Kawa w ciąży - pić czy nie
Organizacje zdrowia oraz towarzystwa naukowe zrzeszające ginekologów i położników zalecają ograniczenie, ale nie całkowite wyeliminowanie kofeiny z diety kobiety ciężarnej. Jest to stanowisko większości naukowców, chociaż od czasu do czasu pojawiają się w czasopismach medycznych publikacje prezentujące całkowicie odmienny pogląd na picie kawy w ciąży.
Przykładem może być artykuł z BMJ Evidence Based Medicin, który odbił się szerokim echem w środowisku medycznym. Jego autor, prof. Jack James, psycholog z Uniwersytetu w Reykjaviku w Islandii sugeruje, by kobiety w ciąży całkowicie zrezygnowały z picia kawy, a nawet herbaty. Wyciągając tak kontrowersyjne wnioski, przyznaje jednocześnie, że jego praca ma jedynie charakter obserwacyjny, a więc nie można definitywnie udowodnić, że kofeina spożywana w ciąży jest szkodliwa...
Ile kawy w ciąży?
Artykuł prof. Jacka Jamesa został mocno skrytykowany przez licznych naukowców. Twierdzą oni, że wnioski psychologa z Islandii są zbyt dalece posunięte, wręcz przesadzone.
National Health Service oraz wiele innych organizacji zdrowia, w tym Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności oraz amerykańskie i brytyjskie kolegia położników i ginekologów zalecają ograniczenie, ale nie całkowite wyeliminowanie kofeiny z diety kobiety ciężarnej.
Charytatywna organizacja Tommy's, która bada, dlaczego dochodzi do przedwczesnych i martwych porodów oraz udziela informacji i pomaga rodzicom starającym się o dziecko, opracowała kalkulator spożycia kofeiny. Dzięki niemu kobiety mogą śledzić i monitorować ilość wypijanej kawy i herbaty.
Według NHS (National Health Service) kobiety w ciąży mogą spożywać nawet do 200 mg kofeiny dziennie, a więc mniej więcej trzy filiżanki kawy. Taka ilość nie powinna stanowić żadnego zagrożenia ani dla przyszłej mamy, ani dla płodu.
Dr Luke Grzeskowiak, farmaceuta z University of Adelaide w Australii, powiedział, że artykuł badawczy prof. Jacka Jamesa był niezgodny z przyjętymi normami i zbyt apokaliptyczny.
Jest tak wiele nakazów i zakazów związanych z ciążą, więc ostatnią rzeczą, której potrzebujemy, jest wywołanie niepotrzebnego niepokoju. Kobiety powinny mieć pewność i mogą być spokojne, że w ciąży można z umiarem spożywać kofeinę - wyjaśnił.
Profesor Andrew Shennan, profesor położnictwa w Kings College w Londynie, powiedział, że niektóre badania przywołane w analizie prof. Jacka Jamesa mogą być błędne. Ponadto dodał, że trudno jest wykluczyć inne czynniki ryzyka, na które mogą narażać się osoby pijące herbatę lub kawę, takie jak np. palenie papierosów.
Kofeina jest w diecie ludzi od dawna - podsumował swoją wypowiedź.
Zobacz film: Kawa i wpływ na zdrowie
źródło: www.bbc.com