Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak zrobić masaż pleców? Techniki, chwyty i akcesoria
menu
Polub nas na Facebooku

Jak zrobić masaż pleców? Techniki, chwyty i akcesoria

moda kobieta podczas masażu pleców

PeopleImages / Getty Images

Nauka masażu pleców nie jest trudna. Techniki masażu pleców można szybko opanować i wykonać masaż relaksacyjny pleców swojemu chłopakowi lub dziewczynie po ciężkim dniu pracy. Masaż rozluźniający mięśnie pleców sprawdzi się o każdej porze dnia.

Zadaniem masażu jest regulacja napięcia mięśniowego grzbietu, poprawa krążenia krwi i redukcja stresu. Masaż klasyczny pleców wymaga odpowiedniego przygotowania zarówno od pacjenta, jak i od masażysty. Nauka masażu pleców może być przyjemna i pożyteczna.

Jak masować plecy?

Masaż pleców obejmuje grzbiet, pośladki i barki. Trwa 25–30 minut. Wykonuje się go zgodnie z kierunkiem przepływu krwi żylnej, w kierunku serca lub najbliżej położonych węzłów chłonnych. Ręce przesuwa się od dolnych partii ku górze. Techniki masażu stosuje się w odpowiedniej kolejności, a siła nacisku zależy od napięcia mięśni i wrażliwości na ból.

Dobry masaż pleców powinien balansować na granicy przyjemnego bólu. Zbyt mocny nie przyniesie pożądanych efektów, lecz wzmocni napięcie mięśni. Może spowodować ból pleców.

Ogólnymi przeciwwskazaniami do masażu pleców są: ropne, rozsiane zmiany skórne, nowotwory, nadciśnienie, choroby zapalne, gorączka, menstruacja.

Zobacz film i sprawdź jak masaż wpływa na nasz organizm? 

Zobacz film: Jak masaż wpływa na zdrowie? Źródło: 36,6

Masaż klasyczny pleców krok po kroku

Dobry masaż pleców wymaga odpowiedniego przygotowania. Zabieg musi być bezpieczny, ponieważ ból po masażu pleców to objaw wywołanych uszkodzeń tkanek. Relaksacyjny masaż pleców musi przynieść ulgę i poczucie odprężenia.

Przed poddaniem się masażowi rozluźniającemu mięśnie pleców należy przekazać fizjoterapeucie wszelkie informacje o stanie zdrowia, zwłaszcza o bólach kręgosłupa, stanach pourazowych, nerwobólach, obrzękach limfatycznych, nadciśnieniu tętniczym, zatorach żylnych czy problemach z sercem Masażysta poinformuje nas, czy nie stanowią one przeciwwskazań do masażu pleców, któremu chcielibyście się poddać. W przypadku braku przeciwwskazań, fizjoterapeuta poleci rozebranie się, położenie na specjalnym łóżku do masażu i rozluźnienie. Poprosi, abyśmy na bieżąco informowali go o odczuwanym bólu. W czasie masażu będzie informował o kolejnych wykonywanych ruchach, zwykle przy użyciu ciepłego olejku.

Masaż klasyczny pleców – techniki

Głaskanie. Tym ruchem rozprowadza się preparat poślizgowy, zaczyna i kończy masaż. Tą techniką można przeplatać również inne. Głaskanie polega na lekkim lub umiarkowanym przesuwaniu dłoni wzdłuż i w poprzek pleców. Głaskanie wykonuje się spodem dłoni, wierzchem oraz palcami. Ruchy powinny być płynne i mieć duży zasięg. Głaskanie przygotowuje ciało do intensywniejszych ruchów, podwyższa temperaturę skóry i wstępnie reguluje napięcie mięśni, odpręża i działa kojąco na ból.

Rozcieranie. Technikę wykonuje się kciukiem lub dwoma kciukami w ruchach zewnętrznych, nasadą dłoni, pięściami wzdłuż i w poprzek pleców. Rozcieranie jest intensywniejsze i szybsze niż głaskanie. Masażysta wywiera mocniejszy nacisk na mięśnie pleców, aby głębiej dotrzeć do napiętych mięśni, rozluźnić je i rozbić obrzęki czy skurcze.

Ugniatanie. Technikę wykonuje się obiema rękami jednocześnie i naprzemiennie w miejscach pleców, gdzie można złapać mięśnie i unieść je ku górze. W ten sposób znacznie pobudza się krążenie krwi w tkankach i rozbija najbardziej spięte mięśnie. Ugniatanie ma wolniejsze tempo niż rozcieranie, a ruchy są głębokie i obszerne. Stanowi najbardziej przyjemny etap masażu. Ugniatanie połączone jest z uciskami, które wykonuje się kciukami, pięściami i nasadami dłoni jednocześnie i naprzemiennie.

Oklepywanie. Energiczne i intensywne uderzenia mięśni. Najsilniejszy jest uchwyt karatowy – krawędzią dłoni, najdelikatniejsze jest natomiast oklepywanie łóżeczkowe – spodnią częścią dłoni ułożoną w kształt łódki. Przy oklepywaniu omija się okolice kości i nerek. Technika powoduje skurcze i rozkurcze mięśni, działa przeciwbólowo.

Wibracja. Technikę wykonuje się płasko dłońmi jednocześnie i naprzemiennie. Energiczna wibracja zwiększa siłę mięśni i rozluźnia napięcia. Łagodna wibracja działa uspokajająco i przygotowuje ciało do zakończenia masażu pleców. Ze względu na to, że wibracja ręczna jest bardzo męczącą techniką do wykonania, można wspomóc się wibrującymi aparatami do masażu, wywołującymi ten sam efekt.

Masaż kończy się głaskaniem.

Czytaj takżeOlejek do masażu – czym powinien się charakteryzować? Jak wybrać i przygotować najlepszy olejek?

Jak zrobić masaż pleców partnerowi? Akcesoria do masażu

Do masażu pleców trzeba przygotować olejek. Aromatyczna oliwka jest niezbędnym elementem mającym wpływ na efekt odprężenia mięśniowego i umysłowego. Wzajemne wykonywanie masażu zbliża partnerów emocjonalnie. Masaż pleców należy dostosować do masy i budowy ciała osoby masowanej. Mężczyzna z reguły ma większą masę mięśniową, dlatego będzie wymagał większej siły nacisku dla rozgrzania i rozluźnienia skóry oraz mięśni. Kobieta natomiast zazwyczaj jest drobnej budowy, z widocznymi łopatkami i kręgosłupem. Warto wówczas złagodzić siłę masażu, aby nie wywołać bólu i uszkodzeń tkanek.

Relaksacyjny masaż pleców wymaga często również oprawy zewnętrznej, którą szczególnie cenią sobie panie. Zapachowe świeczki i półmrok w pokoju zawsze wzbudzają klimat intymności, poczucia bezpieczeństwa i odprężenia. W połączeniu z aromatycznymi olejkami, wytwarza się efekt aromaterapii, która pozytywnie wpływa na stan psychiczny i emocjonalny obojga osób. Ponadto przydadzą się ręcznik lub miękki koc jako podkład i poduszki pod stopami dla odciążenia kręgosłupa i wygody nóg.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
68
9
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?