Strach przed zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2 okazał się tak duży, że wielu posiadaczy psów czy kotów mocno ograniczało swój kontakt z pupilem. Jak się okazuje zupełnie niepotrzebnie.
Zobacz także: Raport specjalny o koronawirusie
Kontakt ze zwierzakiem jest bezpieczny
Kiedy pojawiły się pierwsze doniesienia o tym, że psy i koty mogą przenosić koronawirusa, głos w dyskusji zabrała Światowa Organizacja Zdrowia. Mimo że specjaliści podkreślali, że kontakt ze zwierzakiem jest bezpieczny, to badań, które dawałyby całkowitą pewność nie było. Na szczęście to się zmieniło.
Globalna spółka IDEXX Laboratories, Inc., która zajmuje się diagnostyką i oprogramowaniem w dziedzinie weterynarii przebadała tysiące próbek pobranych od psów i kotów. Próbki przebadano w kierunku koronawirusa SARs-CoV-2 ani - wszystkie dały wynik negatywny.
Koronawirus SARS-CoV-2 - jak się przenosi?
Patogen przenosi się przede wszystkim drogą kropelkową. Badania pokazują, że wirus może się znajdować także w moczu czy w kale, dlatego tak ogromne znaczenie ma dokładne mycie rąk, także po skorzystaniu z toalety.
Do zakażenia najczęściej dochodzi w czasie kontaktu z osobą chorą na COVID-19. Warto pamiętać, że spora część zakażonych nie ma objawów (ale może zarażać) lub przechodzi infekcję bardzo łagodnie ( w ich przypadku zakażenie bardziej przypomina przeziębienie). Dlatego tak ważne jest, aby unikać kontaktu z osobami chorymi oraz dużych skupisk ludzkich.
Jak opiekować się chorym na COVID-19? Dowiesz się tego z filmu:
Koronawirus SARA-CoV-2 - objawy zakażenia
Koronawirus SARs-CoV-2 wywołuje chorobę COVID-19. Schorzenie atakuje przede wszystkim układ oddechowy. U osób zakażonych pojawia się zapalenie płuc, które w skrajnych przypadkach przechodzi w niewydolność oddechową. Do najbardziej charakterystycznych objawów COVID-19 należą wysoka gorączka, duszności, suchy kaszel, bóle mięśni i stawów oraz ogólne osłabienie. Ale nie jest to reguła. Jak zgłaszają lekarze - u części pacjentów - zakażenie wywołuje biegunkę, wymioty, zaburzenia węchu i smaku, a także zapalenie spojówek. Ten ostatni objaw pojawia się zdecydowanie najrzadziej.