Polub nas na Facebooku
Czytasz: Krew w spermie i moczu – leczenie i objawy sugerujące podłoże problemu
menu
Polub nas na Facebooku

Krew w spermie i moczu – leczenie i objawy sugerujące podłoże problemu

Mężczyzna podczas wizyty u lekarza

Fot: korrawin / gettyimages.com

Krew w nasieniu może pojawić się na skutek różnych patologicznych stanów. Może być to objaw przejściowy po interwencji medycznej, jak również może świadczyć o poważnej chorobie narządów płciowych. Konieczne jest zgłoszenie się do urologa i badanie diagnostyczne.

Krew w spermie (inaczej hematospermia) to bardzo niepokojący objaw, lecz jednocześnie bardzo niecharakterystyczny. Trudno określić przyczyny tego stanu, jeśli krew w nasieniu jest jedynym objawem. Może być ona związana z obecnością złogów, polipów, kamieni, czy po prostu urazów. Może jednak również stanowić objaw zapalenia gruczołu krokowego, a nawet choroby nowotworowej.

Co oznacza krew w spermie?

Krew w nasieniu obserwowana jest najczęściej u młodych mężczyzn, aktywnych seksualnie. W przypadku par współżyjących bez zabezpieczenia może przez długi czas być nieuchwytna. Ponadto rzadko pojawiają się dodatkowe dolegliwości. Około 15% pacjentów z obecnością krwi w spermie ma rozpoznany nowotwór (szczególnie rak prostaty).

Krew w spermie podczas wytrysku i w moczu – jakie mogą być przyczyny?

Krew w spermie może pojawić się w następstwie wielu stanów. Przede wszystkim częstą przyczyną jest stan zapalny. Może on obejmować gruczoł krokowy, cewkę moczową czy inne części narządów płciowych. Czasami krew w spermie pojawia się na skutek infekcji wirusowej, wywołanej przez cytomegalowirus czy wirus HIV. Krew w spermie może ponadto wynikać z:

  • urazu w obrębie narządów płciowych,
  • zwapnień bądź złogów w gruczole krokowym,
  • torbieli bądź zwapnień pęcherzyków nasiennych,
  • niedrożności dróg wyprowadzających nasienie,
  • nowotworów łagodnych lub złośliwych,
  • przerostu gruczołu krokowego,
  • zwężenia cewki moczowej lub innych przeszkód w odpływie spermy,
  • kamicy pęcherzyków nasiennych,
  • uchyłka pęcherzyka nasiennego,
  • stanu po biopsji prostaty,
  • cewnikowania pęcherza moczowego,
  • upośledzonej funkcja wątroby,

Krew w spermie po stosunku – czy to może być rak?

Zawsze przy pojawieniu się niepokojących objawów należy wykluczyć chorobę nowotworową. Krew w spermie to objaw alarmowy, mogący świadczyć o raku prostaty, jądra, pęcherza moczowego, czy nawet o czerniaku błon śluzowych narządów płciowych. Lekarz zawsze powinien, niezależnie od przypadku, zachować wzmożoną czujność onkologiczną.

Należy rozróżnić, czy krew występuje w spermie, czy w moczu. W tym celu wykonuje się badanie moczu, by wykluczyć krwiomocz zamiast hematospermii.

Krew w spermie po stosunku należy zawsze odróżnić od krwi pochodzącej z narządów rodnych kobiety. Jeśli są ku temu jakiekolwiek wątpliwości, należy oddać spermę do badania laboratoryjnego na obecność krwi.

Jak działa układ rozrodczy mężczyzny? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje męskiego układu rozrodczego. Źródło: 36,6.

Jakie badania wykonać przy podejrzeniu obecności krwi w spermie?

W momencie podejrzenia pojawienia się krwi w spermie należy oddać spermę do badania laboratoryjnego w kierunku obecności krwi. Lekarz zbiera szczegółowy wywiad i wykonuje badanie palpacyjne przez odbyt i kieruje chorego na odpowiednie badania diagnostyczne. Celem wykluczenia infekcyjnego tła krwi w spermie należy wykonać takie badania diagnostyczne, jak: posiew moczu, posiew nasienia, badania w kierunku chorób przenoszonych drogą płciową. Wśród badań wykonywanych z krwi wykonuje się również badanie poziomu markera nowotworowego prostaty (PSA). Urolog wykonuje badanie ultrasonograficzne (USG) dróg moczowych. Do badania należy przystąpić z wypełnionym pęcherzem moczowym (tzn. zanim odda się mocz). Czasami konieczne jest użycie sondy przezodbytniczej, czyli tzw. TRUS, będącej dokładniejszym badaniem niż USG przez powłoki brzuszne. Inne badania diagnostyczne wykonywane są zgodnie z podejrzanym tłem krwi w spermie.

Leczenie przy obecności krwi w spermie

Aby podjąć właściwe leczenie, konieczna jest odpowiednia diagnostyka i wskazanie przyczyny krwi w spermie. Leczenie więc jest w miarę możliwości przyczynowe. Inne będzie postępowanie w przypadku chorób nowotworowych, a inne w przypadku infekcji.

Krew w spermie a objawy towarzyszące

W przypadku krwi w spermie nie zawsze dochodzi do pojawienia się objawów dodatkowych. Wszystko zależy od etiologii patologii. W przypadku urazów może pojawić się ból, zasinienie okolicy krocza. Polip cewki moczowej, powiększenie prostaty czy niedrożność na innym tle powoduje, że krew pojawia się w spermie i w moczu. Ponadto występuje problem w odpływie spermy i moczu. W przypadku infekcji może dojść do bólu, obrzęku, gorączki, pieczenia cewki moczowej.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
46
1
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?