Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak wyprostować kręgosłup? Leczenie patologicznych krzywizn
menu
Polub nas na Facebooku

Jak wyprostować kręgosłup? Leczenie patologicznych krzywizn

kręgosłup

Fot.: artstudio_pro / stock.adobe.com

Zróżnicowanie metod pracy nad tym, jak wyprostować kręgosłup dorosłego i dziecka uzależnione jest od przyczyn patologicznego stanu kręgosłupa oraz stopnia i rodzaju skrzywienia. Kręgosłup fizjologicznie ma odpowiednio profilowane łuki, które pełnią istotne funkcje motoryczne, a zaburzenie ich konstrukcji powinno być poddane leczeniu.

Kiedy i jak wyprostować kręgosłup, ustala lekarz na podstawie szczegółowych badań podmiotowych i przedmiotowych. Fizjoterapeuta może służyć pomocą i udzielić wskazówek na temat tego, jak wyprostować kręgosłup typu garb czy skolioza. Nieleczone skrzywienia mogą prowadzić do progresu wady kręgosłupa, a także konsekwencji zdrowotnych i funkcjonalnych.

Naturalnie krzywy kręgosłup

Wraz z nauką stawania zmienia się kształt kręgosłupa, który w życiu płodowym i niemowlęcym przypomina literę „C”. Z chwilą przyjęcia pionowej postawy zmieniają się proporcje, statyka i dynamika ciała. Biologiczne czynniki rozwojowe oraz uwarunkowania fizyczne zewnętrzne i środowiskowe wpływają na dalszy rozwój i stabilizację kręgosłupa.

U dorosłego człowieka obserwuje się 2 rodzaje fizjologicznego skrzywienia kręgosłupa:

  • kifozę, czyli łukowate wygięcie kręgosłupa ze szczytem skierowanym w stronę grzbietową; kifozę obserwuje się w odcinku piersiowym i krzyżowym kręgosłupa;
  • lordozę, czyli wygięcie kręgosłupa w kształcie łuku ze szczytem ułożonym w stronę brzuszną; lordoza występuje w odcinku szyjnym i lędźwiowym.

Naturalne krzywizny kręgosłupa mają na celu m.in.: amortyzację wstrząsów powstałych w wyniku poruszania, pionowego przemieszczania się, wyrównanie środka ciężkości oraz stanowią bazę funkcji motorycznych kończyn. Przednio-tylne anomalie budowy kręgosłupa zmieniają fizjologiczne proporcje łuków i prowadzą do patologicznych skrzywień w płaszczyźnie strzałkowej, bocznej i poprzecznej.

Zobacz film i dowiedz się czy można wyleczyć krzywy kręgosłup:

Zobacz film: Jak naprawić krzywy kręgosłup? Źródło: 36,6.

Jak wyprostować kręgosłup?

O tym, jak wyprostować kręgosłup, decyduje rodzaj skrzywienia:

  • hiperlordoza, czyli pogłębienie wygięcia szczytu łuku w kierunku brzusznym;
  • hiperkifoza – tzw. garb, czyli nadmierne wygięcie łuku kręgosłupa w kierunku grzbietowym;
  • skolioza, czyli skrzywienie boczne połączone z rotacją kręgów względem siebie.

Jak wyprostować kręgosłup typu garb?

W przebiegu leczenia garbu u dorosłych ćwiczenia korekcyjne ukierunkowane na wyprostowanie kręgosłupa mają działanie objawowe ze względu na sztywność układu kostno-mięśniowego ukształtowanego w wieku młodzieńczym, ale znacznie poprawiają jakość funkcjonowania organizmu, wygląd sylwetki, ogólną sprawność i kondycję oraz ograniczają objawy skrzywienia. Większe prawdopodobieństwo na wyprostowanie kręgosłupa garbu obserwuje się u dzieci, których układ ruchu jest elastyczny i podatny na wpływ czynników zewnętrznych.

Ćwiczenia skupiają się na wzmacnianiu grzbietu i bodźcowaniu szczytu łuku garbu w stronę brzuszną, aby złagodzić wygięcie.

W przebiegu leczenia zachowawczego również wykorzystuje się:

  • metody neurofizjologiczne, czyli specjalistyczną ukierunkowaną rehabilitację ruchową, dążącą do usprawnienia funkcji sterujących postawy ciała, kierujących poczuciem przestrzennym sylwetki oraz intensywnym oddziaływaniem na układ mięśniowo-ścięgnisty i nerwowy;
  • gorsety ortopedyczne wykorzystywane przy skrzywieniach kręgosłupa 20–40 stopni mające na celu zatrzymanie postępu skrzywienia;
  • zabiegi chirurgiczne, czyli bezpośrednia przebudowa konstrukcji kręgosłupa piersiowego w skrzywieniach przekraczających 40 stopni mająca na celu uwolnienie uciśniętych tkanek kostnych i miękkich.

Jak wyprostować kręgosłup typu skolioza?

Prostowanie kręgosłupa skoliotycznego również skupia się na aktywnej rehabilitacji korekcyjnej poprzez metody neurofizjologiczne, odpowiednio dopasowane do charakteru skrzywienia i stosowaniu zaopatrzenia ortopedycznego oraz operacji chirurgicznej. Dodatkowo wykorzystuje się fizykoterapię przeciwbólową, rozluźniającą i wzmacniającą.

Celem leczenia jest zatrzymanie progresji skrzywienia kręgosłupa i przywrócenie jego prawidłowych krzywizn.

Aby wyprostować boczne skrzywienie kręgosłupa, należy wzmocnić tkanki po stronie szczytu łuku i rozluźnić struktury od strony wklęsłej skrzywienia. Dla zachowania równowagi i utrzymania efektów rehabilitacji w dalszym etapie postępowania ruchowego stosuje się synchroniczne ćwiczenia wzmacniające kręgosłup po obu stronach.

Jak skutecznie leczyć wady postawy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Wady postawy - rodzaje. Źródło: 36,6.

Jak wyprostować kręgosłup – ćwiczenia

Przykładowe ćwiczenia na prostowanie kręgosłupa garbu:

  • ukłon japoński: siad na piętach, ręce proste w górze. Skłon w przód, wyciąganie rąk przed siebie;
  • rozciąganie na piłce do pilates: leżenie na plecach na piłce, ręce za głową, nogi w lekkim rozkroku, głowa luźno oparta o piłkę. Delikatne bujanie się na piłce w przód i w tył;
  • splot rąk na karku: ręce splecione na karku. Ściąganie łopatek z jednoczesnym odchyleniem łokci do tyłu, kark nieruchomo.

Przykładowe ćwiczenia na prostowanie kręgosłupa skoliozy:

  • lewoboczna skolioza piersiowa: stanie w rozkroku, lewa ręka na biodrze, prawa prosta w górze, skłon w lewą stronę; maksymalne rozciągnięcie prawej strony ciała; w skłonie wytrzymać 5 sekund; powrót do pozycji wyjściowej; wykonać 50 powtórzeń; nie pogłębiać skłonu; charakter ćwiczenia – redresyjny;
  • leżenie na brzuchu, ręce w skrzydełka, nogi złączone. Jednoczesne unoszenie tułowia i nóg;
  • zabawa rozgrzewająca dla dzieci – „drzewa na wietrze”: wolny spacer, ręce na biodrach, na hasło wieje wiatr stanie w miejscu, uniesienie i bujanie rękami nad głową z delikatnymi skłonami tułowia na boki, imitując drzewa na wietrze.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
5
4
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?