Miód jest bardzo zdrowy, ale nie każdy powinien go jeść. Miód to czyste kalorie, co potwierdza prof. Krzysztof Łabuzek w najnowszym odcinku programu 36,6°C. Litrowy słoik miodu zawiera 3200 kcal, dla porównania tyle samo cukru ma 3860 kcal. Właśnie z tego względu miodu nie powinny jeść osoby otyłe oraz chore na cukrzycę. Jest także niewskazany u kobiet ciężarnych, karmiących piersią oraz u dzieci do 2. r. życia. Więcej o miodzie i jego produktach dowiecie się z filmu:
Miód ma niskie pH, zatem u osób z nadkwasotą może powodować zgagę. Unikać powinni go także alergicy, bowiem w miodzie znajdziemy różne pyłki. Dorosła osoba o wadze powyżej 70 kilogramów może zjeść łyżkę miodu dziennie, natomiast osoby mniejsze - do łyżeczki dziennie.
Polecamy: Mleczko pszczele – jakie posiada zalety? Właściwości i zastosowanie „eliksiru młodości”
Zdrowotne właściwości miodu
Miód w Wielkiej Brytanii jest wykorzystywany do leczenia - zanim lekarze włączą antybiotyk, leki przeciwkaszlowe i leki upłynniające wydzielinę zalecają pacjentom, zwłaszcza małym, spożywanie miodu. Okazuje się, że dzieci mniej gorączkują, lepiej śpią i czasem obywa się bez antybiotyku!
Również kardiolodzy zalecają spożywanie miodu, który ich zdaniem obniża ciśnienie tętnicze krwi, działa przeciwmiażdżycowo i rozszerza tętnice.
Miód manuka jest miodem stosowanym na skórę. Świetnie działa przeciwbakteryjnie, leczy nawet owrzodzenia!
Jak jeść miód?
Miód powinien być przechowywany w ciemnych słoikach i niskiej temperaturze, bowiem promienie UV i wysoka temperatura niszczą cudowne właściwości miodu.
Miód powinno się jeść sam, ewentualnie na kanapce. Lepiej nie dodawać go do napojów o temperaturze wyższej niż 40 stopni. Minusem picia wody z miodem jest to, że często na dnie zostaje osad, którego nie wypijamy, a w którym jest bardzo dużo cennych składników.