Polub nas na Facebooku
Czytasz: Leczenie na wakacjach - EKUZ będzie ważny dłużej
menu
Polub nas na Facebooku

Leczenie na wakacjach - EKUZ będzie ważny dłużej

Paszport, euro, EKUZ, Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

Fot. RobsonPL / Getty Images

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli EKUZ, będzie wydawana na dłuższy niż do tej pory okres. Narodowy Fundusz Zdrowia wydłużył okres ważności karty z 18 miesięcy do 3 lat. Jak wyrobić EKUZ i jak z niego skorzystać?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego potwierdza prawo osób ubezpieczonych do korzystania z opieki zdrowotnej w krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) na takich samych zasadach, na jakich leczą się mieszkańcy danego kraju. Dzięki karcie możemy korzystać z opieki zdrowotnej w ramach NFZ nawet podczas wakacji poza granicami Polski. 

Polecamy: Służba zdrowia w Polsce – struktura i model funkcjonowania

Do tej pory EKUZ był ważny 18 miesięcy, jednak od 1 czerwca ważność karty wynosić będzie 3 lata. W przypadku dzieci i młodzieży do 18. roku życia, a także emerytów ważność karty nadal wynosić będzie pięć lat.

Fundusz podkreśla, że wydłużenie okresu ważności pozwoli na zmniejszenie częstości składania wniosków przez zainteresowanych, nie zwiększając znacznie ryzyka związanego z nieuprawnionym posługiwaniem się kartami. W przypadku osób nieuprawnionych do korzystania z opieki zdrowotnej NFZ będzie dochodził zwrotu kosztów leczenia poza granicami kraju.

Wniosek o EKUZ można złożyć osobiście w dowolnym oddziale wojewódzkim NFZ lub wysłać e-mailem, pocztą albo za pośrednictwem ePUAP do właściwego ze względu na miejsca zamieszkania oddziału wojewódzkiego. Karta EKUZ jest wydawana bezpłatnie i dla każdego członka rodziny odrębnie. Wniosek można złożyć tutaj.

Wyjazd na wakacje - o czym pamiętać?

Przed wyjazdem na wakacje należy dokładnie zapoznać się z zasadami opieki medycznej na terenie danego kraju. Warto sprawdzić, gdzie w okolicy naszego pobytu znajdują się placówki medyczne lub szpitale. Obowiązkowo należy zabrać ze sobą stale przyjmowane leki oraz apteczkę pierwszej pomocy. Powinna ona zawierać: sterylne kompresy na ciało i oczy, opaski elastyczne w różnych rozmiarach, zestaw plastrów oraz opatrunków, sterylne chusty opatrunkowe, wodę utlenioną lub inny środek dezynfekujący, chustę trójkątną, opaskę siatkową, chustę z fizeliny, koc ratunkowy, nożyczki.

Oczywiście w apteczce powinny znaleźć się także środki na oparzenia słoneczne, środki przeciwko insektom (repelenty na komary i kleszcze), środki przeciwbiegunkowe oraz leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Więcej o tym co powinna zawierać apteczka znajdziecie na filmie:

Zobacz film: Apteczka na wyjazd - co warto zabrać? Źródło: X-Bank Gallery

Ubezpieczenie na wyjazd w kierunki orientalne

Udając się na wyjazd w kierunku orientalnym, czy też poza granice Unii Europejskiej, należy mieć osobne ubezpieczenie. Przeważnie za usługę medyczną płacimy na miejscu, a dopiero w kraju uzyskujemy zwrot kosztów. Warto poznać dokładne zasady ubezpieczenia zdrowotnego.

Lekarz medycyny podróży

Wizyta u lekarza medycyny podróży jest niezbędna, jeśli udajemy się właśnie w orientalnym, tropikalnym kierunku. Taką wizytę należy zaplanować odpowiednio wcześniej, aby móc wykonać zalecane szczepienia ochronne. W zależności od regionu oraz planu podróży mogą być one różne - listę szczepień obowiązkowych i zalecanych oraz placówek je wykonujących znajdziecie tutaj: Szczepienia przed podróżą.

Wizyta u lekarza medycyny podróży da Wam wiedzę, czego w danym regionie unikać, a na co można sobie pozwolić. Z całą pewnością należy uważać na jedzenie oraz wodę pitną. Powinno się korzystać tylko z butelkowanej wody, nie pić napojów z lodem, a jeść tylko to, co zostało poddane procesowi obróbki termicznej. Dzięki temu istnieje szansa, że unikniecie problemów z przewodem pokarmowym. Od lekarza medycyny podróży otrzymacie także receptę na leki z antybiotykiem na wypadek przewlekłej biegunki.

Więcej informacji znajdziecie w rozmowie z dr. Łukaszem Durajskim, specjalistą z zakresu medycyny podróży: Medycyna podróży. Wszystko, co musisz wiedzieć przed wyjazdem na wakacje

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
7
1
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?