Polub nas na Facebooku
Czytasz: Laser CO2 – na czym polega jego działanie? Jakie są wskazania do jego stosowania?
menu
Polub nas na Facebooku

Laser CO2 – na czym polega jego działanie? Jakie są wskazania do jego stosowania?

Kobieta, która przegląda się w lustrze

Fot: H Jones / gettyimages.com

Laser CO2 stosowany jest do resurfacingu, czyli odmłodzenia powierzchni skóry oraz usuwania zmarszczek i przebarwień. Jego działanie prowadzi do tworzenia nowych włókien kolagenowych, co zapewnia większą jędrność, elastyczność i gęstość skóry.

Do najbardziej znanych laserów gazowych należy laser CO2, który z reguły wyposażony jest w dwojakiego rodzaju głowice – chirurgiczną i/lub frakcyjną. Wykorzystywany jest do niwelowania blizn i rozstępów oraz ujędrnienia skóry. Uważany jest za tzw. złoty standard w usuwaniu zmarszczek. Jego działanie polega na generowaniu mikroobszarów przegrzania termicznego skóry, przy zachowaniu nieuszkodzonych tkanek między miejscami działania impulsu laserowego.

Co to jest laser CO2?

Laser CO2, czyli dwutlenkowęglowy, stanowi jedno z podstawowych urządzeń w medycynie estetycznej. Według stanu skupienia stosowanego materiału jako ośrodka czynnego zaliczany jest do grupy laserów gazowych. Charakteryzuje się dużą sprawnością, długą żywotnością i jest stosunkowo tani w eksploatacji, bo posiada mało elementów zużywalnych.

Laser CO2 można stosować na wielu częściach ciała, które chce się poddać rewitalizacji, ale najczęściej wykorzystywany jest na dekolt, szyję i twarz. Skuteczność i bezpieczeństwo tej metody zostały udowodnione klinicznie.

Skąd się biorą zmarszczki? Dowiesz się tego z naszego filmu 

Zobacz film: Jak powstają zmarszczki? Źródło: Klinika urody.

Na czym polega działanie lasera CO2?

Głowicę, czyli jednostkę generującą światło lasera CO2, stanowi szklana lub ceramiczna rura wypełniona dwutlenkiem węgla. Powstaje w niej promieniowanie o długości fali 10600 nm, niewidzialne dla ludzkiego oka. Aby w ośrodku gazowym mogło dojść do powstania promieniowania, musi on być pobudzany przez zewnętrzne źródło energii – prąd elektryczny.

Promieniowanie przez układ wykalibrowanych zwierciadeł przenoszone jest do układu prowadzenia wiązki światła, czyli przegubowego ramienia, po czym trafia w leczoną tkankę. Po zaabsorbowaniu promienia w tkance następuje proces fototermolizy (wiązka promieni lasera o dużej mocy zostaje przekształcona w ciepło), który prowadzi do odparowania wody z komórek. Energia termiczna wydzielana z lasera C02 nie rozprzestrzenia się, co umożliwia ogromną precyzję zabiegu oraz kontrolowane i wybiórcze uszkodzenie tkanki. Otaczająca miejsce działania lasera tkanka pozostaje nienaruszona i uruchamia naturalne procesy naprawcze. Stosuje się miejscowe znieczulenie w formie specjalnego kremu. Czas trwania zabiegu zależy od wielkości powierzchni poddawanej leczeniu. Na przykład zabieg na twarz trwa około 40 minut.

Laser CO2 może działać w sposób ciągły lub impulsowy, w trybie chirurgicznym lub frakcyjnym. Tryb chirurgiczny przeznaczony jest do jednorodnego działania na skórę. W związku z tym jest stosowany do usuwania zmian na skórze, takich jak włókniaki, kurzajki, znamiona i brodawki. Z kolei tryb frakcyjny przeznaczony jest do działania wielopunktowego, dlatego znalazł zastosowanie w redukcji blizn i rozstępów oraz poprawie jakości skóry. Laser frakcyjny CO2 wyposażony jest w technologię Fractional Skin Resurfacing, czyli trybu frakcyjnego sterowanego komputerem.

Wskazania do stosowania lasera CO2

Laser CO2 stosowany jest do usuwania plam barwnikowych z powierzchni skóry, czyli fotoodmładzania. Dzięki niemu usuwane są rozszerzone naczynka, trądzik różowaty, pajączki, nadmierne rumieńce, zaczerwienienia i wszelkiego rodzaju zmiany pigmentowe, takie jak przebarwienia, plamy posłoneczne, piegi i plamy starcze.

Zobacz nasz film i dowiedz się na czym polega wypełnianie zmarszczek

Zobacz film: Wypełnianie zmarszczek - jak to wygląda zabieg ? Źródło: Klinika urody.

Laser CO2 wykorzystuje się w łagodzeniu blizn potrądzikowych, pooparzeniowych i pourazowych oraz do przeprowadzania tzw. soft-liftingu, gdyż usuwa zwiotczenia skóry, wygładza i poprawia jej elastyczność. Zapewnia rozjaśnienie, odświeżenie, poprawę jędrności i wyrównanie kolorytu skóry. Zamyka rozszerzone pory i stosowany jest do usuwania tatuażu wielokolorowego.

Ile kosztuje zabieg laserem CO2?

Cena zabiegu laserem CO2 zależy od miejsca, na które będzie stosowany. Przykładowo koszt usunięcia blizn i rozstępów to około 350 zł. Zabieg okolicy ust kosztuje około 600 zł, na policzki – około 1000 zł, a czoło, okolice oczu czy szyję – około 800 zł. Z kolei średnia cena zabiegów laserem CO2 na dekolt to 1000 zł, całą twarz – 1800 zł, a twarz i szyję – nawet 2500 zł.

Jak często powinno się wykonywać zabieg laserem CO2?

Częstotliwość i liczba zabiegów zależy od stopnia zaawansowania leczonego problemu. Może wahać się od 1 do 6 zabiegów wykonywanych w odstępach 6–12 tygodni. Jednakże pozytywne efekty lasera CO2 zauważa się już po 10–14 dniach od pierwszego razu .

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu laserem CO2?

Zabiegów laserem CO2 nie powinno się przeprowadzać u osób zmagających się z chorobą nowotworową skóry, infekcjami bakteryjnymi i wirusowymi skóry, wykazujących skłonność do tworzenia bliznowców, podczas farmakoterapii lekami fotouczulającymi i retinoidami, w ciąży, w trakcie karmienia piersią, z łuszczycą, liszajem płaskim, bielactwem i silną opalenizną. Przeciwwskazaniem są wszystkie ciężkie choroby ogólnoustrojowe.

Zalecenia po zabiegu laserem CO2

Po zabiegu laserem CO2 może się pojawić rumień i delikatny obrzęk, które znikają w ciągu 3 dni. W tym czasie wskazane jest stosowanie chłodnych okładów. Skóra przez około tygodnia może się złuszczać, dlatego też nie wolno nakładać makijażu. Należy ją przemywać letnią wodą i stosować kremy poprawiające gojenie, najlepiej na bazie gliceryny, z dodatkiem cynku, witaminy E lub ceramidów III. Ważne jest też ograniczanie ekspozycji na promieniowanie UV i stosowanie kremów ochronnych o SPF +50. Przez kilka dni po zabiegu należy powstrzymać się od intensywnej aktywności fizycznej, korzystania z basenu, sauny czy gorących kąpieli. Zaleca się spożywanie dużej ilości płynów.

Bibliografia:

1. Łabędzka H., Jędrasik E., Wasilewska-Michalak A., Zastosowanie laserów w kosmetologii, „Postępy Kosmetologii”, 2011, 2(3), s. 37-41.

2. Peszyński-Drews C., Lasery w dermatologii, kosmetologii – wprowadzenie, „Postępy Kosmetologii”, 2011, 2(1), s. 59-60.

3. Gross P., Zastosowanie laserów w dermatochirurgii, medycynie estetycznej i proktologii, „OPM”, 2012, 12, s. 42-45.

4. Radziejewska-Choma I., Szaniawska M., Smorąg A., Laser frakcyjny CO2 – analiza działania i zastosowanie, „Aesthetica”, 2017, 24, 56-64.

5. Styczeń P., Laser frakcyjny CO2, “Art of Beauty”, 2016, 1, s. 30-32.

Jak pozbyć  się zmarszczek? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Wypełnianie zmarszczek - jak to wygląda? Źródło: Klinika marzeń.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
4
2
Polecamy
Laserowe odmładzanie twarzy - co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na zabieg?
Laserowe odmładzanie twarzy - co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na zabieg? Dzień Dobry TVN
Co to jest mezoterapia bezigłowa?
Jakie są efekty terapii?
Co to jest mezoterapia bezigłowa? Jakie są efekty terapii? Dzień Dobry TVN
Laser diodowy – przeciwwskazania i wskazania do stosowania.
Jakie daje efekty?
Laser diodowy – przeciwwskazania i wskazania do stosowania. Jakie daje efekty? TVN zdrowie
Laser emerge - jak działa i jakie zabiegi wykonuje się z jego pomocą?
Laser emerge - jak działa i jakie zabiegi wykonuje się z jego pomocą? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Skręt kiszek – objawy, przyczyny oraz leczenie
Skręt kiszek – objawy, przyczyny oraz leczenie
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok