Polub nas na Facebooku
Czytasz: Krija joga – na czym polega i czemu służy ta praktyka?
menu
Polub nas na Facebooku

Krija joga – na czym polega i czemu służy ta praktyka?

Jasmina007/getty images

Krija joga to jedna z odmian jogi – technika medytacji, której celem jest oczyszczenie umysłu i osiągnięcie stanu nadświadomości. Duchowy rozwój dokonuje się na drodze pracy z ciałem i ma korzystny wpływ na jego stan.

Joga to starożytny system filozoficzny, który wywodzi się z Indii. Jego zasadniczą ideą jest scalenie materii i ducha, osiągnięcie wewnętrznej harmonii i stanu świadomości, który określić można jako zjednoczenie ze Wszechświatem. Krija joga jest jedną z klasycznych odmian jogi. Jej nazwa pochodzi od słów kri (czynić, działać) i joga (zjednoczenie). Oznacza zatem zjednoczenie (z Absolutem) poprzez działanie, a konkretnie poprzez akty woli.

Co to jest krija joga?

Krija joga to ścieżka duchowego samodoskonalenia, która wywodzi się z hinduizmu, ale nie jest związana z żadną religią. To uniwersalna praktyka wolna od jakichkolwiek dogmatów. Mogą zwrócić się ku niej przedstawiciele wszelkich wyznań. Odpowiednia jest zarówno dla mnichów, jak i osób wiodących rodzinne życie. Nie wymaga wyrzeczeń, nie jest skomplikowana ani czasochłonna. Wiedza na temat technik krija jogi nie jest jednak powszechnie dostępna, ponieważ uczniom przekazywać ją mogą wyłącznie mistrzowie.

Krija joga od wieków praktykowana jest nieprzerwanie przez linię mistrzów, którzy osiągają stan nadświadomości. W XIX wieku została spopularyzowana w samych Indiach, a w pierwszej połowie wieku XX, dzięki książce „Autobiografia Jogina” Paramahansy Joganandy, o pradawnej technice jogi dowiedział się świat Zachodu. Została ona jednak opisana na wysokim poziomie ogólności. Tajemnica techniki krija jogi strzeżona jest przez Self-Realization Fellowship – organizację założoną przez Paramahansę Joganandę. Adepci krija jogi mają surowy zakaz dzielenia się swoją wiedzą i nauczania innych, dopóki sami nie uzyskają mistrzowskiego tytułu.

Na czym polega krija joga?

Krija joga jest techniką prowadzącą do głębokiej medytacji. Jej szczegóły nie są powszechnie znane, ale wiadomo, że opiera się na kontroli oddechu. Dlatego krija joga jest dostępna dla wszystkich, niezależnie od poziomu sprawności fizycznej. Wykonywać ją można w każdym miejscu, o dowolnej porze, a praktyki nie trzeba łączyć z asanami jogi.

Wiadomo, że krija joga składa się z trzech kroków. Pierwszy z nich to Tapas, czyli dyscyplina, żarliwość, zaangażowanie. Kolejny to Swadhjaja, czyli studiowanie własnej jaźni, autorefleksja. Iśwara-prani-dhana zaś to oczyszczenie umysłu, duchowe oddanie rozumiane jako zaufanie swojemu Mistrzowi z jednej strony, a z drugiej – ofiarowanie się Najwyższemu (którego nie należy tu pojmować jako konkretne wyobrażenie Boga, lecz jako bezimienny Absolut) i zjednoczenie z Wszechświatem.

Praktyka krija jogi jest skupieniem, wyciszeniem, odnajdywaniem w sobie spokoju. Poprzez koncentrację na własnym ciele i zachodzących w nich procesach (m.in. na oddechu) można całkowicie uwolnić się od wszystkiego, co zaprząta umysł. Według Joganandy słowa potrzebne są tylko wtedy, gdy chcemy przekazać jakąś myśl, poruszanie nogami – gdy idziemy, i tak dalej. Krija joga jest „wyłączaniem” niepotrzebnej aktywności – w tym krążących po głowie myśli – by osiągnąć stan, w którym się po prostu jest. W tym ujęciu medytacja jest nie tyle techniką, co procesem wznoszenia się ku wyższemu poziomowi świadomości.

Czemu służy krija joga?

Zasadniczym celem praktyki krija jogi jest przejęcie całkowitej kontroli nad własnym ciałem, uniezależnienie się od niego, wyzwolenie jaźni, by mogła zjednoczyć się z Absolutem. Mistrzowie krija jogi ponoć osiągają zdolność zatrzymywania procesów fizjologicznych, dematerializowania własnego ciała czy bilokacji. Jednak nawet osoby, które nie zdołają lub nie mają ambicji osiągnąć równie wysokiego poziomu wtajemniczenia, mogą zainteresować się tą odmianą jogi. Medytacja, w trakcie której ciało uspokaja się, a umysł uwalnia od myśli, to praktyka, która ma szereg korzyści w wymiarze zwykłego, codziennego życia.

Jogę w każdej jej formie zaleca się osobom żyjącym w pośpiechu, zestresowanym, nadpobudliwym, cierpiącym na różnego typu dolegliwości na tle nerwowym, np. napięciowe bóle głowy. Techniki służące oczyszczeniu umysłu, odprężeniu całego ciała mają wpływ na psychofizyczną kondycję człowieka. W licznych badaniach udowodniono, że umiejętność relaksacji ma niebagatelny wpływ na funkcjonowanie organizmu i zdecydowanie zmniejsza ryzyko występowania wielu chorób, w tym różnego typu zaburzeń psychicznych. Jednocześnie praktyka krija jogi służy budowaniu wewnętrznej równowagi, zdrowego dystansu do otaczającej rzeczywistości, które przekładają się na radość życia, niezależnie od zmiennych okoliczności. Uwolnienie się od balastu zbędnych emocji, nieautentycznych pragnień czy aspiracji, w które uwikłany jest człowiek, pozwala na prawdziwą samorealizację. Tym samym wkracza się na drogę, którą wytycza praktyka krija jogi – istnienia w zgodzie z porządkiem Wszechświata i dążenia do jedności z Absolutem.

Zobacz film: Dlaczego warto praktykować jogę?

źródło:x-news

Bibliografia:

1. P. Jogananda, Autobiografia Jogina, tł. A. Łobocka-Oleksowicz, Łódź 2005.

2. Krija joga – nauka, praktyka i służba duchowa, https://laya-yoga-om.blogspot.com/p/krija-joga.html, [dostęp 12 września 2019].

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
73
9
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?