Odpowiedź: Należy najpierw zadać pytanie, z jakiej przyczyny jądro zostało podwieszone. Czy zabieg nie był przypadkiem przeprowadzony z powodu wnętrostwa, czyli problemów ze zstąpieniem jąder do moszny.
Jeżeli takie zstępujące podczas wysiłku jądro wraca z powrotem do moszny to nie jest to powód do niepokoju i nie ma specjalnej zasadności do leczenia operacyjnego.
Natomiast występowanie w przeszłości wnętrostwa, czyli jąder, które nie zstąpiły prawidłowo do moszny może powodować dwa problemy. Po pierwsze taki pacjent jest obarczony wyższym ryzykiem nowotworu. Ryzyko jest minimalne, jednak statystycznie znacznie wyższe w porównaniu do pozostałej części populacji. Po drugie, jeżeli jądra były długi czas w jamie brzusznej, to mogą powodować zaburzenia płodności.
W takim przypadku trzeba zgłosić się do urologa. Raczej nie będzie konieczna operacja, ale należy tę sytuację dokładnie zdiagnozować. Nie wolno zapominać również o samobadaniu jąder.
Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o męskim układzie rozrodczym:
Na pytanie opowiedział: dr n. med. Przemysław Dudek - specjalista urologii z krakowskiej SCM clinic. Zastępca Ordynatora w Klinice Urologii i Urologii Onkologicznej w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.
Kolejne odpowiedzi:
Czy wielkość jąder wpływa na płodność?
Czy żurawina faktycznie pomaga przy infekcjach dróg moczowych?