Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co to jest i na czym polega mysore joga? Kto jest twórcą tej metody?
menu
Polub nas na Facebooku

Co to jest i na czym polega mysore joga? Kto jest twórcą tej metody?

Assembly/getty images

Mysore joga to sposób praktykowania stylu ashtanga pod uważnym okiem nauczyciela. Metoda uczy niezależności, daje swobodę i podkreśla indywidualność. Rola nauczyciela polega na przygotowaniu instrukcji działania, doradzaniu i korygowaniu w razie zaistnienia potrzeby, dbaniu o dalszy rozwój uczenia.

Mysore joga to szczególna metoda nauczania podczas jednych zajęć zarówno osób początkujących, jak i tych na zaawansowanym poziomie. Charakterystyczne jest dla niej to, że uczeń decyduje o stopniu intensywności ćwiczeń, który dopasowuje do swoich możliwości. Dzięki temu rozwija się w wybranym dla siebie tempie. Korzyści płynące ze stylu mysore to wzrost wytrzymałości, siły, koncentracji umysłu, elastyczności, nauka tolerancji i akceptacji dla własnych braków i ograniczeń.

Co to jest mysore joga?

Mysore joga to sposób nauczania jogi zgodnie z tradycją Ashtanga Vinyasa Yoga, który rozwinął się w położonym na południu Indii mieście Mysore. Opracowany został przez zmarłego w 1989 roku Tirumalai Krishnamacharya, którego nazywa się „ojcem współczesnej jogi”. Kontynuowany był zwłaszcza przez jego wnuka Sharatha Joisa oraz ucznia Sri K. Pattabhi Joisa. Jedyną instytucją na świecie uprawnioną do certyfikowania i autoryzowania nauczycieli tego sposobu nauczania ashtanga jogi jest założony w Mysore K. Pattabhi Jois Ashtanga Yoga Institute.

Na czym polega mysore joga?

Podczas zajęć prowadzonych w stylu mysore na sali panuje cisza. Ćwiczenia nie są wykonywane przez wszystkich uczniów w jednym tempie. Praktyka realizowana jest przez każdego ucznia z osobna na podstawie indywidualnie opracowanych przez nauczyciela instrukcji. Oznacza to, że na jednych zajęciach spotykają się ludzie o różnym stopniu zaawansowania, którzy nie muszą dostosowywać się do siebie, a wykonują ćwiczenia na własnym poziomie w zgodzie z samym sobą.

Nauczyciel daje każdemu uczniowi wsparcie, które przyjąć może postać korekty słownej lub modyfikacji ułożenia ciała. Dodatkowo podpowiada, jak przygotować się do danych asan, powstrzymuje nadmierne aspiracje, pomaga zrozumieć ograniczenia i radzić sobie z frustracją. Metoda mysore to najbezpieczniejszy i najlepszy sposób nauki ashtangi. Osoby początkujące mają gwarancję, że zostaną solidnie nauczone podstaw, które zostaną ugruntowane, zanim przejdą do bardziej zaawansowanych ćwiczeń. Ashtanga jogi nie należy mylić z opracowaną przez Patańdźalego ośmioczęściową drogą do jogi, która zawiera:

  • nakazy moralne w stosunku do innych – Yamy,
  • nakazy moralne w stosunku do siebie samego – Niyamy,
  • praktykę pozycji jogi – Asany,
  • kontrolę oddechu – Pranayama,
  • kontrolę zmysłów – Pratyahara,
  • koncentrację – Dharana,
  • medytację – Dhyana,
  • boską jedność, wyzwolenie – Samadhi.

Jak wyglądają ćwiczenia metodą mysore joga?

Metodą mysore uczniowie praktykują do momentu, który jest właściwy dla ich doświadczenia i możliwości. W miarę jak podnosi się elastyczność, siła, wytrzymałość nauczyciel zwiększa poziom zaawansowania ćwiczeń. Każde następne ma na celu wzmocnić i równoważyć poprzednie. Asany podaje się jeden po drugim w kolejności sekwencyjnej. Oznacza to, że jeśli dostaje się nową pozycję, to praktykuje się sekwencję do tej pozycji, po czym wycisza się stopniowo, wykonując wygięcia do tyłu i sekwencję końcową. W momencie, gdy nauczyciel uzna za stosowne, doda kolejną pozycję. Ważne, aby nie uczyć się zbyt wiele na początku, ponieważ metoda mysore polega na zapamiętywaniu i biegłości w nauczaniu przed dalszym postępem.

Charakterystycznym elementem jest vinyasa, czyli specjalna technika ruchowo-oddechowa, która stanowi połączenie wszystkich pozycji w taniec wykonywany w rytmie oddechu. Tzw. system ruch-oddech różni ashtangę od innych form jogi, nadając jej dynamiczny wymiar.

Jak często powinna być praktykowana joga metodą mysore?

Ashtanga Vinyasa Yoga praktykowana metodą mysore tradycyjnie podejmowana jest codziennie z wyjątkiem sobót, pełni Księżyca i nowiu. Tzw. dni księżycowe są uznawane za dni odpoczynku. Już od początku warto ćwiczyć 5–6 dni w tygodniu. Nawet jeśli tak częste zaangażowanie w praktykę nie jest możliwe, korzyści będą zauważalne przy ćwiczeniach wykonywanych 2–3 razy w tygodniu. Jeśli to możliwe, należy gimnastykować się codziennie o tej samej porze. Początkowo praktyka trwa mniej niż 30 minut, ale z czasem, gdy dodawane są kolejne pozycje, wydłuża się.

Rozwój osobowości dzięki metodzie mysore

Dzięki praktyce w stylu mysore możliwe jest wyjście poza fizyczny aspekt jogi i wejście na poziom duchowy. Ćwiczenia stają się swoistą medytacją w ruchu. Wykonywane samodzielnie i nierozproszone pozwalają na wyciszenie umysłu, wejrzenie w głąb siebie. Umożliwiają podjęcie pracy z samym sobą i walkę ze swoimi słabościami np. zniecierpliwieniem, lenistwem, frustracją. Dodatkowo joga w stylu mysore zwiększa koncentrację, odpręża, relaksuje, uwalnia od napięć. Wpływa korzystnie na samoocenę i wiarę w siebie. Samodzielna praktyka przenosi uwagę do wewnątrz i rozwija zaufanie do siebie. Podczas indywidualnie wykonywanych ćwiczeń stworzone są warunki do nauki prawidłowego oddychania.

Zobacz film: Dlaczego warto praktykować jogę?

źródło:x-news

Bibliografia:

1. J. Scott, Joga Ashtanga, Delta, Warszawa 2004.

2. M. Cory, Joga – kompletny przewodnik dla początkujących, Vital, Białystok 2018.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
85
9
Polecamy
Joga – jakie ćwiczenia i pozycje są najlepsze do medytacji?
Joga – jakie ćwiczenia i pozycje są najlepsze do medytacji? TVN zdrowie
Joga Iyengara – na czym polega i jak wpływa na zdrowie?
Joga Iyengara – na czym polega i jak wpływa na zdrowie? TVN zdrowie
Joga kundalini – ćwiczenia dla ciała i duszy
Joga kundalini – ćwiczenia dla ciała i duszy Dzień Dobry TVN
Ratunku, boję się matury!
Jak poradzić sobie ze stresem przed egzaminem?
Ratunku, boję się matury! Jak poradzić sobie ze stresem przed egzaminem? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zwężenie przestrzeni międzykręgowej – czy jest niebezpieczne?
Zwężenie przestrzeni międzykręgowej – czy jest niebezpieczne?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby