Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zespół zmęczonych oczu: przyczyny, objawy i leczenie przemęczonych oczu
menu
Polub nas na Facebooku

Zespół zmęczonych oczu: przyczyny, objawy i leczenie przemęczonych oczu

Męższyzna nad komputerem przeciera oczy

Fot: pressmaster / stock.adobe.com

Zmęczone oczy są jedną z najpowszechniejszych dolegliwości, związanych z nadmiernym wysiłkiem narządu wzroku. Za najczęstszą przyczynę takiego stanu chorobowego można uznać długotrwałą pracę przy komputerze. Leczenie przemęczonych oczu skupia się przede wszystkim na wyeliminowaniu czynników wywołujących objawy tej dolegliwości. Niekiedy niezbędna jest konsultacja okulistyczna i wykonanie badania wzroku.

Zespół zmęczonych oczu jest jednym z najczęstszych podrażnień narządu wzroku. Jest to dolegliwość cywilizacyjna, związana ze zbyt częstym korzystaniem z komputerów, tabletów, smartfonów oraz innych urządzeń elektronicznych. Wpływ na pojawienie się zespołu zmęczonych oczu ma również zanieczyszczenie środowiska.

Objawy zespołu zmęczonych oczu

Zespół zmęczonych oczu, nazywany również syndromem widzenia komputerowego lub zespołem suchego oka, związany jest z nieprawidłowym funkcjonowaniem narządu łzowego. Film łzowy pełni bardzo ważną funkcję, m.in. oczyszcza narząd wzroku ze szkodliwych substancji, działa bakteriobójczo oraz chroni gałkę oczną przed podrażnieniami. U zdrowej osoby składa się on w 98,3% z wody, resztę stanowią: sole, białka i glikoproteiny. Z kolei u pacjenta z zespołem zmęczonych oczu występuje niedobór warstwy wodnej w filmie łzowym.

Zespół suchego oka jest chorobą przewlekłą i wieloobjawową, którą uważa się za jedno ze schorzeń cywilizacyjnych. Objawia się on: bólem głowy, poczuciem zmęczonych oczu, zaburzeniami widzenia, suchością oczu oraz bólem szyi i barków. Niekiedy dolegliwościom tym może towarzyszyć również zapalenie spojówek.

Zobacz film: Jak powinniśmy dbać o nasze oczy, aby się nie męczyły? Źródło: 36,6.

Przyczyny zespołu zmęczonych oczu

Przyczyny zespołu zmęczonych oczu mogą być zróżnicowane. Jednak najczęściej za wystąpienie objawów tej choroby odpowiada nadwerężenie narządu wzroku, m.in. przez: zbyt długie korzystanie z komputera, tabletu i smartfonu. Tego typu urządzenia elektroniczne są częstym powodem występowania wad wzroku, ponieważ podczas ich używania spada częstotliwość mrugania

Wśród innych przyczyn występowania zespołu suchych oczu można wymienić: długotrwałe czytanie, długą jazdę samochodem oraz niekorzystne warunki środowiskowe (w tym przede wszystkim zanieczyszczenie powietrza). Niekiedy zespół zmęczonych oczu może towarzyszyć zmianom hormonalnym, w tym przede wszystkim: menopauzie i związanym z nią obniżeniem poziomu estrogenów oraz niedoczynności i nadczynności tarczycy. Z kolei do czynników zwiększających ryzyko wystąpienia syndromu zmęczonych oczu należy zaliczyć:

  • wiek powyżej 40. roku życia - u osób, którzy przekroczyły tę barierę wiekową, zachodzi stopniowy proces zaniku gruczołu łzowego,
  • noszenie soczewek kontaktowych, które powoduje nadmierne wysuszenie oczu,
  • niedobór witaminy A oraz kwasów tłuszczonych omega-3 i omega-6,
  • przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych,
  • ciążę i związane z nią zmiany hormonalne, 
  • przewlekły stres,
  • podrażnienie nerwu twarzowego, 
  • choroby autoimmunologiczne, w tym przede wszystkim: zapalenie stawów, rumień wielopostaciowy, marskość żółciowa oraz zapalenie mięśniowe. 

Leczenie zmęczonych oczu

Najistotniejszym elementem w leczeniu zespołu zmęczonych oczu jest, o ile jest to możliwe, wyeliminowanie czynników, odpowiadających za występowanie objawów tej dolegliwości. Najczęściej przyczyną zespołu suchych oczu jest długotrwałe używanie komputera, który jest podstawowym narzędziem pracy wielu osób. 

Dlatego też w wielu przypadkach, wyeliminowanie przyczyny nie jest możliwe. Wówczas należy pamiętać o zachowywaniu odpowiedniej odległości od komputera (minimum 20 cm) oraz częstym robieniu przerw (10 minut po każdej godzinie pracy) i skupieniu w tym czasie wzroku na odlełym (najlepiej zielonym) punkcie.

Zobacz nasz film i poznaj najlepsze domowe sposoby na zmęczone oczy

Zobacz film: Domowe sposoby na zmęczone oczy. Źródło: Klinika urody.

Przy leczeniu zespołu zmęczonych oczu wykorzystuje się preparaty sztucznych łez. Najlepiej wybierać krople pozbawione konserwantów, ponieważ przyczyniają się one do powstawania niepełnowartościowego filmu łzowego. 

Konsekwencją stosowania takich preparatów mogą być infekcje narządu wzroku. Najlepszą opcją jest zakup kropli, których skład zbliżony jest do składu naturalnych łez. Do leczenia zespołu suchych oczu wykorzystuje się również preparaty, które mają na celu pobudzić gruczoły łzowe do pracy.

Kolejnym bardzo ważnym elementem w leczeniu zespołu zmęczonych oczu jest dieta. Powinna składać się ona z produktów, bogatych w witaminę A oraz kwasy tłuszczowe: omega-3 i omega-6. W diecie osób, zmagających się z problemem przemęczonych oczu powinny znajdować się takie produkty, jak: marchewka, pomidory, brzoskwinie, szpinak, natka pietruszki, koperek, orzechy, migdały, nasiona chia oraz tłuste ryby morskie (łosoś, makrela, szczupak, dorsz).

Domowe sposoby na zmęczone oczy

Farmakoterapię można uzupełnić, stosując domowe sposoby na zespół zmęczonych oczu. Należy przede wszystkim zadbać o poziom ich nawilżenia. Do tego celu najlepiej sprawdzi się przegotowana woda lub sól fizjologiczna. Oczy można przecierać również naparem ziół, najlepiej z: świetlika, rumianku i nagietka

Wszystkie te zioła wykazują działanie łagodzące i antybakteryjne. Kolejnym domowym sposobem na zmęczone oczy jest wykonywanie kompresów z kwasu bornego, który ma właściwości przeciwzapalne oraz bakteriobójcze.

Zobacz film: Laserowa korekcja wzroku. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
14
0
Komentarze (1)
Nie przegap
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?