Polub nas na Facebooku
Czytasz: Pierwsze wspólne tygodnie z noworodkiem. Sprawdź, co może mu przeszkadzać
menu
Polub nas na Facebooku

Pierwsze wspólne tygodnie z noworodkiem. Sprawdź, co może mu przeszkadzać

Kobieta i mężczyzna przygląda się noworodkowi

Fot: VadimGuzhva / stock.adobe.com

Kiedy nadchodzi upragniona chwila, którą jest powrót z noworodkiem do domu, często okazuje się, że nie zawsze jest się pewnym, jak zapewnić takiemu maleństwu odpowiedni komfort. Dowiedz się, co może mu przeszkadzać i jak temu zapobiec.

Przez długi czas pokutowało przekonanie, że niemowlę nakarmione i przewinięte, które nic nie boli, nie ma innych potrzeb. Dzisiaj coraz lepiej rozumiemy, co jest ważne dla noworodków i czego należy unikać w pierwszych tygodnia życia dziecka.

Szczęśliwe dziecko to szczęśliwi rodzice

Jest takie stare powiedzenie mówiące, że „dzieci i ryby głosu nie mają”. Z pewnością nie mają go noworodki, które choć potrafią bardzo głośno krzyczeć, nie są w stanie bezpośrednio komunikować swoich potrzeb. Nic dziwnego więc, że przez wiele wieków były one ignorowane i sprowadzane tylko do karmienia, przewijania i usypiania dzieci.

Warto jednak trochę bardziej skupić się na tym, czego potrzebuje noworodek, gdyż od jego dobrobytu w dużej mierze zależy też to, jak będą czuli się rodzice. Kiedy wszystkie potrzeby dziecka są zaspokojone, prawdopodobnie nie będzie ono alarmowało swojej mamy żałosnym płaczem, od którego pęka jej serce. Zamiast tego może być to czas pełen radości z obecności nowego członka rodziny, w którym będzie budowała się bliska więź między dzieckiem a jego opiekunami. Odpowiednie zadbanie o potrzeby noworodka wpłynie też optymalnie na jego rozwój, dzięki czemu istnieje szybsza szansa na cieszenie się bardziej rozbudowanymi formami kontaktu z nim.

Dzieci mają różne potrzeby

Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że noworodki, tak samo jak dorośli, różnią się od sobą temperamentem i wrażliwością na bodźce. To, co jednemu zupełnie nie przeszkadza, a nawet go cieszy, może sprawić, że inny będzie doświadczał silnego stresu lub trudności z zaśnięciem. Ważniejsza od wszystkich poradników jest obserwacja własnego dziecka i jego reakcji na różne sytuacje i bodźce.

Potrzeby noworodka to nie tylko jedzenie i sen

Pamiętajmy, że noworodek ma o wiele więcej potrzeb niż tylko jedzenie, sen i posiadanie suchej pieluszki. Jedną z najważniejszych jest potrzeba bliskości, którą można zaspokajać, przytulając go, nosząc, a nawet karmiąc. Z tego względu wiele dzieci często domaga się pokarmu, mimo że nie są głodne.

Choć dla mamy w połogu, która jest nadal zmęczona porodem, może być to trudne, to koniecznie musi ona pamiętać, że właśnie wtedy tworzą się podwaliny pod bezpieczną więź między nią a dzieckiem, które mogą wpłynąć na ich całą późniejszą relację. Dlatego nie warto słuchać rad innych i lepiej śmiało reagować na wszystkie potrzeby noworodka, nawet jeśli jest to „tylko” przytulenie go.

Hałas i inne bodźce – jak bardzo przeszkadzają noworodkowi?

Przez wiele lat uważano, że hałas bardzo przeszkadza noworodkom i powinno się je wychowywać w sterylnej ciszy. Nie jest to do końca prawdą. Słuch dzieci wyostrza się dopiero po 6 tygodniu i wtedy zachowywanie ciszy w domu podczas ich snu staje się istotniejsze. Oczywiście nie należy zabierać dziecka w miejsca, gdzie jest bardzo głośno lub tworzyć takiej atmosfery w domu, jednak spokojne rozmowy, słuchanie muzyki czy oglądanie telewizji nie powinny wpływać negatywnie na dziecko. Co więcej noworodki nie powinny doświadczać tylko ciszy, gdyż ich intensywnie rozwijający się mózg potrzebuje bodźców. Dlatego śmiało możesz porzucić chodzenie na palcach i razem ze swoim maleństwem cieszyć się ulubioną płytą czy serialem.

Bodźcem, który o wiele bardziej może przeszkadzać noworodkowi, jest natomiast światło. Należy zwracać uwagę na to, czy ostre światło (obojętnie czy sztuczne czy słoneczne) nie pada mu bezpośrednio na twarz, co może być bardzo nieprzyjemne dla jego jeszcze bardzo delikatnych oczu.

Odpowiednia temperatura – prosty sposób na polepszenie komfortu noworodka

Jednym z ważnych czynników, na który dorośli często nie zwracają uwagi, jest temperatura. W obawie przed zmarznięciem dzieci, rodzice często je przegrzewają, utrzymując w domu zbyt wysoką temperaturę, nadmiernie je okrywając lub nieprawidłowo ubierając. Oczywiście należy pamiętać o tym, że noworodek mało się rusza, więc łatwiej mu zmarznąć, ale w mieszkaniu, w którym panuje 20°C, ubranemu w śpioszki dziecku wystarczy lekkie okrycie.

Niepokój, marudzenie i trudności z zasypianiem mogą świadczyć o tym, że dziecku jest zbyt gorąco. Ma wtedy mocniej zaczerwienioną twarz lub pojawiają się na jego skórze potówki.

Zobacz też: Temperatura wody do kąpieli noworodka. Czego używać do pielęgnacji niemowlaka?

Przepędź tabuny gości

Rodzina i przyjaciele zazwyczaj chcą jak najszybciej zobaczyć Twoje dziecko i dopominają się o możliwość odwiedzin już w pierwszym tygodniu po jego narodzinach. Zbyt wielu gości może jednak męczyć małe dziecko. Przynosi to ze sobą hałas, zmiany w rytmie dnia, branie na ręce przez zupełnie obce osoby, a nawet zwiększone ryzyko zarażenia chorobą. Może być też uciążliwe dla zmęczonych i niewyspanych rodziców, którzy, zamiast zająć się noworodkiem, muszą podejmować gości. Dlatego w tym okresie warto ograniczać liczbę gości do najbliższych osób – takich, od których można liczyć na pomoc.

Zobacz film: Standardy dotyczące opieki medycznej nad noworodkiem. Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
67
7
Polecamy
Ile śpi noworodek?
Przyczyny za małej i zbyt dużej ilości snu u nowonarodzonych dzieci
Ile śpi noworodek? Przyczyny za małej i zbyt dużej ilości snu u nowonarodzonych dzieci TVN zdrowie
Z wizytą u noworodka i świeżo upieczonych rodziców.
Co zrobić, by odwiedziny były miłe, a nie irytujące?
Z wizytą u noworodka i świeżo upieczonych rodziców. Co zrobić, by odwiedziny były miłe, a nie irytujące? Dzień Dobry TVN
Jak wygląda bunt pięciolatka i jak sobie z nim radzić?
Jak wygląda bunt pięciolatka i jak sobie z nim radzić? Dzień Dobry TVN
Jak przygotować dziecko na pojawienie się rodzeństwa
Jak przygotować dziecko na pojawienie się rodzeństwa TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból uda z przodu, z tyłu lub z boku – jak wygląda? Jakie są jego przyczyny?
Ból uda z przodu, z tyłu lub z boku – jak wygląda? Jakie są jego przyczyny?