Polub nas na Facebooku
Czytasz: Koronawirus. Napary z szałwii mogą pomóc w leczeniu COVID-19 - wykazały najnowsze badania 
menu
Polub nas na Facebooku

Koronawirus. Napary z szałwii mogą pomóc w leczeniu COVID-19 - wykazały najnowsze badania 

Napar szałwi

Fot: svehlik /  gettyimages.com

Szałwia to zioło, które od dawna stosowane jest w medycynie naturalnej i cenione ze względu na właściwości przeciwwirusowe. Teraz badacze z Uniwersytetu Duisburg-Essen dowiedli, że napary z szałwii skutecznie hamują również namnażanie się koronawirusa SARS-CoV-2.

Koronawirus. Jak szałwia może zniszczyć wirusa?

Badacze postanowi przetestować możliwości przeciwwirusowe trzech ziół - kolendry, pachnotki i szałwii. Z każdego z nich przygotowano napary (świeże liście roślin gotowano 2 godziny w temperaturze 60 stopni Celsjusza). Następnie zakażone koronawirusem SARS-CoV-2 komórki Vero E6 poddano działaniu naparów. Okazało się, że wszystkie zioła mogą zatrzymać namnażanie się na wirusa.

Czy suszone liście ziół są równie skuteczne? Napary z kolendry i pachnotki nie zdołały powstrzymać wirusa. Najwięcej właściwości przeciwwirusowych zachował napar z suszonych liści szałwii i to on najlepiej blokował replikację wirusa. Warto dodać, że badacze rozcieńczyli przygotowany napar w stosunku 1: 10, co odpowiada stężeniu herbat ziołowych, które są powszechnie dostępne. Co ciekawe, po skróceniu czasu parzenia do 30 minut zioło równie skutecznie zwalczało wirusa.

W praktyce oznacza to tyle, że nawet domowa herbatka ziołowa wykazuje silne działanie przeciwwirusowe.

Zobacz także:

Jak zadbać o zdrowe jelita i odporność w pandemii? Co jeść a czego unikać?

Rehabilitacja płuc po COVID-19 – na czym polega i kto jej potrzebuje?

COVID-19. Jakie negatywne skutki niesie za sobą choroba?

Szałwia - jakie ma właściwości?

Z prozdrowotnych właściwości szałwii korzystano już w starożytności. Zioło uchodziło za remedium na bóle kręgosłupa, padaczkę, zmęczenie czy nadmierną senność. Dzisiaj po szałwię sięga się przede wszystkim ze względu na jej właściwości przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybicze. Są one szczególnie cenne przy chorobach dziąseł czy infekcji górnych dróg oddechowych, a także przy infekcjach intymnych.

Ale na tym jej możliwości się nie kończą. Szałwia zwiększa wydzielanie soków żołądkowych, tym samym poprawia trawienie. Dodatkowo zioło pomaga się rozprawić z nadmierną potliwością, łojotokiem, wzdęciami (hamuje procesy gnilne i fermentacyjne, w trakcie których powstają) czy biegunką.

O sięgnięciu po szałwię powinny pomyśleć osoby, które zmagają się z cukrzycą. Zioło bowiem pomaga obniżyć i ustabilizować poziom glukozy we krwi.

Dodatkowo wyciągi na bazie szałwii łagodzą zmiany skórne. Bardzo skutecznie rozprawia się krostkami i grudkami, a ponieważ blokuje wydzielanie łoju - zapobiega ich nawracaniu. Zioło zmniejsza świąd, przyspiesza gojenie się ran, a także łagodzi ukąszenia czy użądlenia owadów (os, pszczół). Co ciekawe, szałwia chroni przed zapaleniem mieszków włosowych, dlatego warto stosować np. olejek na jej bazie po depilacji lub goleniu. 

Szałwia. Z czym można ją łączyć?

Szałwię można dowolnie mieszać z nagietkiem, krwawnikiem i rumiankiem (alkoholowe i wodne wyciągi, mieszanki ziołowe, maści), dzięki temu zwiększa się ich przeciwzapalne, antyseptyczne i gojące. Szałwia wymieszana z korą dębu, kłączem pięciornika, owocem tarniny, rdestem wężownikiem i (lub) przywrotnikiem zwalcza biegunki.

O szałwii przeczytacie także naszym materiale: Szałwia lekarska – zastosowanie, właściwości lecznicze i kosmetyczne. Kiedy stosować szałwię?

Szałwia. Czy można ją stosować w kuchni?

Szałwię można wykorzystać także w kuchni. Jako przyprawa świetnie podkreśla smak potraw mięsnych. Można ją dodawać do sosów, ryb, twarogu, sałatek, kanapek. W niektórych regionach Włoch, Szwajcarii czy Niemiec z liści szałwii robi się ciastka - obtacza się w cieście naleśnikom i smaży na maśle.

Szałwia - jak przygotować napar z szałwii?

Szałwie można dostać w postaci herbatek lub suszonych liści, z których można przygotować napar. W jakich sposób? Otóż:

  • 1 łyżeczkę rozdrobnionych liści zalewamy szklanką wrzącej wody i pozostawiamy pod przykryciem na 15 minut;
  • po przecedzeniu napar można pić trzy razy dziennie po pół szklanki.

Taka kuracja przyniesie ulgę przede wszystkim tym osobom, które mają:

  • nieżyt żołądka i jelit;
  • zaburzenia trawienia;
  • problemy z nadmiernym poceniem.

To właśnie takim naparem można płukać jamę ustną przy stanach zapalnych dziąseł czy gardła oraz pleśniawkach, zapaleniu migdałków czy anginie lub okładać skórę.

Szałwia. Kiedy nie można jej stosować?

Zawarty w szałwii tujon może być niebezpieczny dla dla kobiet w ciąży oraz tych, które karmią piersią. Szałwia nie powinna być łączona z lekami stosowanymi w leczeniu depresji.

Warto podkreślić, że zioło można też przedawkować. Jego nadmiar może doprowadzić do zatrucia organizmu. Objawia się ono:

  • otępieniem;
  • drgawkami;
  • nudnościami;
  • bólem i zawrotami głowy.

Szałwia. Kiedy jeszcze jest stosowana?

Szałwia to zioło, które wykorzystywane jest także przez przemysł kosmetyczny. Ze względu na właściwości przeciwzapalne oraz dezynfekujące wchodzi w skład m.in. past do zębów czy płynów do płukania ust. Pojawia się także w środkach, które łagodzą podrażnienia skóry, mydłach oraz szamponach (zapobiega nadmiernemu przetłuszczaniu się włosów).

Olejek z szałwii bywa dodawany do dezodorantów czy męskich wód kolońskich.

Jak działa szałwia i kiedy warto ją stosować? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jakie właściwości ma szałwia? Źródło: x-news

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
96
9
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?