Polub nas na Facebooku
Czytasz: Krople do oczu bez recepty – nawilżające, na zapalenie spojówek i alergie
menu
Polub nas na Facebooku

Krople do oczu bez recepty – nawilżające, na zapalenie spojówek i alergie

młoda kobieta zakrapla sobie oczy.

Fot. Science Photo Library / Getty Images

Krople do oczu bez recepty są skutecznym środkiem na złagodzenie objawów podrażnienia spojówek, alergii albo zespołu suchego oka. Niektóre preparaty nie powinny być jednak stosowane przewlekle ze względu na możliwe efekty uboczne.

Krople do oczu bez recepty to dobry środek na powszechnie występujące dolegliwości ze strony narządu wzroku. W aptekach dostępnych jest wiele takich preparatów. Ich skład, mimo zróżnicowanych cen, jest często bardzo podobny. Wybór leku warto przedyskutować z lekarzem okulistą.

Zastosowanie kropli do oczu bez recepty na różnorodne dolegliwości oczu

Powszechnie dostępne krople do oczu mogą być pomocne w wielu schorzeniach, które wynikają ze stanu środowiska, trybu i warunków życia. Do czynników wyzwalających dolegliwości należy m.in. przebywanie w miejscach:

  • klimatyzowanych,
  • o wysokiej temperaturze, niskiej wilgotności,
  • z dużym przewiewem, w przeciągach albo w pojazdach, gdzie przepływ powietrza jest intensywny,
  • o dużym zadymieniu lub stopniu zapylenia,
  • ze znaczną ekspozycją na lotne substancje drażniące lub toksyczne.

Szczególnym przypadkiem jest otoczenie, w którym znajduje się dużo alergenów. Odczyny ze strony narządu wzroku powstają wtedy nie tylko u pacjentów z chorobą atopową, ale również u osób zdrowych. W ich przypadku reakcja na nadmiar drażniących cząstek ma charakter niespecyficzny.

Na rynku dostępne są też krople do oczu (lub tabletki) zawierające luteinę – barwnik, który gromadzi się na siatkówce oka w okolicy plamki żółtej, chroni ją i poprawia funkcjonowanie zmęczonego narządu wzroku.

Jak powinno się dbać o oczy? Przekonajcie się:

Zobacz film: Jak powinniśmy dbać o nasze oczy? Źródło: 36,6

Nawilżające krople do oczu na zespół suchego oka

Zespół suchego oka to częste, przewlekłe schorzenie, którego przyczyną jest niedostateczne zwilżanie spojówek i rogówki. Leczenie kroplami do oczu z grupy tak zwanych sztucznych łez może przynieść pacjentowi znaczną ulgę. Preparaty te dostępne są bez recepty i mogą być również stosowane zapobiegawczo – by nie dopuścić do pogorszenia jakości widzenia. Nie doświadcza się wówczas nieprzyjemnych objawów, takich jak pieczenie, swędzenie, wrażenie „piasku pod powiekami” czy zaczerwienienie i obrzęk spojówek. Paradoksalnie jednym z objawów podrażnienia w zespole suchego oka może być łzawienie.

Niedobór łez może dotyczyć wszystkich ich frakcji (wodnej, tłuszczowej i śluzowej) albo jednej z nich. Szczegółową diagnostykę i dobór preparatu z grupy sztucznych łez warto więc powierzyć lekarzowi, który przy okazji wykluczy istnienie innych poważniejszych chorób oczu. Najczęściej stosowanymi preparatami są wodne roztwory lub żele zawierające hydroksypropylometylocelulozę (HPMC), kwas hialuronowy w postaci soli sodowej lub pantenol.

Krople do oczu na przekrwienie i zapalenie spojówek

W przypadku przemęczenia, jednorazowego podrażnienia spojówek i rogówki, przekrwienia wynikającego z działania środków chemicznych lub nadmiaru kosmetyków warto dla złagodzenia objawów zastosować krople do oczu. Mogą one należeć do grupy sztucznych łez – przyniosą ulgę i pozwolą wypłukać z worka spojówkowego resztę czynnika drażniącego lub pyłu. Inną opcją są środki tzw. wazokonstrykcyjne, które obkurczają drobne naczynia krwionośne spojówek, usuwają przekrwienie i zmniejszają obrzęk. Z tego względu potocznie nazywane są przez niektóre osoby „wybielaczami”. Do grupy tej należą m.in. tetryzolina i jej pochodne. Ze względu na działania uboczne powinno się je jednak stosować jedynie doraźnie. Aby poprawić komfort pacjenta, łączy się je często z substancjami stosowanymi w sztucznych łzach. Takie złożone preparaty dostępne również są dostępne w aptekach bez recepty.

Przeciwalergiczne krople do oczu

Krople do oczu stosowane w przypadku alergii ocznych najczęściej są wydawane z przepisu lekarza. Wpływają one na przebieg reakcji immunologicznych. Niektóre z nich działają bardzo szybko, inne trzeba zacząć stosować przed rozpoczęciem sezonu alergicznego. Leczeniem uzupełniającym jest podawanie kropli do oczu bez recepty:

  • sztucznych łez, które osłaniają oko przed bezpośrednim kontaktem z alergenem i wypłukują go z powierzchni oka,
  • krople do oczu (lub płyny do przemywania) ze świetlikiem działającym ściągająco i przeciwzapalnie, łagodzącym objawy alergii,
  • dostępne w wolnej sprzedaży krople z substancjami takimi jak np. kromoglikan sodowy.

W przypadku pojawienia się ostrych objawów można doraźnie zastosować środki obkurczające naczynia.

Krople do oczu bez konserwantów

Większość kropli do oczu w standardowych, dużych opakowaniach zawiera konserwanty. Wynika to z faktu, że 10 lub 15 mililitrów kropli może wystarczyć na miesiąc stosowania i przez taki czas preparat w buteleczce musi zachować swoje parametry. Niestety podawane często lub w większych dawkach konserwanty mogą uczulać i pogarszać wyniki leczenia. Dlatego producenci przygotowali wersje kropli do oczu bez konserwantów. Sprzedawane są one w specjalnych buteleczkach uniemożliwiających cofanie się płynu do środka albo w postaci zestawu jednorazowych, niewielkich opakowań – tzw. minimsów. Każdy pojemniczek zawiera niewielką ilość kropli (np. 0,3 ml). Po otwarciu zawartość zużywa się od razu lub w ciągu jednego dnia. Takie preparaty są doskonałą alternatywą dla alergików i dla osób, które odczuwają niekorzystne skutki stosowania kropli z konserwantem.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
115
22
Polecamy
Alergiczne zapalenie spojówek – przyczyny, objawy, leczenie
Alergiczne zapalenie spojówek – przyczyny, objawy, leczenie Dzień Dobry TVN
Piekące i łzawiące oczy – domowe sposoby i leczenie 
Piekące i łzawiące oczy – domowe sposoby i leczenie  TVN zdrowie
Ropiejące oczy u dziecka – przyczyny i postępowanie
Ropiejące oczy u dziecka – przyczyny i postępowanie TVN zdrowie
Sposoby na swędzącą skórę głowy i całego ciała
Sposoby na swędzącą skórę głowy i całego ciała Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Powiększone węzły chłonne pod pachami – przyczyny i rozpoznanie
Powiększone węzły chłonne pod pachami – przyczyny i rozpoznanie
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?