Zmiany na twarzy czy na głowie mogą pojawiać się z bardzo różnych powodów. Po naszej buzi niemal od razu widać, że jesteśmy zmęczeni czy niewyspani. Zdaniem specjalistów od medycyny chińskiej z twarzy da się wyczytać znacznie więcej.
Oczy
Jeśli, mimo wyspania, oczy są podkrążone i spuchnięte warto wykonać badania z oznaczeniem hormonów tarczycy. Czasem zdarza się, że to właśnie zmiany wokół oczu sugerują, że gruczoł działa nieprawidłowo. Niepokoić powinny także żółte nieregularne gródki wokół oczu. W niektórych przypadkach są one sygnałem, że poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi jest zbyt wysoki. Takie zmiany mogą także świadczyć o problemach z wątrobą. O nieprawidłowym działaniu tego narządu może świadczyć także zażółcenie białka w oku. Czasem podkrążone oczy sugerują zaburzenie krążenia.
Usta
Nawracające zajady to jeden z najbardziej charakterystycznych objawów anemii. Czasem są sygnałem, że organizmowi brakuje witamin z grupy B, cynku oraz żelaza. Popękane i spierzchnięte usta mogą także sugerować cukrzycę. W przypadku tej choroby nie można się sugerować jedynie wyglądem ust. U pacjentów z cukrzycą pojawia się szereg innych dolegliwości, które dopiero zestawione razem dają pełny obraz stanu zdrowia pacjenta.
Co można wyczytać z twarzy? Dowiesz się tego z filmu:
Skóra
Pierwsze objawy niepokojących zmian, które zachodzą w organizmie da się zauważyć także na skórze. Jeśli na skórze pojawił się rumień można podejrzewać nadciśnienie tętnicze. Zmiany na skórze nosa zgodnie z medycyną chińską mogą świadczyć o problemach z trzustką. Poprzeczne bruzdy na czole to z kolei sygnał ze strony układu pokarmowego.
Włosy
Nadmierne wypadanie włosów także może mieć różne przyczyny. Najczęściej utratę włosów łączy się z anemią, niedoczynnością tarczycy, ale nie tylko. Wypadanie włosów pojawia się także u kobiet, które urodziły dziecko (to całkowicie naturalna sytuacja, która powinna minąć samoistnie, kiedy organizm odzyska równowagę) lub odstawiły antykoncepcję. Zdarza się, że wypadanie włosów pojawia się u kobiet w okresie menopauzy.
Diagnozę stawia lekarz
Medycyna chińska budzi spore kontrowersje. Specjaliści z tej dziedziny przy stawianiu diagnozy nie wykonują żadnych konkretnych badań. Rozpoznanie stawiają w oparciu o obserwację pacjenta, wygląd języka czy puls. Dlatego też wizyta u specjalisty z zakresu medycyny chińskiej może mieć jedynie charakter poglądy. Taki specjalista nie tylko nie wykonuje badań laboratoryjnych, ale nie przepisuje leków. Należy mieć tego świadomość i pamiętać, że leczeniem zajmuje się przede wszystkim tradycyjna medycyna.
Jak wygląda wizyta w gabinecie specjalisty z zakresu medycyny chińskiej? Dowiesz się tego z naszego materiału: Medycyna chińska - co oferuje pacjentom i czy warto z niej korzystać?