Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak zacząć detoks papierosowy?
menu
Polub nas na Facebooku

Jak zacząć detoks papierosowy?

NAN

Fot.: mbruxelle / stock.adobe.com

Rzucanie palenia nie jest łatwe, ale z całą pewnością przyniesie ogromne korzyści dla zdrowia. Zaledwie 8 godzin po ostatnim papierosie poziom tlenu we krwi wraca do normy, 24 godziny później zmniejsza się ryzyko zawału serca, a w rok po rzuceniu palenia ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca jest o połowę mniejsze niż u palacza. 

Zerwanie z nałogiem, każdego rodzaju, jest szalenie trudne i wymaga silnej woli. Oczywiście najlepiej nie zaczynać przygody z papierosami, ale jeśli się już zaczęło – trzeba rzucić. Nie oszukujmy się, w rzucaniu palenia najważniejsza jest silna wola i chęć do zerwania z nałogiem. 

Zobacz film: Palenie - dlaczego nie warto palić. Źródło: Dzień Dobry TVN

Dlaczego warto rzucić palenie? Papierosy są bardzo niezdrowe. Chwilowa przyjemność z zaciągania się dymem prowadzi do wielu chorób. A jak już wspominaliśmy, rzucenie palenia zmniejsza ryzyko zachorowania. Po 3 miesiącach od wypalenia ostatniego papierosa sprawnie działający układ krążenia poprawia funkcjonowanie płuc, a ryzyko zawału serca zmniejsza się o 30 procent. Rzęski, odpowiedzialne za oczyszczanie płuc, zregenerują się w 9 miesięcy od wypalenia ostatniego papierosa. Od tego momentu proces oczyszczania płuc będzie sprawniejszy, co wpłynie na zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób górnych dróg oddechowych. 

Zobacz film: Jak wytrwać w niepaleniu? Źródło: 36,6.

Detoks papierosowy

Papierosy nie zanieczyszczają tylko płuc, ale cały organizm. Przy rzucaniu palenia warto wspomóc swoje ciało w oczyszczaniu – zwłaszcza wątrobę, która jest odpowiedzialna za usuwanie z krwi szkodliwych substancji. Palaczom polecana jest dieta oczyszczająca, która ureguluje metabolizm organizmu. Co w niej powinno się znaleźć? Przede wszystkim zioła: rozmaryn (zwiększa cyrkulację powietrza w płucach i rozluźnia obkurczone kanaliki oskrzelowe, co poprawia kondycję dróg oddechowych), pieprz cayenne ( neutralizuje toksyczne związki, poprawia ukrwienie płuc), tymianek (działa wykrztuśnie), pokrzywa, dziurawiec, koper włoski (działają odtruwająco na organizm). Dodatkowo polecane są: imbir (działa rozgrzewająco, pobudza wydalanie śluzu z płuc), chrzan (zwalcza infekcje dróg oddechowych), suszone morele (zawierają beta-karoten, który wspomaga pracę układu oddechowego), awokado, cytryna, grejpfrut (działanie antyoksydacyjne), ananas (wspomaga budowę nowych komórek) oraz picie dużej ilości wody, która pomaga usuwać nikotynę z organizmu.

Dieta palacza powinna być przede wszystkim urozmaicona i lekkostrawna. Zalecane jest spożywanie posiłków z kaszą jaglaną, picie wody z cytryną na czczo, wprowadzenie do menu dużej ilości warzyw i owoców. Warto także zacząć się ruszać! Spacery, gimnastyka, pływanie i jazda na rowerze poprawią nie tylko samopoczucie, ale poprawią ukrwienie organizmu i wydolność płuc.

Papierosy sprawiają, że zmniejsza się zdolność do odczuwania smaku i zapachu, ale już około dwóch tygodni po rzuceniu palenia powinno się zauważyć różnicę. 

Zobacz film: Dlaczego warto rzucić palenie papierosów. Źródło: 36,6

Co zamiast papierosów?

Wiele osób, które rzuciły palenie, narzeka, że przybrało na wadzę. Zwyczaj wychodzenia na papierosa zastąpiono podjadaniem, często słodyczy. Cukier uzależnia tak samo, jak nikotyna, łatwo więc zmienić jeden nałóg w drugi. 

Do rzucania palenia warto się zatem przygotować - zdrowe przekąski, takie jak marchew, jabłko, grejpfrut, zajmą czymś ręce i pozwolą zająć czymś ręce w okresie głodu nikotynowego.

Nie oszukujmy się i nie sięgajmy po popularne e-papierosy. Mają one ogromną wadę - nie czuć dymu papierosowego, zatem można je palić w domu czy w samochodzie. Łatwo zmienić nałóg na ten elektryczny. 

Na rynku są dostępne leki, które można kupić bez recepty, a które pomagają w rzucaniu palenia. Pamiętajmy jednak, że nie działają one w sposób - wezmę tabletkę i zapomnę o papierosach. Dostępne farmaceutyki pomagają niwelować uczucie głodu nikotynowego. Kwestię zerwania z przyzwyczajeniem, jakim jest palenie, musimy rozpracować sami.

Podczas rzucania palenia należy skupić się na sobie i na swoim zdrowiu. W końcu zrywamy z nałogiem po to, by poprawić komfort życia i zniwelować ryzyko poważnych chorób, do których palenie prowadzi.

Zobacz film: Jak rzucić palenie? Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
101
19
Polecamy
Światowy Dzień Rzucania Palenia.
Jak zaspokoić głód nikotynowy?
Światowy Dzień Rzucania Palenia. Jak zaspokoić głód nikotynowy? TVN zdrowie
Dlaczego warto rzucić palenie papierosów?
Dlaczego warto rzucić palenie papierosów? TVN zdrowie
Jak domowymi sposobami przeprowadzić odtruwanie organizmu?
Jak domowymi sposobami przeprowadzić odtruwanie organizmu? Dzień Dobry TVN
Tradycyjna medycyna chińska na zdrowie i odchudzanie
Tradycyjna medycyna chińska na zdrowie i odchudzanie Dzień Dobry TVN
Komentarze (2)
Ania
Mnie nie pomogło
Czytaj całość
EGEIUSZ
DZIEKUJE POMOGŁO MI
Czytaj całość
Nie przegap
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?