Polub nas na Facebooku
Czytasz: Koc termiczny: jak działa i gdzie go można kupić? Dlaczego powinien być podstawowym wyposażeniem apteczki?
menu
Polub nas na Facebooku

Koc termiczny: jak działa i gdzie go można kupić? Dlaczego powinien być podstawowym wyposażeniem apteczki?

młody mężczyzna w kocu termicznym obok niego grupka ludzi podczas szkolenia pierwszej pomocy

Fot. RossHelen / Getty Images

Koc termiczny stanowi bardzo ważny element apteczki ratunkowej, ponieważ jego głównym zadaniem jest utrzymanie ciepłoty ciała osoby poszkodowanej np. W wypadku. Koce termiczne czasem nazywane są kocami ratunkowymi, kocami izotermicznymi lub folią termiczną. Koc termiczny powinien być na wyposażeniu nie tylko apteczki domowej, ale zwłaszcza samochodowej.

Cena koca termicznego jest niewielka - to około 5 złotych, dlatego warto zadbać, aby znalazł się w każdej apteczce. Należy jednak wybierać sprawdzone i polecane sklepy medyczne, a nie aukcje internetowe, na których oferowane produkty mogą być niskiej jakości. Koc izotermiczny to wyrób niedrogi i łatwy w stosowaniu, a w akcjach ratunkowych okazuje się niezbędny.

Polecamy: Pierwsza pomoc przy zatrzymaniu akcji serca

Co to jest koc termiczny?

Koc termiczny to w rzeczywistości cienka folia wykonana z tworzywa sztucznego, czyli poliestru. Koc termiczny ma dwie strony, jedną w kolorze złotym, a drugą srebrną. Bardzo ważne jest, aby wiedzieć, którą stroną koca termicznego należy okryć osobę poszkodowaną lub oczekującą na ratunek, ponieważ mają inne właściwości.

Złota strona koca termicznego służy do zapobiegania utraty ciepła ciała danej osoby, dlatego jeżeli wypadek miał miejsce w zimny dzień, należy okryć osobę poszkodowaną tak, aby strona srebrna przylegała do ciała, a złota znajdowała się od zewnątrz. Dzięki temu koc pochłania promienie słoneczne i ogrzewa ciało, a folia stanowi doskonałą izolację termiczną. W sytuacji, w której organizm poszkodowanego jest narażony na przegrzanie, należy przykryć go folią termiczną w taki sposób, aby złota strona przylegała do ciała, a srebrna znajdowała się od zewnątrz. Wówczas koc termiczny odbija promienie słoneczne i zapobiega przegrzaniu się.

Koc termiczny ratunkowy ma wiele zalet. Przede wszystkim folię można złożyć, więc nie zajmuje dużo miejsca. Kolejną zaletą jest niska cena, która wiąże się z tym, że jest to produkt jednorazowego użycia.

Polecamy: Co powinna zawierać apteczka dziecka na wyjazd?

Zobaczcie, co powinno znajdować się w apteczce:

Zobacz film: Co powinno znajdować się w apteczce? Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak używać koca termicznego?

Koc termiczny na pierwszy rzut oka wydaje się mało znaczącym elementem apteczki. W rzeczywistości folia termiczna jest ceniona przez ratowników i lekarzy. Zastosowanie koca termicznego jest bardzo szerokie:

  • złota strona chroni przed wychłodzeniem, a srebrna przed przegrzaniem,
  • w przypadku, w którym doszło do poważnej rany, folię można wykorzystać jako opatrunek,
  • koc termiczny stosuje się także w trakcie transportu pacjenta do szpitala,
  • w przypadku przebicia płuca folia może być elementem zastawkowym,
  • osobę przemoczoną i zmarzniętą można nie tylko okryć kocem, ale także zawinąć jej dłonie i stopy w folię.

Koc ratunkowy ma ogromne znaczenie w pierwszej pomocy. Osobę poszkodowaną należy owinąć bardzo szczelnie kocem termicznym w taki sposób, aby całe jego ciało znajdowało się pod powłoką termiczną. Koc ma spełnić podstawową funkcję w trakcie całej akcji ratunkowej, czyli zapewnić komfort termiczny i nie dopuścić do poważniejszych urazów.

Warto zaznaczyć, że w polskich warunkach często może dochodzić do nadmiernego wychłodzenia organizmu. Temperatura ludzkiego ciała to 36,6 stopnia Celsjusza, co oznacza, że w przypadku utraty przytomności organizm szybko się wychładza. Jeżeli osoba poszkodowana skarży się, że jest jej zimno, to należy jak najszybciej zakupić koc termiczny, na przykład w aptece. Ponadto koc taki powinien być na wyposażeniu apteczki samochodowej.

Należy pamiętać o tym, aby okryć osobę nieprzytomną, nawet jeśli nie widać po niej oznak wychłodzenia. Ważne jest także to, aby używać jednolitego koca termicznego, to znaczy takiej folii, która nie jest rozdarta ani przecięta. Ponadto folią należy owinąć poszkodowanego bardzo dokładnie. Błędem jest okrywanie osoby tylko z góry, tak jak ma to miejsce w przypadku przykrycia się kołdrą. Dokładne owinięcie poszkodowanego w całości jest gwarancją tego, że ciało nie będzie się wychładzać (lub ogrzewać) od podłoża.

Każdą folię termiczną można użyć tylko raz, nie tylko ze względów estetycznych, ale także dlatego, że można przenieść materiał zakaźny z jednej osoby na drugą.

Polecamy: Wychłodzenie organizmu - objawy, przyczyny i pierwsza pomoc

Koc termiczny: gdzie kupić?

Koc izotermiczny można dostać zarówno w aptekach, jak i w sklepach motoryzacyjnych, w tym również internetowych. Koc ratunkowy termiczny jest bardzo tani, jednak spore znaczenie ma jakość wykonania folii. Właśnie dlatego lepiej jest unikać aukcji lub sklepów internetowych, które mogą sprzedawać koce termiczne o dwóch jednakowych stronach. W takim wypadku koc pełni tylko jedną z dwóch podstawowych funkcji.

Ile kosztuje koc termiczny? Cena waha się od 3 do 7 złotych, w zależności od miejsca zakupu. Najlepiej zaopatrzyć się w koc termiczny w aptece lub na stacji benzynowej. Taki koc należy mieć przy sobie zwłaszcza w trakcie wycieczek w góry lub wyjazdów za granicę. Do apteczki w samochodzie najlepiej jest włożyć przynajmniej 3–4 folie termiczne ze względu na nagłe wypadki. Koc termiczny jest także używany przez sportowców oraz uczestników maratonów miejskich lub ekstremalnych biegów z przeszkodami (na przykład Runmageddon).

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
10
1
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Bentonit - co to jest, jak działa i czy warto po niego sięgnąć?
Bentonit - co to jest, jak działa i czy warto po niego sięgnąć?