Skurcze mogą być bardzo bolesne i przez to uciążliwe. Zdarzają się co drugiej osobie - najczęściej pojawiają się w trakcie snu lub wzmożonego wysiłku. Czym są skurcze? O skurczu mięśnia mówimy wtedy, kiedy mięsień nagle, gwałtownie zmniejszy swoją powierzchnię i podrażni w ten sposób otaczające go nerwy. Skąd biorą się skurcze? Cóż, tego do końca nie wiadomo. Jednak prof. Łabuzek postanowił pokazać na sobie, jak działa mechanizm powstawania skurczu. Zobaczcie na filmie, jak prowadzący program 36,6°C podpiął sobie elektrody z prądem, które wywołują skurcze:
Na to, skąd biorą się skurcze jest wiele teorii. Jedną z nim jest teoria odwodnienia. Zakłada ona, że skurcze pojawiają się na skutek odwodnienia i braku elektrolitów w organizmie - w szczególności magnezu, potasu i sodu, które biorą udział w kontrolowaniu mięśni. Jednak teoria ta, chociaż ma ponad sto lat, nie została potwierdzona w badaniach klinicznych. Drugą teorią jest to, że skurcz pojawia się w mięśniu, który jest przewlekle zmęczony, przy czym mięśnie męczą się nie tylko w trakcie wysiłku, ale także i "odpoczynku", np. w trakcie snu, długotrwałego siedzenia. Mięśnie męczą się będą długo w jednej pozycji, przez co zaburzają się mechanizmu skurczu i rozkurczu mięśnia.
Jak zapobiegać skurczom?
Przede wszystkim mięśnie należy rozciągać - nie tylko przed aktywnością fizyczną, ale i przed snem. Spać powinno się na brzuchu (co jest zdrowe dla kręgosłupa), ale ze stopami poza łóżkiem, aby nie tworzyć stopy baletnicy i nie narażać się na skurcze. Jeśli dojdzie już do skurczu to mięsień należy rozciągnąć.
Czy skurcze mogą być niebezpieczne?
Zaniepokoić powinny nas skurcze, które pojawiają się często i trwają bardzo długo. Nawracające skurcze mięśni mogą świadczyć o chorobach mózgu, rdzenia kręgowego, a nawet o chorobach żył.
Polecamy: Drżenie mięśni – jakie są przyczyny? Na jakie choroby wskazuje drżenie mięśni?