Chlamydia ‒ przyczyny, objawy i leczenie Dzień Dobry TVN
Co to jest rzeżączka?
Jak ją zdiagnozować i wyleczyć?
Co to jest rzeżączka? Jak ją zdiagnozować i wyleczyć? Dzień Dobry TVN
Ból w prawym boku – umiejscowienie, rozpoznawanie, przyczyny
Ból w prawym boku – umiejscowienie, rozpoznawanie, przyczyny TVN zdrowie
Przyczyny bólu z lewej strony brzucha – w podbrzuszu i pod żebrami
Przyczyny bólu z lewej strony brzucha – w podbrzuszu i pod żebrami TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?
Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Ból uda z przodu, z tyłu lub z boku – jak wygląda? Jakie są jego przyczyny?
Ból uda z przodu, z tyłu lub z boku – jak wygląda? Jakie są jego przyczyny?
Co powoduje swędzenie pleców i jak je łagodzić?
Co powoduje swędzenie pleców i jak je łagodzić?