Polub nas na Facebooku
Czytasz: Krew z odbytu u dzieci i dorosłych – co oznacza taki stan?
menu
Polub nas na Facebooku

Krew z odbytu u dzieci i dorosłych – co oznacza taki stan?

NAN

Fot: WavebreakMediaMicro / stock.adobe.com

Krew z odbytu najczęściej jest objawem wynikającym m.in. z choroby hemoroidalnej, urazów bądź szczeliny odbytu. Z reguły jest niegroźne, jednak warto udać się do specjalisty, aby zweryfikować przyczynę krwawienia. Czasami, np. u kobiet w ciąży, nie zawsze wiadomo, czy krew pochodzi z odbytu czy z pochwy.

Krew z odbytu jest objawem, który często towarzyszy zaparciom, biegunkom wzdęciom itp. Najczęściej jest jasna i świeża, jednak może mieć także inną formę i barwę. W większości przypadków nie oznacza nic groźnego i ustępuje samoistnie. Może jednak sygnalizować poważne stany chorobowe, np. raka jelita grubego. Nie należy bagatelizować krwawienia, tylko udać się do specjalisty.

Krew z odbytu przy podcieraniu – objawy

Krwawienie z odbytu to niepokojący objaw. Aby znaleźć jego przyczynę, niezwykle istotna jest analiza pojawiających się objawów towarzyszących. Oprócz krwawienia mogą pojawić się: bóle brzucha, biegunka, zatwardzenie, wzdęcia, gorączka, nudności i wymioty, brak apetytu oraz nagły spadek ciała. Żadne krwawienie z odbytu (a w szczególności wraz z objawami towarzyszącymi) nie powinno być ignorowane i należy je skonsultować ze specjalistą. Podczas wizyty warto przekazać lekarzowi dokładne informacje na temat tego, jak wygląda krew z odbytu, np. czy jest jasna, świeża, czy występują skrzepy bądź strzępki pokrywające stolec. Dobrze też sprawdzić, czy wraz z krwią nie występuje śluz. Krew z odbytu może mieć wiele przyczyn, dlatego należy określić, jakiej formy są stolce, ich barwę (smolista, jasna, czerwona itd.). Krwawienie z odbytu jest groźnym symptomem, dlatego bardzo ważne jest jego wczesne rozpoznanie i leczenie przyczyny.

Zobacz także: Hemoroidy w ciąży i po porodzie: metody zapobiegania i leczenia

Skąd się bierze świeża krew z odbytu? Przyczyny

Przyczyn krwawienia z odbytu przy podcieraniu i nie tylko może być wiele. Do najczęstszych należy choroba hemoroidalna. Powiększone guzki krwawnicze, tzw. hemoroidy, to skupiska naczyń żylnych, które m.in. podczas zaparć, braku aktywności fizycznej i siedzącego trybu życia zaczynają pękać, czego objawem jest wyciekająca krew z odbytu. Nie jest to groźne krwawienie, jednak niewątpliwie należy je leczyć. Kolejną przyczyną krwawienia z odbytu jest szczelina odbytu. Pod wpływem zaparć lub seksu analnego dochodzi do linijnego pęknięcia śluzówki, które może wywoływać krwawienie. Podejmowane leczenie jest zachowawcze lub operacyjne. Krew z odbytu może także pojawiać się z powodu chorób jelit. Należą do nich np. choroba Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego, które wywołują krwiste biegunki i stolce. Ponadto polipy i rak jelita grubego częściej wywołują krwawienia utajone, które są możliwe do wykrycia tylko poprzez specjalistyczne badanie na tzw. krew utajoną. Zdarzają się jednak także krwawienia widoczne. Do innych przyczyn pojawienia się krwi z odbytu można zaliczyć urazy odbytu.

Czy pojawienie się krwi w moczu lub stolcu oznacza chorobę? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Czy krew w stolcu lub w moczu oznacza chorobę? Źródło: Bez recepty

Krew z odbytu u dziecka i niemowlaka

Krew z odbytu u dziecka najczęściej spowodowana jest szczeliną odbytu. Powstaje ona na skutek długotrwałych zaparć i objawia się świeżą, jasnoczerwoną barwą. Krwawienie z odbytu może być także spowodowane obecnością pasożytów w organizmie, które wywołują świąd, przez co dziecko usilnie się drapie, powodując niewielkie krwawienie. Do innych przyczyn należą polipy odbytnicy, jednak są diagnozowane niezwykle rzadko.

U niemowlaków krew z odbytu pojawia się głównie w wyniku jego pęknięcia. Innym powodem tego objawu może być alergia pokarmowa. W tej grupie wiekowej krwawienie z odbytu może wystąpić także podczas infekcji przewodu pokarmowego i zaburzeń jelitowych. W każdym z tych przypadków w kale będzie znajdowało się pasmo krwi. Jeśli krwawienie jest większe, może oznaczać wadę wrodzoną lub uraz zagrażający życiu dziecka.

Czy krew z odbytu w ciąży wymaga konsultacji?

Krew z odbytu w ciąży jest zwykle oznaką choroby hemoroidalnej. Choroba hemoroidalna to przypadłość wielu kobiet ciężarnych, głównie w 3. trymestrze. Powiększone guzki krwawnicze mogą krwawić podczas wypróżniania i podcierania się. Inną przyczyną krwawienia z odbytu w trakcie ciąży mogą być jego pęknięcia. Pojawiają głównie w związku z zaparciami. Ciężarne nie zawsze potrafią jasno określić, czy jest to krew z odbytu, czy z pochwy. Aby pozbyć się wątpliwości, należy udać się do specjalisty, który oceni, co jest przyczyną krwawienia.

Krew z odbytu po stosunku. Czy to normalne?

Krew z odbytu po stosunku może pojawiać się u osób, które w wyniku seksu analnego podrażniły śluzówkę odbytu. Do innych przyczyn można zaliczyć hemoroidy, które w wyniku seksu uległy pęknięciu. Powstałe wówczas krwawienie jest krótkotrwałe i niewielkie. Warto pamiętać, że mogą istnieć inne przyczyny, dlatego jeśli krwawienie nie ustąpi samoczynnie, należy udać się na konsultację do specjalisty. W tej sytuacji zaleca się wstrzymanie od współżycia na czas gojenia potencjalnego zranienia.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
121
12
Polecamy
Czy opuchnięte wargi sromowe są powodem do niepokoju?
Czy opuchnięte wargi sromowe są powodem do niepokoju? Dzień Dobry TVN
Krew w kale u dzieci i dorosłych – przyczyny, objawy.
Jakie badania wykonać?
Krew w kale u dzieci i dorosłych – przyczyny, objawy. Jakie badania wykonać? TVN zdrowie
Grzybica pochwy.
Jakie są jej najczęstsze objawy?
Jak szybko wyeliminować swędzenie i pieczenie pochwy?
Grzybica pochwy. Jakie są jej najczęstsze objawy? Jak szybko wyeliminować swędzenie i pieczenie pochwy? Dzień Dobry TVN
Czym jest krwawienie z odbytu?
Jakie może oznaczać choroby?
Czym jest krwawienie z odbytu? Jakie może oznaczać choroby? TVN zdrowie
Komentarze (1)
eti
wszystko pieknie brzmi tylko w necie a rzeczywistośc jest taka,że lekarze olewają pacjentów bo sa nie douczeni,brak im zrozumienia dla pacjenta.Nie słuchają co mówi pacjent. Zasada taka może mu przejdzie samo. jestem dolwodem na lekceważenie mojego stanu zdrowia,wynikó złych badań. \czy OB 66 to dobre no nie ma być mniej niż 12. i choroby tragiczne zgubne i smiertelane
Czytaj całość
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?