Kasza gryczana powstaje z gryki zwyczajnej i może występować w dwóch postaciach – palonej (ciemna) i niepalonej (biała). Pierwsza spotykana jest znacznie częściej. Jeśli ją zmielimy otrzymamy mąkę gryczaną, która może być zdrowszym zamiennik klasycznej, pszennej mąki.
Kasza gryczana – dlaczego warto ją jeść?
Kasza gryczana to przede wszystkim witaminy z grupy B. Ich obecność w diecie korzystnie wpływa na układ nerwowy i sprawia, że lepiej znosimy stresujące sytuacje i znaczniej łatwiej się relaksujemy. Zawiera sporo błonnika, dlatego powinna znaleźć się w diecie osób, które walczą z dodatkowymi kilogramami. Ale nie tylko. Błonnik poprawia perystaltykę jelit i metabolizm. Ma także zbawienny wpływ na układ krążenia. Redukuje poziom złego cholesterolu, tym samym chroni przed miażdżycą.
Dlaczego warto jeść kaszę gryczaną? Dowiesz się tego z filmu
Potrawy na bazie lub z dodatkiem kaszy gryczanej polecane są kobietom w ciąży. Dla przyszłych mam szczególnie cenny jest kwas foliowy, który nie tylko odpowiada za prawidłowy rozwój układu nerwowego płodu, ale także chroni przed wadami układu moczowego. Ze względu na sporą zawartość żelaza, które uczestniczy w procesach krwiotwórczych (bez niego szpik kostny nie może wytwarzać czerwonych krwinek) kasza gryczana polecana jest osobom chorującym na anemię.
Dla diabetyka i nie tylko
Kasza gryczana ma stosunkowo niski indeks glikemiczny, czyli po jej zjedzeniu poziom glukozy we krwi podnosi się stopniowo, a nie gwałtownie. Z tego powodu może być bezpiecznie jedzona przez diabetyków. Ten rodzaj kaszy nie zawiera także glutenu więc jest bezpieczna dla osób z nietolerancją glutenu lub chorujące na celiakię.
Jak gotować kasze gryczaną?
Kasza gryczana – podobnie jak ryż – występuje na rynku w dwóch postaciach. Można ją kupić w woreczkach, które tylko wrzuca się do wrzącej wody i gotuje przez kilkanaście minut. W sklepach można też znaleźć większe opakowania. Jak ugotować taką kaszę? W pierwszej kolejności wlewamy wodę do garnka (ok. 2 szklanek) i dodajemy do niej odrobinę oleju i szczyptę soli. Kiedy woda zacznie się gotować wsypujemy kaszę (odpowiednik jednej szklanki), mieszamy aż się zagotuje.
Następnie zmniejszamy ogień i gotujemy przez 15 minut, aż kasza wypije wodę. Po tym czasie dobrze jest zostawić kasze jeszcze na kilka minut na ciepłym palniku, aby wchłonęła resztę wody.
Kaszotto z kaszy gryczanej i kurczaka – jak je przygotować?
Kaszę do przygotowania kaszotto należy przygotować tak samo, jak ryż do risotto. Aby to zrobić potrzebujemy:
- 100 g kaszy gryczanej
- 1 ząbek czosnku
- ¾ szklanki bulionu
- olej do smażenia (1 łyżka)
- 200 g piersi z kurczaka
- pieprz, oregano
Na rozgrzany olej wrzucamy drobno posiekany czosnek. Wrzucamy pokrojoną w kostkę pierś z kurczaka. Doprawimy oregano i pieprzem. Kiedy mięso dobrze się przesmaży wsypujemy suchą kaszę, dokładanie mieszamy i podsmażamy wszystko przez ok. 2 minuty. Następnie wlewamy bulion. Przykrywamy i gotujemy przez 5 minut.
Aby urozmaicić smak potrawy można dodać do niej warzywa. Te twardsze, jak papryka trzeba wrzucić na patelnię wraz z czosnkiem i dłużą chwilę przesmażać. Bardziej delikatne jak szpinak można dodać na sam koniec. Jeśli zdecydujemy się na to ostanie i jeśli szpinak jest młody wystarczy przesmażyć go z kaszą i mięsem przez ok. 2-3 minuty.
Jaki wartości odżywcze na kaszotto z kaszy gryczanej i kurczaka (512 g, czyli ok. 3 porcji)?
kcal |
718,7 |
---|---|
białko |
61,2 |
tłuszcz |
18,2 |
węglowodany |
73,1 |
błonnik pokarmowy |
7,9 |