Polub nas na Facebooku
Czytasz: Kamienie kałowe – ciężka postać zaparć. Przyczyny ich powstawania i objawy
menu
Polub nas na Facebooku

Kamienie kałowe – ciężka postać zaparć. Przyczyny ich powstawania i objawy

NAN

Fot: aradaphotography / fotolia.com

Kamienie kałowe powstają najczęściej na skutek biernego trybu życia oraz stosowania dieta ubogiej w błonnik pokarmowy i płyny. Skutecznym sposobem na pozbycie się kamieni kałowych jest wykonanie domowej lewatywy. Zlekceważenie problemu może prowadzić do powikłań, takich jak hemoroidy czy uchyłkowatość jelit.

Kamienie kałowe są ciężką postacią zaparć. Przyczyną ich powstawania jest niewłaściwa dieta oraz siedzący tryb życia. Problem ten najczęściej dotyczy osób w starszym wieku, przewlekle chorych i unieruchomionych, choć kamienie mogą wystąpić w każdej grupie wiekowej, nawet u dzieci. 

Przyczyny powstawania kamieni kałowych

Kamienie kałowe są zbitymi masami stolca, które gromadzą się w końcowym odcinku jelita grubego, czyli w odbytnicy. Swoim wyglądem przypominają kamienie, stąd ich nazwa. Są twarde i pozbawione wody, co powoduje trudności w ich wydaleniu za pomocą normalnych ruchów perystaltycznych jelit. Zaparcia trwają kilka dni, a niekiedy znacznie dłużej. Jest to sytuacja niebezpieczna dla zdrowia, gdyż kamienie kałowe mogą wywoływać stan zapalny jelita grubego, a także doprowadzić do powstania hemoroidów, czy uchyłków.

Kamienie kałowe w większości przypadków dotyczą osób w podeszłym wieku, u których procesy przemiany materii ulegają spowolnieniu. Najczęstszą przyczyną kamieni kałowych jest siedzący tryb życia, brak regularnej aktywności fizycznej, długotrwałe unieruchomienie (np. ze względu na stan zdrowia) oraz nieprawidłowa dieta, która jest uboga w błonnik pokarmowy i płyny, a bogata w słodycze i produkty wysoko przetworzone. Ten rodzaj zaparć może wystąpić również u osób z:

 • otyłością,
 • zaburzeniami hormonalnymi, np. z niedoczynnością tarczycy,
 • zaburzeniami gospodarki jonowej (np. niedobór potasu, nadmiar wapnia),
 • guzami jelita lub innymi mechanicznymi przeszkodami w obrębie jelit,
 • nadużywających środków przeczyszczających, które skutkują rozleniwieniem jelit,
 • zażywających leki, które spowalniają perystaltykę jelit (np. morfina).

Objawy kamieni kałowych

Podstawowym objawem obecności kamieni kałowych jest brak wypróżnienia przez kilka lub kilkanaście dni mimo parcia na stolec. Często pojawia się jedynie wyciek wodnistej wydzieliny z odbytu. Zaparciom towarzyszą: bóle brzucha, wzdęcia, spadek apetytu, ból w okolicy odbytu, nudności i wymioty. 

Próby oddania stolca powodują podrażnienia błony śluzowej jelit. W konsekwencji może dojść do tworzenia się owrzodzeń oraz do krwawień z odbytu. Powikłaniami po kamieniach kałowych mogą być: żylaki odbytu (potocznie nazywane hemoroidami), wypadnięcie odbytu, powstanie uchyłków jelit.

Kamienie kałowe: jak oczyścić z nich jelita?

Kamienie kałowe można usunąć stosują domowe sposoby. Najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się tej przykrej dolegliwości jest oczyszczenie jelita grubego poprzez wykonanie wlewki doodbytniczej, czyli lewatywy. W aptekach dostępne są zestawy do samodzielnego jej przeprowadzenia. Lewatywa polega na wprowadzeniu do odbytu ciepłej wody, której temperatura nie powinna przekraczać 40 stopni Celsjusza. W zwalczaniu kamieni kałowych oraz w profilaktyce zaparć ważną rolę odgrywa również:

 • stosowanie diety bogatej w błonnik pokarmowy, czyli jedzenie pełnoziarnistych produktów zbożowych, takich jak: kasza gryczana, kasza jęczmienna, pieczywo razowe, płatki owsiane, otręby pszenne, brązowy ryż, ciemne makarony, a także świeżych i nieobranych warzyw oraz owoców,
 • przyjmowanie dużych ilości płynów, zwłaszcza niegazowanej wody mineralnej oraz naparów z siemienia lnianego, które mają korzystny wpływ na perystaltykę jelit,
 • unikanie siedzącego trybu życia i regularna aktywność fizyczna (np. energiczne spacery, basen, jazda na rowerze),
 • przyjmowanie probiotyków zawartych w produktach spożywczych, takich jak jogurty oraz kefiry lub w postaci preparatów dostępnych w aptekach.

Skąd się biorą kamienie w ciele człowieka? Dowiesz się tego z filmu:

  Zobacz film: Skąd się biorą kamienie w naszym ciele? Źródło: 36,6

  Farmakologiczne metody zwalczania kamieni kałowych

  Przy przedłużających się zaparciach i braku skuteczności domowych sposobów na pozbycie się kamieni kałowych należy zgłosić się do lekarza. W leczeniu farmakologicznym zastosowanie mają m.in. środki zmiękczające masy kałowe (np. parafina, makrogole, laktuloza), które powodują ich rozrzedzenie, a tym samym łatwiejsze i szybsze wypróżnienie. 

  Wykorzystuje się również środki działające drażniąco na jelito grube (np. czopki glicerynowe) oraz środki przeczyszczające (np. bisacodyl). Tych ostatnich nie należy nadużywać, gdyż prowadzi to do rozleniwienia jelit, czego skutkiem jest nasilenie się zaparć.

  W przypadku niewystarczalności i nieskuteczności tych działań konieczne jest mechaniczne usunięcie stolca przeprowadzane przez chirurga w krótkotrwałym znieczuleniu ogólnym lub w miejscowym. Zabieg polega na usunięciu kamieni kałowych za pomocą kleszczy chirurgicznych, które służą do rozkruszania odwodnionego i twardego stolca. 


  Czy artykuł okazał się pomocny?
  Tak Nie
  355
  23
  Polecamy
  Zaparcia – problem, z którym można walczyć domowymi sposobami
  Zaparcia – problem, z którym można walczyć domowymi sposobami TVN zdrowie
  PMS – jak pokonać napięcie przedmiesiączkowe?
  PMS – jak pokonać napięcie przedmiesiączkowe? Dzień Dobry TVN
  Czym są złogi w jelitach?
Jak oczyścić przewód pokarmowy z resztek pokarmu?
  Czym są złogi w jelitach? Jak oczyścić przewód pokarmowy z resztek pokarmu? TVN zdrowie
  Odwodnienie dzieci i dorosłych – przyczyny, objawy i sposoby leczenia
  Odwodnienie dzieci i dorosłych – przyczyny, objawy i sposoby leczenia Dzień Dobry TVN
  Komentarze (7)
  Domi
  taak, sorki ;p babkę jajowatą i babkę płesznik. Możesz dorzucić sama, albo kupić gotowy miks. Ja używam takiego z fibravitale i sobie chwalę
  Czytaj całość
  Brzoza
  Domi, O mnie chodziło? ;d no ostatnio się zdarzało. A jakie zioła bym mogła dorzucić do tego siemienia? Ile razy dziennie pić?
  Czytaj całość
  Domi
  Wiki., może jesz dużo przetworzonej żywności? Zmień na zdrowszą, dorzuć trochę aktywności fizycznej i pij dużo wody. No i może pij codziennie ziółka na trawienie z siemieniem lnianym, powinno pomóc.
  Czytaj całość
  Brzoza
  jak poradzić sobie z nawracającymi zaparciami? co wyleczę, to za jakiś czas wraca..
  Czytaj całość
  wiki
  popieram, ja przy moich problemach jelitowych piję mieszankę siemienia, babki płesznik i babki jajowatej. Jak do tej pory regularnie się zmagałam z zaparciami tak teraz już na prawdę długo nic. Nie mówiąc już o kamieniach.
  Czytaj całość
  Marcelina
  Tucha, siemię lniane jest dobre, najlepiej z jakaś babka płesznik czy czymś.
  Czytaj całość
  Tucha
  A co najlepiej brać jeżeli chodzi o to oczyszczanie kamieni kałowych błonnikiem?
  Czytaj całość
  Nie przegap
  Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
  Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
  Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
  Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
  Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
  Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
  Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
  Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
  Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
  Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
  Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
  Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?