Polub nas na Facebooku
Czytasz: Kleszczy i komarów coraz więcej dzięki ociepleniu klimatu. Insekty mogą roznosić niebezpieczne choroby
menu
Polub nas na Facebooku

Kleszczy i komarów coraz więcej dzięki ociepleniu klimatu. Insekty mogą roznosić niebezpieczne choroby

Lekarka wyciąga szczypcami kleszcza ze skory

Fot: andriano_cz / stock.adobe.com

Kleszcze to wyjątkowo niebezpieczne pajęczaki, które mogą roznosić groźne choroby, np. boreliozę (leczoną antybiotykami) oraz kleszczowe zapalenie mózgu (leczone tylko objawowo, gdyż nie znaleziono do tej pory skutecznego lekarstwa). Jednak nie tylko kleszczy należy się obawiać - komary oraz inne insekty również mogą zarażać ciężkimi chorobami. Ocieplenie klimatu sprawia, że owadów z roku na rok przybywa. Mogą także pojawiać się w rejonach dotąd uważanych za wolne od nich. 

Jak wynika z najnowszego raportu przygotowanego przez Wspólne Centrum Badawcze (Joint Research Centre, JRC), działającego jako Dyrekcja Generalna Komisji Europejskiej, insektów przybywa. Oznacza to, że coraz więcej ludzi jest narażonych na kontakt z nimi, a więc rośnie ryzyko zarażenia groźnymi chorobami przenoszonymi przez insekty.

Publikacja raportu ma podnieść świadomość społeczeństwa na temat groźnych chorób roznoszonych przez komary i kleszcze. Warto zaznaczyć, że na niektóre z zagrożeń powodowanych przez arbowirusy (czyli wirusy przenoszone przez stawonogi), medycyna nie ma skutecznego lekarstwa.

Raport: Toward Climate Change Impact: Vectors carrying viral infection

Zobacz film: Czy każdy kleszcz jest nosicielem bakterii i wirusów? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Komar tygrysi

Komary tygrysie występowały początkowo jedynie w Azji Południowo-Wschodniej, zadomowiły się także Afryce. Stopniowo zaczęto obserwować ich występowanie w obu Amerykach oraz w Europie - na jej południowych brzegach. Powoli rozprzestrzeniają się na północ i zachód Europy, ale w Polsce jak dotąd nie zaobserwowano ich występowania (choć występowanie komara tygrysiego w naszym kraju jest możliwe). Chętnie zasiedlają tereny miejskie, gdzie nie występują ich naturalni wrogowie, a pożywienie i schronienie są łatwo dostępne. Trudno je wytępić, a ich larwy mogą przetrwać miesiącami nawet w niesprzyjającej wilgotności i temperaturze.

Komar tygrysi w zależności od środowiska, w którym żyje, osiąga od 2 do 10 mm długości. Na czarnym ciele ma charakterystyczne, srebrnobiałe paski. Samice zazwyczaj są większe od samców o ok. 20%. Jest aktywny w ciągu dnia, choć największa aktywność tego owada przypada na wczesny poranek oraz późne popołudnie.

O chorobach roznoszonych przez te insekty przeczytacie tutaj: Komar tygrysi – roznoszone choroby i objawy. Komar tygrysi w Polsce i w Europie

Zobacz film: Naturalne metody ochrony przed komarami i meszkami. Źródło: Dzień Dobry TVN, Maja w ogrodzie

Kleszcze

Kleszcze roznoszą wiele groźnych chorób, np. boreliozę, kleszczowe zapalenie mózgu, babeszjozę, anaplazmozę ludzką granulocytarną, czy też chorobę o nazwie bartonella. W raporcie najwięcej miejsca poświęcono jednak kleszczowemu zapaleniu mózgu, chorobie na którą nie ma lekarstwa. Medycyna leczy jedynie objawy KZM, czyli m. in. wysoką gorączkę, objawy oponowe, nudności, wymioty, bóle mięśni i stawów, a także zaburzenia świadomości. Jak podkreślają specjaliści jedyną szansą na uchronienie się przed KZM jest szczepienie ochronne.

Warto wiedzieć: Kiedy zrobić badanie na boreliozę? Rodzaje badań, ceny testów

Na co zwrócić uwagę po ukłuciu kleszcza? Przede wszystkim na to, czy pojawia się rumień wokół miejsca wkłucia. Pojawiająca się czerwona otoczka świadczy o boreliozie. O tej chorobie świadczyć mogą także objawy grypopodobne (jeśli po ukłuciu kleszcza pojawia się gorączka należy udać się do lekarza, by rozpocząć diagnostykę choroby).

Zobacz film: Jakie są pierwsze objawy boreliozy? Źródło: Stylowy Magazyn

Raport podkreśla, że każdy kleszcz jest zagrożeniem dla człowieka - kleszcz pospolity, kleszcz łąkowy, a także obrzeżek gołębi.

Pamiętajmy, aby kleszcza usunąć z naszego ciała jak najszybciej. Nie wolno go przy tym smarować tłuszczem, alkoholem, ani żadnymi substancjami - to może tylko rozzłościć pajęczaka, który wypluje zawartość swojego układu pokarmowego do naszej krwi, co znacznie zwiększy ryzyko zarażenia. Najlepiej usunąć go pęsetą, zdecydowanym ruchem.

Odpowiedź na pytanie, jak prawidłowo wyjąć kleszcza znajdziecie na filmie poniżej.

Zobacz film: Jak prawidłowo wyjąć kleszcza?. Źródło: Dzień Dobry TVN

Więcej znajdziecie na TVN24.pl: Komarom i kleszczom służy zmiana klimatu. Unia ostrzega Europejczyków

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
75
9
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?