Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak zwiększyć laktację – skuteczne metody, zioła i dieta
menu
Polub nas na Facebooku

Jak zwiększyć laktację – skuteczne metody, zioła i dieta

NAN

Fot: asph / fotolia.com

Jak zwiększyć laktację jest pytaniem trapiących wiele matek. Często w okolicach 4 miesiąca obserwują one znaczny spadek ilości pokarmu w piersiach, co powoduje, że zapewnienie odpowiedniej porcji mleka dziecku staje się dla nich walką.

Choć większość matek jest świadoma, że długie karmienie piersią jest korzystne dla ich dziecka, często muszą się one mierzyć ze spadającą ilością pokarmu. Silny stres i poczucie winy nie sprzyja produkcji mleka, dlatego, zamiast się zamartwiać, warto dowiedzieć się, jak zwiększyć laktację.

Jak zwiększyć laktację po cesarce i w pierwszych tygodniach życia dziecka?

Pierwsze dni i tygodnie życia dziecka są kluczowe dla produkcji mleka na dalszym etapie. W ciągu pierwszych dób między matką a noworodkiem umacnia się więź, która zaczęła się tworzyć jeszcze w okresie jego życia prenatalnego. Jakość doświadczeń związanych z karmieniem w tym czasie i pojawiające się wówczas emocje w znaczącym stopniu wpływają na dalszym stosunek matki i dziecka do niego. Warto więc zadbać o odpowiednie warunki podczas podawania dziecku piersi i nie krępować się poprosić o pomoc doradców laktacyjnych.

Szukając odpowiedzi na pytanie, jak zwiększyć laktację, trzeba pamiętać, że w pierwszych dobach po porodzie bardzo istotne są:

  • duża ilość bezpośredniego kontaktu z dzieckiem,
  • jak najczęstsze przystawianie dziecka do piersi,
  • nieużywanie nakładek laktacyjnych,
  • umiejętność skutecznego przystawiania dziecka do piersi,
  • cierpliwość matki,
  • wsparcie laktacyjne.

Na początku, w pierwszych tygodniach po porodzie, z pomocą przychodzą hormony, ale to regularne ssanie brodawek sutkowych przez dziecko stymuluje do uwalniania oksytocyny z przysadki mózgowej, opróżniania piersi z mleka i uruchomienia dalszej kaskady produkcji mleka.

Jak zwiększyć laktację? Metody i zachowania

Osoby, które zaobserwują osłabienie produkcji pokarmu powinny dążyć do jak najczęstszej stymulacji piersi przez dziecko. Warto w takim wypadku zrezygnować z odciągania pokarmu i karmienia butelką (laktator nie zwiększa laktacji, tak dobrze, jak dziecko) oraz korzystania ze smoczków.

Zachowanie dużej ilości pokarmu wiąże się z koniecznością częstego przystawiania niemowlęcia do piersi, dlatego należy liczyć się z nocnymi pobudkami i pozwalać mu na ssanie tak często, jak tego potrzebuje, a nie stosować się do wyznaczonych regułami godzin.

Laktację zwiększa też bliski kontakt z dzieckiem, jeżeli więc chce się ją pobudzić, warto rozważyć kangurowanie w kontakcie skóra do skóry, korzystanie z chusty zamiast wózka czy wspólne spanie.

Jak zwiększyć laktację? Czego unikać?

Najczęstszą przyczyną słabnącej laktacji jest złe przystawianie do piersi i rzadsze bezpośrednie karmienie piersią na rzecz karmienia z butelki. Aby upewnić się, że dziecko nauczyło się pić w prawidłowy sposób, warto skorzystać z pomocy doradcy laktacyjnego, odpowie on też na szczegółowe pytania odnośnie tego, jak zwiększyć laktację.

Czynnikami drastycznie obniżającymi ilość pokarmu w piersiach są:

  • nadmierny stres,
  • wyczerpanie organizmu,
  • anemia,
  • nieodpowiednia dieta,
  • nieleczone choroby – na przykład tarczycy,
  • zbyt niskie spożycie płynów przez matkę.

Zobacz film: Medycyna staropolska - zioła lecznicze. Źródło: W dobrym stylu

Dodatkowo należy unikać spożywania produktów, które wyhamowują laktację, czyli:

  • szałwii,
  • mięty pieprzowej,
  • pietruszki,
  • oregano,
  • szczawiu zwyczajnego,
  • ananasa,
  • tymianku,
  • krwawnika.

Jak zwiększyć laktację? Co jeść?

Nieodpowiednia dieta często sprawia, że zmniejsza się ilość i jakość mleka u karmiącej matki. W pierwszej kolejności należy więc upewnić się, że stosowana przez nią dieta jest odpowiednio kaloryczna i czy pije ona wystarczająco dużo płynów. U osób, u których laktacja została osłabiona przez niedożywienie lub odwodnienie, poprawa stanu organizmu powinna przynieść szybkie rezultaty. Warto jednak pamiętać, że nadmierne objadanie się nie wywoła nagłej produkcji mleka, a co najwyżej przybranie przez matkę zbędnych kilogramów. Podobnie nadmierna podaż płynów nie sprzyja produkcji pokarmu.

Komponując dietę laktacyjną, warto wybierać potrawy, które będą smakować matce, gdyż nadmiernie restrykcyjne ograniczenie diety może doprowadzić u matki do silnego stresu, który będzie wtórnie hamował laktację.

Polecane produkty dla matek karmiących to: płatki owsiane, kasza jaglana, jęczmienna i kukurydziana oraz brązowy ryż. Nie tylko wspierają one laktację, ale też służą organizmowi matki, dostarczając złożonych węglowodanów.

Choć w Polsce na ogół odradza się spożywanie roślin strączkowych ze względu na możliwość wystąpienia wzdęć u niemowląt, to teoria ta nie została nigdy potwierdzona naukowo. Fasola i soczewica mają za to działanie mlekopędne.

Jak zwiększyć laktację za pomocą ziół i leków?

W skrajnych przypadkach lekarz może przepisać dostępne na receptę leki pobudzające laktację, takie jak metoklopramid. Bez recepty dostępne są natomiast preparaty ze słodem jęczmiennym zawierające beta-glukany.

Dotychczas nie przeprowadzono badań, które potwierdziłyby jak stosowanie ziół zwiększa laktację, tradycyjnie jednak stosowano wiele z nich. Część można używać w postaci przypraw, a inne pić po zaparzeniu.

W celu pobudzenia laktacji do jedzenia warto dodawać: migdały i mleczko migdałowe, drożdże, anyż, pestki dyni, lucernę i kozieradkę.

Zioła, które można bezpiecznie spożywać w ciąży w postaci naparów to: koper włoski, melisa, chmiel, pokrzywa, liście maliny, prawoślaz i werbena.

Zobacz film: Jak możemy zwiększyć laktację? Źródło: Dzień Dobry TVN

Bibliografia:

www.hafija.pl

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
4
2
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?