Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jakie wady wzroku diagnozowane są u dzieci najczęściej i jak z nimi walczyć?
menu
Polub nas na Facebooku

Jakie wady wzroku diagnozowane są u dzieci najczęściej i jak z nimi walczyć?

Wady wzroku u dzieci

Fot: ClarkandCompany / gettyimages.com

Wady i problemy ze wzrokiem mogą się pojawić niezależnie od wieku, tym samym rozwijają się także u dzieci. Jakie schodzenia najczęściej diagnozowane są u małych pacjentów i czy zawsze wymagają specjalistycznego leczenia? Wszelkie wątpliwości rozwiewa ekspert programu 36,6 °C prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, okulista i chirurg.

Jedną z najczęściej diagnozowanych wad wzroku u dzieci jest zez. Czasem zdarza się, że schorzenie pojawia się już u bardzo małych dzieci. Podczas wizyty u lekarza w pierwszej kolejności powinien on określić rodzaj zeza. Najczęściej wyróżnia się zeza zbieżnego, rozbieżnego, skośnego, jednostronnego czy naprzemiennego (w tym przypadku zezuje na przemian jedno i drugie oko). Podczas badania lekarz sprawdza także czy zez jest jawny czy utajony (ujawnia się w określonych sytuacjach albo kierunkach spojrzenia).

Mimo że spora grupa dzieci wraz z wiekiem pozbywa się wady, to zeza nie można lekceważyć i dziecko powinno być pod stałą opieką lekarza okulisty.

Należy sprawdzić czy dno oka, czy to "lecące oczko" nie ma żadnych zmian w środku – mówi prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, okulista i chirurg, ekspert programu 36,6 °C.

Jeśli wszystko jest w porządku żadne specjalne leczenie nie jest potrzebne, czasem lekarz zleca jedynie wykonywanie ćwiczeń i umawia pacjenta na kolejną wizytę kontrolną. W przypadku gdy z okiem dzieje się coś niepokojące konieczne może być leczenie operacyjne.

Całość leczenia zależy od wielkości kąta zeza. Można także leczyć operacyjnie w przypadku, kiedy kąt zeza jest duży i niestety nie uzyskujemy poprawy w widzeniu i zmniejszeniu tego kąta. Proponuję zasięgnąć opinii lekarzy pracujących w oddziałach dziecięcych, takich jak w Warszawie, Katowicach, Białymstoku – mówi prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, okulista i chirurg.

Dalekowzroczność u dziecka

U osób z dalekowzrocznością, nazywaną także nadwzrocznością wiązka światła zamiast skupiać się na siatkówce, skupia się za nią. W wyniku tego osoba z nadwzrocznością źle widzi to, co jest blisko, i trochę lepiej to, co jest daleko. Nadwzroczność u dzieci występuje fizjologicznie, czyli naturalnie. Może utrzymywać się do około 3. roku życia.

Małe dzieci zawsze są dalekowzroczne, wszystko zależy od tego, jakiej wielkości jest ta wada i czy występuje zez. Jeżeli jest to niewielka wada, to w miarę upływu lat w wieku szkolnym powinna minąć. Natomiast jeśli jest związana z zezem, powinna być korygowana okularami – dodaje specjalistka.

Czasem zdarza się, że dalekowzroczność idzie w parze z astygmatyzmem, który wbrew pozorom może pojawić się także u dziecka. I choć w ogromnej większości przypadków mija samoistnie to i tak warto udać się na konsultację do okulisty.

Zobacz film i poznaj ćwiczenia, które poprawiają wzrok

Zobacz film: Jak ćwiczyć wzrok? Źródło: 36,6.

Nie lekceważ problemów ze wzrokiem u dziecka

Trzeba sobie zdawać sprawę, że problemy ze wzrokiem mogą pociągać za sobą bardzo poważne konsekwencje. Dlatego, każde nawet najmniejsze odchylenie dobrze jest skonsultować z lekarzem. Może się zdarzyć, że nawet jeśli dziecko nie zgłasza kłopotów i widzi prawidłowo, a np. ciągle mruży oczy. Warto wtedy wybrać się do okulisty.

Jeżeli nie ma pełnej ostrości wzroku, należy szukać przyczyn mrużenia w dystrofiach siatkówki. Badanie wykluczające jest to elektroretinografia. Natomiast niektóre dzieci, a także i dorośli, mają wrodzony światłowstręt. Proszę także odwiedzić neurologa – mówi prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, okulista, chirurg

Najlepszym sposobem na uniknięcie problemu i ocenę wzroku jest wykonanie u dziecka badania dna oka. Jak ono wygląda?

Badanie nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania. Lekarz zakrapla krople rozszerzające źrenice i zagląda poprzez świecenie światłem bądź specjalnym urządzeniem, trzymając w ręku soczewkę, przez którą świeci światło. Jest to badanie niebolesne – mówi specjalistka.

Jak zbudowane jest oko? Dowiesz się tego z filmu

Zobacz film: Budowa i funkcje oka. Źródło: 36,6.



Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
112
10
Polecamy
Astygmatyzm u dzieci – podstawowe informacje dotyczące wady wzroku
Astygmatyzm u dzieci – podstawowe informacje dotyczące wady wzroku TVN zdrowie
Nadwzroczność, czyli dalekowzroczność:
objawy, przyczyny i leczenie
Nadwzroczność, czyli dalekowzroczność: objawy, przyczyny i leczenie TVN zdrowie
Kiedy rozpocząć leczenie ortodontyczne?
"Jeśli nie zareagujemy w porę, wada może przynieść problemy w dorosłym życiu"
Kiedy rozpocząć leczenie ortodontyczne? "Jeśli nie zareagujemy w porę, wada może przynieść problemy w dorosłym życiu" Dzień Dobry TVN
Jakie jest prawidłowe ciśnienie u dzieci?
Poznaj normy dla najmłodszych
Jakie jest prawidłowe ciśnienie u dzieci? Poznaj normy dla najmłodszych Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty