Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jonoforeza – jak wygląda zabieg? Czy każdy może mu się poddać?
menu
Polub nas na Facebooku

Jonoforeza – jak wygląda zabieg? Czy każdy może mu się poddać?

jonoforeza

Fot.: Robert Przybysz / stock.adobe.com

Jonoforeza to zabieg przeprowadzany za pomocą prądu o stałym natężeniu (tzw. prąd galwaniczny), który pomaga wniknąć substancjom czynnym do głębszych warstw skóry. Leki aplikowane są miejscowo na chore miejsce, co daje bardzo dobre efekty w leczeniu m.in. bólu stawów czy stanów zapalnych.

Jonoforeza nie jest zabiegiem, który wymaga specjalnego przygotowania. Zwykle trwa około 10 min., a jej efekt uzależniony jest od kilku czynników: zastosowanego leku, jego stężenia i przeznaczenia oraz od liczby zabiegów.

Jonoforeza – na czym polega?

Przy zabiegach jonoforezy kluczowe znaczenie ma nie tylko zastosowany lek, ale także prąd, który powoduje powstanie dużej ilości ciepła w tkankach. Podwyższenie temperatury wpływa na poprawę krążenia w ich obrębie, a co za tym idzie na odżywienie komórek, przez co wzrasta działanie przeciwzapalne. Efekty zabiegu zależą też od wyboru elektrody czynnej, ponieważ tym samym prądem można działać zarówno na poprawę napięcia mięśniowego, jak i na polepszenie stanu skóry, np. przy rumieniach, nadmiernej suchości czy problemach z widocznymi porami. Stąd też poza zastosowaniem terapeutycznym jonoforeza jest zabiegiem bardzo popularnym w kosmetyce. Zazwyczaj w celu osiągnięcia efektu leczniczego konieczne jest wykonanie około 10 zabiegów. Jeżeli chodzi o rezultat estetyczny często liczba wizyt w gabinecie rośnie do około 20.

Jonoforeza może być wykonana na kilka sposobów. Wyróżnia się przede wszystkim jej dwa rodzaje:

  • jonoforezę labilną (ogólną i miejscową) – ma głównie zastosowanie w kosmetyce; polega na użyciu dwóch elektrod – czynnej i biernej, które podczas zabiegu zmieniają położenie względem siebie, stąd ten typ określany jest także jako ruchomy;
  • jonoforezę stabilną (ogólną i miejscową) – stosowaną głównie w celu osiągnięcia efektu związanego z leczeniem, w której elektroda czynna (nazywana półmaską) ułożona jest na podkładzie wody z dodatkiem leku.

Celem każdego zabiegu jest dostarczenie substancji czynnych lub leku do głębszych warstw skóry. Jony wprowadzone do organizmu gromadzą się między naskórkiem a skórą właściwą, skąd zostają odprowadzone wraz krwią do jej głębszych warstw.

Jonoforeza – wskazania i przeciwwskazania

Wskazaniami do wykonania jonoforezy są przede wszystkim wszelkie nerwobóle, artroza i utrudniony zrost kostny, polineuropatie, porażenia obwodowe, zespół bólowy w chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa, a także zaburzenia krążenia obwodowego.

Niestety nie każda osoba może zostać poddana zabiegowi z wykorzystaniem prądu o stałym natężeniu, stąd konieczne jest wcześniejsze zapoznanie się z listą przeciwwskazań do jonoforezy, wśród których wymienia się: trwające stany gorączkowe i podgorączkowe, miejscowe zaburzenia czucia, ropne stany zapalne skóry i tkanek miękkich oraz wypryski i owrzodzenia. Zabieg nie może być wykonany w przypadku zdiagnozowanej miażdżycy, przy endoprotezach, a także wszczepionym rozruszniku serca.

Jonoforeza w kosmetyce

Przez wzgląd na dobre efekty, jeżeli chodzi o poprawę jakości skóry, jonoforeza bardzo często stosowana jest w kosmetyce. Wskazaniami do jej wykonania są wszelkie rodzaje trądziku (różowaty oraz pospolity), blizny czy rozszerzone naczynka włosowate i przebarwienia. Zabieg jest skuteczny w walce z oznakami starzenia się skóry, np. jej zwiotczeniem i pojawiającymi się zmarszczkami. Ponadto stosowany jest w przypadku redukcji efektu uczuleń, a także przy nadmiernym poceniu się.

W kosmetyce jonoforezę przeprowadza się najczęściej z wykorzystaniem jonów wapnia, miedzi i cynku. Zwykle w celu osiągnięcia widocznych efektów konieczne jest wykonanie od 10 do 20 zabiegów, które są przeprowadzane codziennie lub co drugi dzień. Jonoforeza nie jest bolesna, towarzyszy jej jedynie uczucie delikatnego mrowienia.

Jeżeli chodzi o działania niepożądane, to w przypadku zastosowania zbyt dużego natężenia prądu bądź uczulenia, mogą pojawić się opuchlizna, świąd czy zaczerwienienie skóry, widoczne zaraz po jej wykonaniu. Jeszcze w jego trakcie możliwe jest miejscowe odczuwanie zbyt dużego natężenia ciepła. Stąd też zaleca się w takich przypadkach stosowanie kosmetyków łagodzących te objawy, np. środków nawilżających lub redukujących opuchliznę.

Jonoforeza – fizykoterapia

Jonoforeza jest także skuteczną i bezbolesną metodą rehabilitacji stosowaną w fizykoterapii. Podczas zabiegu fizjoterapeuta owija np. uszkodzone kolano bandażem nasączonym odpowiednim lekiem i przykłada po jego dwóch stronach elektrody. Prąd płynący od jednej do drugiej z nich, powoduje wnikanie substancji leczniczej bezpośrednio w uszkodzone miejsce.

Poza zdrowotnym działaniem samego prądu największą zaletą jonoforezy jest możliwość zastosowania dużych dawek leku z pominięciem układu pokarmowego, co oszczędza żołądek. Zabieg wymaga skierowania od lekarza, a jeżeli chodzi o NFZ, to refundowany jest tylko w 50%, co oznacza, że połowę kwoty należy zapłacić samemu.

Zobacz film: Zdrowy kręgosłup - prawidłowe postawy. Źródło: 36,6


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
97
8
Polecamy
Rehabilitacja i relaks, czyli wszystko o jonoforezie.
Wskazania i przebieg kuracji
Rehabilitacja i relaks, czyli wszystko o jonoforezie. Wskazania i przebieg kuracji Dzień Dobry TVN
Na czym polega fenomen baby botox?
Na czym polega fenomen baby botox? Dzień Dobry TVN
Co to jest galwanizacja?
Efekty, przeciwwskazania i opis galwanizacji w kosmetyce
Co to jest galwanizacja? Efekty, przeciwwskazania i opis galwanizacji w kosmetyce TVN zdrowie
Fonoforeza – na czym polega?
Czy są przeciwwskazania do jej zastosowania?
Fonoforeza – na czym polega? Czy są przeciwwskazania do jej zastosowania? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?