Polub nas na Facebooku
Czytasz: Kawa w ciąży? Tak! Nawet kilka filiżanek dziennie – uspokajają naukowcy
menu
Polub nas na Facebooku

Kawa w ciąży? Tak! Nawet kilka filiżanek dziennie – uspokajają naukowcy

pitchwayz/getty images

Kawa w ciąży to temat budzący kontrowersje. Czy przyszłe mamy oraz kobiety, które starają się o dziecko powinny wyeliminować z diety kawę? Choć zdania w tej kwestii są podzielone wśród naukowców, to zdecydowana większość z nich uważa, że umiarkowane spożycie kofeiny jest niegroźne zarówno dla matki, jak i płodu. Ile filiżanek kawy może wypić przyszła mam bez wyrzutów sumienia?

Kawa w ciąży - pić czy nie

Organizacje zdrowia oraz towarzystwa naukowe zrzeszające ginekologów i położników zalecają ograniczenie, ale nie całkowite wyeliminowanie kofeiny z diety kobiety ciężarnej.  Jest to stanowisko większości naukowców, chociaż od czasu do czasu pojawiają się w czasopismach medycznych publikacje prezentujące całkowicie odmienny pogląd na picie kawy w ciąży. 

Przykładem może być artykuł z BMJ Evidence Based Medicin, który odbił się szerokim echem w środowisku medycznym. Jego autor, prof. Jack James, psycholog z Uniwersytetu w Reykjaviku w Islandii sugeruje, by kobiety w ciąży całkowicie zrezygnowały z picia kawy, a nawet herbaty. Wyciągając tak kontrowersyjne wnioski, przyznaje jednocześnie, że jego praca ma jedynie charakter obserwacyjny, a więc nie można definitywnie udowodnić, że kofeina spożywana w ciąży jest szkodliwa...

Ile kawy w ciąży?

Artykuł prof. Jacka Jamesa został mocno skrytykowany przez licznych naukowców. Twierdzą oni, że wnioski psychologa z Islandii są zbyt dalece posunięte, wręcz przesadzone.

National Health Service oraz wiele innych organizacji zdrowia, w tym Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności oraz amerykańskie i brytyjskie kolegia położników i ginekologów zalecają ograniczenie, ale nie całkowite wyeliminowanie kofeiny z diety kobiety ciężarnej.

Charytatywna organizacja Tommy's, która bada, dlaczego dochodzi do przedwczesnych i martwych porodów oraz udziela informacji i pomaga rodzicom starającym się o dziecko, opracowała kalkulator spożycia kofeiny. Dzięki niemu kobiety mogą śledzić i monitorować ilość wypijanej kawy i herbaty.

Według NHS (National Health Service) kobiety w ciąży mogą spożywać nawet do 200 mg kofeiny dziennie, a więc mniej więcej trzy filiżanki kawy. Taka ilość nie powinna stanowić żadnego zagrożenia ani dla przyszłej mamy, ani dla płodu.

Dr Luke Grzeskowiak, farmaceuta z University of Adelaide w Australii, powiedział, że artykuł badawczy prof. Jacka Jamesa był niezgodny z przyjętymi normami i zbyt apokaliptyczny.

Jest tak wiele nakazów i zakazów związanych z ciążą, więc ostatnią rzeczą, której potrzebujemy, jest wywołanie niepotrzebnego niepokoju. Kobiety powinny mieć pewność i mogą być spokojne, że w ciąży można z umiarem spożywać kofeinę - wyjaśnił.

Profesor Andrew Shennan, profesor położnictwa w Kings College w Londynie, powiedział, że niektóre badania przywołane w analizie prof. Jacka Jamesa mogą być błędne. Ponadto dodał, że trudno jest wykluczyć inne czynniki ryzyka, na które mogą narażać się osoby pijące herbatę lub kawę, takie jak np. palenie papierosów.

Kofeina jest w diecie ludzi od dawna - podsumował swoją wypowiedź.

Zobacz film: Kawa i wpływ na zdrowie

źródło:x-news

źródło: www.bbc.com

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
1
0
Polecamy
Czy w ciąży można pić kawę?
Czy w ciąży można pić kawę? Dzień Dobry TVN
Kawa rozpuszczalna w ciąży – czy może być szkodliwa?
Kawa rozpuszczalna w ciąży – czy może być szkodliwa? Dzień Dobry TVN
Kawa w ciąży oraz w okresie karmienia piersią – dozwolona ilość kofeiny
Kawa w ciąży oraz w okresie karmienia piersią – dozwolona ilość kofeiny TVN zdrowie
Kawa podczas karmienia piersią:
dozwolona, ale w ograniczonych ilościach
Kawa podczas karmienia piersią: dozwolona, ale w ograniczonych ilościach TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?