Polub nas na Facebooku
Czytasz: Drżenie mięśni – jakie są przyczyny? Na jakie choroby wskazuje drżenie mięśni?
menu
Polub nas na Facebooku

Drżenie mięśni – jakie są przyczyny? Na jakie choroby wskazuje drżenie mięśni?

NAN

Fot: pamela_d_mcadams / fotolia.com

Drżenie mięśni może przytrafić się każdemu i najczęściej jest spowodowane wysiłkiem fizycznym oraz niedoborami magnezu i potasu. Jeśli ma charakter nawracający, może wskazywać na chorobę Parkinsona, drżenie samoistne, a nawet uszkodzenie układu nerwowego.

Drżenie mięśni jest zaburzeniem ruchowym, objawiającym się jako mimowolne, naprzemienne i rytmiczne ruchy grup mięśni. Zazwyczaj drżenie dotyczy grup mięśni znajdujących się w okolicach głowy, kończyn, tułowia, rzadziej także strun głosowych. Drżenie mięśni może pojawić się w czasie spoczynku oraz podczas wykonywania określonych ruchów.

Drżenie mięśni – niedobory elektrolitów i witamin

Jak wyjaśniają lekarze, drżenie mięśni może być wywołane niedoborami elektrolitowymi. Wtedy to występują nie tylko drżenia mięśni, ale także ich skurcze, za co odpowiedzialne są zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego. Dzieje się tak, gdy w organizmie brakuje magnezu, potasu oraz wapnia. Ich brak upośledza przekazywanie impulsów do mięśni i uniemożliwia ich prawidłową kurczliwość. Podobne objawy mogą wywołać także niedobory witamin, głównie tych z grupy B.

Brak lub niewystarczająca ilość elektrolitów i witamin w organizmie najczęściej wynika ze stosowania niewłaściwej diety, a także spożywania dużej ilości kawy, napojów energetycznych lub napojów typu cola. Mogą być także skutkiem zaburzeń wchłaniania lub przebytych biegunek i wymiotów. Należy pamiętać, że podobny efekt może wywołać także nadmiar niektórych witamin, zwłaszcza witaminy B1, dlatego warto zadbać o zrównoważoną i urozmaiconą dietę.

Wysiłek fizyczny jako przyczyna drżenia mięśniowe

Fascykulacje, zwane inaczej drżeniami pęczkowymi, to szybkie i mimowolne skurcze grup mięśniowych (dokładnie włókien mięśniowych). Są charakterystyczne dla zmęczenia po odbyciu intensywnego wysiłku fizycznego, przetrenowania, a także przeżywania silnego stresu oraz emocji. Drżenie mięśni po wysiłku fizycznym często opisywane jest jako poruszanie się „robaczków” tuż pod skórą. Jest to normalny objaw, który nie stanowi powodu do niepokoju. Jeśli drżenie mięśni po wysiłku fizycznym jest tak mocne, że osoba doznająca go nie jest w stanie sprawnie poruszać się i funkcjonować, najczęściej wskazuje to na nadmierne obciążenie organizmu i jest powodem do natychmiastowego zaprzestania wysiłku fizycznego.

Zobacz film: Stres - skąd się bierze i kiedy szkodzi? Źródło: 36,6

Pozostałe przyczyny drżenia mięśni

Drżenie mięśni może być także wywołane działaniem leków i innych substancji. Najczęściej są to: kokaina, nikotyna, kofeina, walproinian, metoklopramid, haloperidol, cyklosporyna, amiodaron, tiorydazyna, lit, a także selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny (leki SSRI). Drżenie mięśni może być także wywołane odstawieniem alkoholu i pojawia się zazwyczaj w ciągu 24–72 godzin od przyjęcia ostatniej dawki. Charakterystyczne dla majaczenia alkoholowego poza wspomnianym drżeniem mięśni są także zaburzenia świadomości, omamy i iluzje, pobudzenie psychoruchowe. Należy pamiętać, że np. drżenie mięśni nóg jest normalnym zjawiskiem, gdy osoba przez dłuższy czas znajdowała się w niewygodnej pozycji.

Na jakie choroby może wskazywać drżenie mięśni?

Drżenie mięśni może być objawem poważnych chorób toczących się w organizmie. Jedną z nich jest choroba Parkinsona, objawiająca się mimowolnym drżeniem mięśni rąk o małej częstotliwości. Drżenie rąk i nóg, a także drgawki i utrata kontroli ruchowej, wraz z zaburzeniami umysłowymi i utratą pamięci to charakterystyczne objawy pląsawicy Huntingtona.

Osoby cierpiące na padaczkę w trakcie napadu ogniskowego doświadczają drżenia mięśni na całym ciele lub tylko jednego miejsca np. kącika ust. U osób ze stwardnieniem zanikowym bocznym często dochodzi do osłabienia siły mięśni, a także niedowładów lub całkowitych zaników z charakterystycznymi drżeniami pęczkowymi. Do zaburzenia koordynacji ruchowej, zaburzeń mowy oraz drżenia mięśni dochodzi także w wyniku uszkodzeń móżdżku.

Charakterystyczny objaw drżenia mięśniowego pojawia się także u osób z hipoglikemią, kiedy to niedocukrzenie wywołuje również kołatanie serca, bóle i zawroty głowy, senność, silne uczucie głodu, nadmierne pocenie się, a nawet zaburzenia widzenia.

Drżenie spoczynkowe i zamiarowe oraz ruchy mięśni twarzy wywołujące grymasy twarzy to jeden z objawów choroby Wilsona, która powoduje także powiększenie wątroby, bóle brzucha, zażółcenie skóry oraz zaburzenia ruchowe. Drżenie mięśni wraz z niedowładami i napadami, które mogą przypominać ataki epileptyczne, to typowe symptomy nerwicy. Drżenie mięśniowe może występować także u osób z pourazowym i poudarowym uszkodzeniem układu nerwowego..

Wyróżnia się drżenie samoistne mięśni, które jest zaburzeniem związanym z nieprawidłowym działaniem układu pozapiramidowego. Dolegliwość występuje zazwyczaj u osób predysponowanych genetycznie, dotyczy najczęściej drżenia mięśni kończyn górnych oraz drżenia mięśni głowy bez innych objawów neurologicznych.


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
146
39
Polecamy
Drżenia mięśniowe – czym są?
Najczęstsze przyczyny drżeń mięśni.
Jakie choroby mogą je wywoływać?
Drżenia mięśniowe – czym są? Najczęstsze przyczyny drżeń mięśni. Jakie choroby mogą je wywoływać? TVN zdrowie
Chroniczne zmęczenie.
Przyczyny, objawy i metody na ciągłe zmęczenie
Chroniczne zmęczenie. Przyczyny, objawy i metody na ciągłe zmęczenie Dzień Dobry TVN
Padaczka alkoholowa – czy można ją wyleczyć?
Pierwsza pomoc
Padaczka alkoholowa – czy można ją wyleczyć? Pierwsza pomoc Dzień Dobry TVN
Mioklonie – czym są zrywy miokloniczne i jak leczyć zaburzenia ruchowe?
Mioklonie – czym są zrywy miokloniczne i jak leczyć zaburzenia ruchowe? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?