Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jakie są objawy kiły? Jak rozpoznać tę chorobę?
menu
Polub nas na Facebooku

Jakie są objawy kiły? Jak rozpoznać tę chorobę?

jarun011/getty images

Objawy kiły, choroby przenoszonej drogą płciową, wywołanej przez krętka bladego, choć są charakterystyczne, bywają bagatelizowane lub sprawiają wstyd pacjentowi. W efekcie zbyt późno trafia on do lekarza. Znajomość dolegliwości pozwala na szybkie podjęcie działania.

Początkowe objawy kiły u kobiet oraz mężczyzn obejmują pojawienie się owrzodzenia pierwotnego w okolicy narządów płciowych i odbytu. W kolejnych stadiach dolegliwości są mniej charakterystyczne, jednak nieleczona choroba może skutkować poważnymi powikłaniami.

Objawy kiły pierwszorzędowej

Choroba wywołana przez krętka bladego rozprzestrzenia się drogą płciową, a na zakażenie narażone są osoby uprawiające seks bez zabezpieczenia z chorym partnerem. Szybkie rozpoznanie na pierwszym etapie trwania schorzenia umożliwia wdrożenie skutecznego leczenia. Kiła objawia się po około 3 tygodniach od wniknięcia drobnoustrojów pod postacią niebolesnego, pojedynczego owrzodzenia, które początkowo jest płaskie, a następnie wypełnia się czystą, surowiczą treścią. Towarzyszyć mu może powiększenie okolicznych węzłów chłonnych. Ta charakterystyczna zmiana w przebiegu kiły to objaw pierwotny, inaczej określany jako wrzód twardy lub wrzód Huntera. Zanika samoistnie po około 3–4 tygodniach i często jest trudny do zauważenia przez pacjenta.

Objaw pierwotny kiły u mężczyzn lokalizuje się na prąciu, w kanale odbytu lub w odbytnicy. U kobiet owrzodzenie pojawia się zwykle na wargach sromowych lub w szyjce macicy. W przypadku stosunków oralnych zmiany mogą występować w obszarze jamy ustnej.

Objawy kiły drugorzędowej

Po wygojeniu się objawu pierwotnego dochodzi do uogólnienia choroby i pojawienia się objawów skórnych kiły – charakterystycznej wysypki. Zmiany nie są swędzące, lokalizują się na powierzchni ciała oraz na śluzówkach, mają zwykle postać plamek i grudek na tułowiu oraz na bliższych częściach kończyn.

Wysypce mogą towarzyszyć zmiany w badaniach laboratoryjnych oraz w obrazie klinicznym, świadczące o zajęciu wielu narządów i układów w organizmie: podwyższenie temperatury ciała, powiększenie śledziony, zapalenie wątroby, zapalenie okostnej i stawów, kłębuszkowe zapalenie nerek.

Ponadto możliwe jest zaobserwowanie objawów kiły układu nerwowego, która manifestuje się jako: zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, porażenie nerwów czaszkowych, zaburzenia ze strony narządów zmysłów (głównie wzroku i słuchu), zmiany naczyniowe, takie jak udar.

Objawy kiły późnej

Zbagatelizowanie wcześnie występujących dolegliwości prowadzi do poważnych w skutkach powikłań. Objawy zakażenia kiłą w trzecim okresie rozwijają się po około 2 latach od zarażenia bakterią. Obraz choroby dzieli się na trzy główne grupy:

  • kiłę kilakową, najłagodniejszą postać choroby, w której występują liczne zmiany naciekowe, guzki lub owrzodzenia na skórze i błonach śluzowych, ale również na narządach wewnętrznych, m.in. na wątrobie, żołądku, w obrębie układu szkieletowego,
  • kiłę późną układu nerwowego, która objawia się jako zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, utrata funkcji nerwów czaszkowych, udar, zapalenie rdzenia kręgowego lub w najgorszej postaci – postępujące porażenie i wiąd rdzenia,
  • kiłę sercowo-naczyniową, która jest wynikiem zajęcia naczyń zaopatrujących duże tętnice w składniki odżywcze. Skutkuje to osłabieniem ich ścian i w konsekwencji niedomykalnością zastawki aorty, powstaniem tętniaka lub zwężeniem ujść naczyń wieńcowych.

Objawy kiły utajonej

Objawy zakażenia kiłą mogą pozostawać przez jakiś czas utajone i nie dawać pacjentowi powodów do niepokoju. Wyróżnia się w takim przypadku postać wczesną oraz późną. Stan ten diagnozuje się przede wszystkim u osób, które podają obecność charakterystycznych dolegliwości związanych z zakażeniem kiłą pierwszo- lub drugorzędową w przeszłości, lub u matek, które urodziły chore dziecko.

Objawy kiły wrodzonej

Zakażenie krętkiem kiły w trakcie życia płodowego skutkuje kiłą wrodzoną. Wyróżnia się jej postać wczesną oraz późną. Chorobę wykrywa się w okresie po urodzeniu. Zdarza się, że jest ona powodem niedonoszenia ciąży, poronienia lub zgonu wewnątrzmacicznego.

Objawy kiły wczesnej wrodzonej obejmują zmiany w układzie kostno-szkieletowym: nos siodełkowaty, zapalenie kostno-chrzęstne. Zaobserwować można grudki, plamki, pęcherze kiłowe, zmiany śródmiąższowe w narządach, takich jak: płuca, serce, trzustka, śledziona. W wyniku choroby dość często rozwija się marskość wątroby.

Kiła wrodzona późna jest postacią groźniejszą w skutkach. Charakterystyczna jest obecność triady objawów, zwanych triadą Hutchinsona, która obejmuje typowy obraz zębów, głuchotę błędnikową oraz zapalenie rogówki, które prowadzi do powstania bielma. Ponadto obserwuje się: szablaste podudzia, zapalenie okostnej, przewlekłe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, blizny Parrota lokalizujące się wokół ust i odbytu, zanik lub uszkodzenie niektórych nerwów czaszkowych.

Zobacz film: Coraz więcej zachorowań na kiłę

źródło:x-news

Bibliografia:

1. Janier M., Europejskie zalecenia diagnostyczne i lecznicze dotyczące kiły 2014, [w:] Przegląd Dermatologiczny 2015, 102, 459–475.

2. Kawalec W., Pediatria. PZWL, Warszawa 2013.

3. Mroczkowski T., Choroby przenoszone drogą płciową. Czelej, Lublin 2006

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
51
6
Polecamy
Kiła nabyta i kiła wrodzona - objawy, leczenie
Kiła nabyta i kiła wrodzona - objawy, leczenie Dzień Dobry TVN
Guzek na wardze sromowej.
Co oznaczają bolesne guzki na sromie?
Guzek na wardze sromowej. Co oznaczają bolesne guzki na sromie? Dzień Dobry TVN
Najczęstsze objawy sarkoidozy.
Jak rozpoznać chorobę?
Najczęstsze objawy sarkoidozy. Jak rozpoznać chorobę? TVN zdrowie
Objawy, diagnostyka oraz leczenie kiły wrodzonej późnej
Objawy, diagnostyka oraz leczenie kiły wrodzonej późnej TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia