CPM – co to jest
CPM to wskaźnik, który pozwala obliczyć całkowitą przemianę materii. Pisząc inaczej – pokazuje nam on, ile energii potrzebujemy w ciągu dnia do prawidłowego funkcjonowania. Aby go wyliczyć, trzeba uwzględnić takie kwestie jak płeć, wiek, wzrost, wagę, stan zdrowia czy aktywność fizyczną, podejmowaną w ciągu dnia.
CPM – jak wyliczyć?
W jaki sposób można wyliczyć CPM? Do oszacowania tego wskaźnika niezbędna okaże się znajomość PPM i PPPM. Co oznacza ten skrót? Chodzi o podstawową przemianę materii, która określa minimalną ilość energii, niezbędną do podtrzymania życiowych funkcji oraz ponadpodstawową przemianę materii, określającą energię potrzebną do wykonywania różnego rodzaju aktywności fizycznej czy pracy zawodowej .
Jak wyliczyć podstawową przemianę materii? W tym przypadku możesz posłużyć się internetowymi kalkulatorami – w sieci znajdziesz ich wiele. Wystarczy, że wpiszesz swoją płeć, wiek, wagę i wzrost, a kalkulator poda ci wartość PPM w kaloriach.
Przeczytaj też: Produkty, które przyspieszają przemianę materii
Znasz już wszystkie wartości? Świetnie, wystarczy teraz, że dodasz do siebie PPM i PPPM, a otrzymasz CPM. Jeśli nie znasz PPPM, możesz również po wyliczeniu PPM pomnożyć dany wynik przez współczynnik aktywności fizycznej. Zazwyczaj wyróżnia się 5 możliwości. Wynik, który otrzymasz będzie wartością CPM.
- 1,2 – osoba leżącą
- 1,25 – osoba, prowadząca siedzący tryb życia
- 1,5 – osoba, która stawia na niska aktywność fizyczną
- 1,75 – osoba, która prowadzi aktywny tryb życia
- 2,0 – sportowiec
Dodajmy, że i w tym przypadku możesz skorzystać z pomocy internetowego kalkulatora. Tym razem jednak poza wiekiem, płcią, wagą i wzrostem trzeba będzie podać także stopień aktywności fizycznej.
Przemiana materii – czym jest?
A czym właściwie jest przemiana materii? Chodzi o metabolizm, czyli wszelkie reakcje biochemiczne zachodzące w komórkach – pobieranie pożywienia, przekształcanie go w energie i wydalanie produktów ubocznych.
Szybkość metabolizmu zależy od wielu czynników, w tym między innymi wieku, genów czy płci. Czy można go przyspieszyć? Pewnie, że tak. Możesz to zrobić za pomocą odpowiedniej diety czy pijąc wodę z cytryną czy octem jabłkowym. Pomocny okaże się też ruch oraz odpowiednia dawka snu.
Zobacz też film: Od czego zależy przemiana materii oraz metabolizm?