Odpowiedź eksperta: Nadmierne spożycie cukru dodanego, a zwłaszcza napojów słodzonych, często prowadzi do rozwoju nadwagi i otyłości, a to są ważne czynniki ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2. Podwyższeniu ulega ciśnienie krwi, dochodzi do rozwoju zaburzeń lipidowych (podwyższa się zwłaszcza stężenie triglicerydów). Powyższe choroby przyśpieszają rozwój miażdżycy, prowadząc do przedwczesnych incydentów sercowo-naczyniowych, takich jak zawał serca i udar mózgu. Nadmiar cukru sprzyja też rozwojowi niektórych nowotworów, a także próchnicy zębów.
Badania wykazały, że zmniejszenie spożycia cukrów prostych z 28% do 10% dziennych kalorii u dzieci z zespołem metabolicznym wiązało się z redukcją stężenia triglicerydów, cholesterolu frakcji LDL i insuliny na czczo oraz ciśnienia tętniczego już po 10 dniach. Duże spożycie produktów bogatych w cukier może prowadzić do niedoboru innych składników odżywczych, takich jak witaminy antyoksydacyjne A, E, C a także B6, B12, kwas foliowy) i składniki mineralne (wapń, magnez, żelazo, cynk).
Ograniczenie spożycia cukru jest istotne w profilaktyce i leczeniu przewlekłych chorób niezakaźnych, takich jak otyłość, cukrzyca, choroby sercowo-naczyniowe i nowotwory. Podobne stanowisko zajmują eksperci amerykańscy i europejscy, a także eksperci polscy.
Na pytanie odpowiedziała mgr inż. Aleksandra Cichocka, dietetyk w Zakładzie Profilaktyki Chorób Żywieniowozależnych z Poradnią Chorób Metabolicznych w Instytucie Żywności i Żywienia. Odpowiedź została skonsultowana z prof. dr hab. Krzysztofem Krygierem, profesorem zwyczajnym, doktorem habilitowanym nauk rolniczych w zakresie technologii żywności, związanym z SGGW w Warszawie.
Kolejne pytania
Co się dzieje w organizmie po zjedzeniu cukru?
Czy cukier brązowy jest zdrowszy od białego?
Jakie produkty mogą zastąpić biały cukier?
Zobacz także: Jak odstawienie cukru wpływa na mózg?