Polub nas na Facebooku
Czytasz: Elektrolity w ciąży – czy są potrzebne i jak je przyjmować?
menu
Polub nas na Facebooku

Elektrolity w ciąży – czy są potrzebne i jak je przyjmować?

Kobieta w ciąży

Fot: Hero Images / gettyimages.com

Kobieta w ciąży potrzebuje większej ilości elektrolitów, gdyż ma większe zapotrzebowanie oraz narażona jest na zwiększoną utratę płynów. Ponadto objętość krwi przyszłej matki wzrasta o około 50%, gdyż dziecko stale zaopatrywane jest w tlen i substancje odżywcze.

Elektrolity w ciąży są niezbędne, aby dziecko mogło prawidłowo się rozwijać, a matka była odpowiednio nawodniona. Elektrolity biorą udział w procesach m.in. kurczliwości mięśni gładkich i szkieletowych, przewodnictwie nerwowym czy też utrzymaniu gospodarki wodno-elektrolitowej. Zapobieganie odwodnieniu w ciąży jest zatem wyjątkowo ważne. Poziom elektrolitów we krwi można określić za pomocą jonogramu.

Po co kobietom w ciąży elektrolity?

Kobiety spodziewające się potomstwa muszą dbać o siebie znacznie bardziej. Noszą w sobie małego człowieka, za którego od momentu poczęcia stają się odpowiedzialne. Nawadnianie, a co za tym idzie – odpowiedni poziom elektrolitów, ma dla ciężarnych pierwszorzędne znaczenie. Kobiety w ciąży szybciej pozbywają się wody z organizmu oraz częściej narażone są na wymioty. Odwodniony organizm jest nie tylko znacznie słabszy fizycznie. Brak wody i ważnych dla przyszłej mamy pierwiastków i mikroelementów może powodować problemy z wypróżnianiem się, drętwienie rąk i nóg, bolesne skurcze łydek, a także bóle w krzyżu. Mocz ulega zagęszczeniu, przez co wzrasta ryzyko infekcji dróg moczowych i pęcherza.

Czy woda jest nam niezbędna? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Dlaczego dzieci nie chcą pić wody? Źródło: Dzień Dobry TVN

Czym są elektrolity i jak je przyjmować?

Elektrolity są substancjami pełniącymi istotną funkcję w ludzkim organizmie. Regulują wiele procesów elektrofizjologicznych, w tym bicie serca, perystaltykę jelit, wspomagają skurcze mięśni oraz odpowiadają za pracę mózgu. Zgodnie z wytycznymi Instytutu Żywności i Żywienia dla przyszłych matek i matek karmiących szczególnie ważne są:

  • magnez
  • chlor
  • wapń
  • sód
  • potas.

Zaleca się, aby każda kobieta oczekująca potomka piła codziennie około 2 litrów niegazowanej wody mineralnej. Ważne, aby pić wodę w równych odstępach czasu przez cały dzień, a nie duże ilości naraz.

Magnez w ciąży powinien być spożywany w dawce 360–400 mg (a w okresie laktacji 320–360 mg). Niedobory tego cennego składnika mogą powodować osłabienie i zmęczenie. Przy dużych niedoborach magnezu w ciąży obserwuje się skurcze mięśni (głównie łydek), bezsenność, arytmię, kołatanie serca, problemy z pamięcią, a nawet wymioty. Ryzyko wypłukiwania magnezu rośnie przy piciu dużych ilości czarnej herbaty i kawy.

Wapń należy do mikroelementów, które w ciąży należy przyjmować w przedziale 1000–1300 mg. Jego dostarczenie do organizmu pomaga w prawidłowym rozwoju układu kostnego płodu. Sód w dawce 1500 mg jest również jednym z niezbędnych pierwiastków. Jest on zaangażowany w regulowanie gospodarki wodno-elektrolitowej poprzez pośrednie tworzenie pompy sodowo-potasowej. Zbyt mała ilość sodu w organizmie kobiety ciężarnej sprzyja osłabieniu organizmu i prowadzi do zachwiania wewnętrznej równowagi organizmu. Z kolei potas odpowiedzialny jest za zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej, właściwą pracę mięśni, serca czy przewodnictwo nerwowe. Zalecane przyjmowanie potasu w okresie ciąży wynosi 4700 mg (więcej przy laktacji - 5100 mg).

Źródła elektrolitów

Zaleca się, aby źródłem elektrolitów dostarczanych kobietom w ciąży były produkty pochodzenia naturalnego. Mowa tutaj o świeżych owocach i warzywach. Do codziennego jadłospisu należy wprowadzić: szpinak, rodzynki, pestki dyni, banany, suszone śliwki (jednakże w niewielkiej ilości), karczochy, fasolę, kaszę gryczaną, awokado, migdały w całości oraz świeżo wyciskane soki – z pomarańczy i pomidora. W okresie ciąży należy unikać picia napojów izotonicznych. Owszem, zawierają wiele cennych składników, ale też cukry i barwniki.

Gotowe elektrolity do nabycia w aptekach w formie doustnych napoi są dobrym rozwiązaniem w przypadku nasilonych nudności i wymiotów. Jednak w przypadku kobiet w ciąży należy zachować ostrożność i nie przedobrzyć. Zbyt duża podaż egzogennych elektrolitów również może wpłynąć negatywnie na równowagę wodno-elektrolitową organizmu ciężarnej. Nie zaleca się ich pić w formie profilaktyki niedoborów, chyba, że lekarz prowadzący zleci inaczej. Ważne, by jakakolwiek suplementacja w ciąży była konsultowana z lekarzem.

Badania na poziom elektrolitów

W związku z tym, że kobieta w ciąży w szczególny sposób narażona jest na utratę elektrolitów, co pewien czas powinna wykonywać badania kontrolne. Ocenie poziomu elektrolitów służy jonogram. Każdorazowo wynik badania należy skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę. Pod uwagę bierze się bowiem poziom wszystkich elektrolitów. Jeśli ginekolog zauważy znaczny niedobór któregoś z ważnych pierwiastków, zaleci odpowiedni suplement. W bardzo rzadkich przypadkach ciężarna wymaga podawania elektrolitów dożylnie poprzez kroplówkę. U większości kobiet odpowiednia dieta powinna przywrócić prawidłowe poziomy wszystkich składników odżywczych.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
82
8
Polecamy
Witaminy w ciąży - jakie witaminy w ciąży, jak suplementować?
Witaminy w ciąży - jakie witaminy w ciąży, jak suplementować? Dzień Dobry TVN
Anemia w ciąży - z czego wynika?
Objawy anemii w ciąży.
Leczenie niedokrwistości - dieta w anemii
Anemia w ciąży - z czego wynika? Objawy anemii w ciąży. Leczenie niedokrwistości - dieta w anemii Dzień Dobry TVN
Magnez w ciąży – dlaczego jest ważny i czy niedobór zagraża dziecku
Magnez w ciąży – dlaczego jest ważny i czy niedobór zagraża dziecku TVN zdrowie
Cholina w ciąży – ważna dla zdrowia mamy i prawidłowego rozwoju dziecka
Cholina w ciąży – ważna dla zdrowia mamy i prawidłowego rozwoju dziecka TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?