Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak wyprostować kręgosłup? Leczenie patologicznych krzywizn
menu
Polub nas na Facebooku

Jak wyprostować kręgosłup? Leczenie patologicznych krzywizn

kręgosłup

Fot.: artstudio_pro / stock.adobe.com

Zróżnicowanie metod pracy nad tym, jak wyprostować kręgosłup dorosłego i dziecka uzależnione jest od przyczyn patologicznego stanu kręgosłupa oraz stopnia i rodzaju skrzywienia. Kręgosłup fizjologicznie ma odpowiednio profilowane łuki, które pełnią istotne funkcje motoryczne, a zaburzenie ich konstrukcji powinno być poddane leczeniu.

Kiedy i jak wyprostować kręgosłup, ustala lekarz na podstawie szczegółowych badań podmiotowych i przedmiotowych. Fizjoterapeuta może służyć pomocą i udzielić wskazówek na temat tego, jak wyprostować kręgosłup typu garb czy skolioza. Nieleczone skrzywienia mogą prowadzić do progresu wady kręgosłupa, a także konsekwencji zdrowotnych i funkcjonalnych.

Naturalnie krzywy kręgosłup

Wraz z nauką stawania zmienia się kształt kręgosłupa, który w życiu płodowym i niemowlęcym przypomina literę „C”. Z chwilą przyjęcia pionowej postawy zmieniają się proporcje, statyka i dynamika ciała. Biologiczne czynniki rozwojowe oraz uwarunkowania fizyczne zewnętrzne i środowiskowe wpływają na dalszy rozwój i stabilizację kręgosłupa.

U dorosłego człowieka obserwuje się 2 rodzaje fizjologicznego skrzywienia kręgosłupa:

 • kifozę, czyli łukowate wygięcie kręgosłupa ze szczytem skierowanym w stronę grzbietową; kifozę obserwuje się w odcinku piersiowym i krzyżowym kręgosłupa;
 • lordozę, czyli wygięcie kręgosłupa w kształcie łuku ze szczytem ułożonym w stronę brzuszną; lordoza występuje w odcinku szyjnym i lędźwiowym.

Naturalne krzywizny kręgosłupa mają na celu m.in.: amortyzację wstrząsów powstałych w wyniku poruszania, pionowego przemieszczania się, wyrównanie środka ciężkości oraz stanowią bazę funkcji motorycznych kończyn. Przednio-tylne anomalie budowy kręgosłupa zmieniają fizjologiczne proporcje łuków i prowadzą do patologicznych skrzywień w płaszczyźnie strzałkowej, bocznej i poprzecznej.

Zobacz film i dowiedz się czy można wyleczyć krzywy kręgosłup:

Zobacz film: Jak naprawić krzywy kręgosłup? Źródło: 36,6.

Jak wyprostować kręgosłup?

O tym, jak wyprostować kręgosłup, decyduje rodzaj skrzywienia:

 • hiperlordoza, czyli pogłębienie wygięcia szczytu łuku w kierunku brzusznym;
 • hiperkifoza – tzw. garb, czyli nadmierne wygięcie łuku kręgosłupa w kierunku grzbietowym;
 • skolioza, czyli skrzywienie boczne połączone z rotacją kręgów względem siebie.

Jak wyprostować kręgosłup typu garb?

W przebiegu leczenia garbu u dorosłych ćwiczenia korekcyjne ukierunkowane na wyprostowanie kręgosłupa mają działanie objawowe ze względu na sztywność układu kostno-mięśniowego ukształtowanego w wieku młodzieńczym, ale znacznie poprawiają jakość funkcjonowania organizmu, wygląd sylwetki, ogólną sprawność i kondycję oraz ograniczają objawy skrzywienia. Większe prawdopodobieństwo na wyprostowanie kręgosłupa garbu obserwuje się u dzieci, których układ ruchu jest elastyczny i podatny na wpływ czynników zewnętrznych.

Ćwiczenia skupiają się na wzmacnianiu grzbietu i bodźcowaniu szczytu łuku garbu w stronę brzuszną, aby złagodzić wygięcie.

W przebiegu leczenia zachowawczego również wykorzystuje się:

 • metody neurofizjologiczne, czyli specjalistyczną ukierunkowaną rehabilitację ruchową, dążącą do usprawnienia funkcji sterujących postawy ciała, kierujących poczuciem przestrzennym sylwetki oraz intensywnym oddziaływaniem na układ mięśniowo-ścięgnisty i nerwowy;
 • gorsety ortopedyczne wykorzystywane przy skrzywieniach kręgosłupa 20–40 stopni mające na celu zatrzymanie postępu skrzywienia;
 • zabiegi chirurgiczne, czyli bezpośrednia przebudowa konstrukcji kręgosłupa piersiowego w skrzywieniach przekraczających 40 stopni mająca na celu uwolnienie uciśniętych tkanek kostnych i miękkich.

Jak wyprostować kręgosłup typu skolioza?

Prostowanie kręgosłupa skoliotycznego również skupia się na aktywnej rehabilitacji korekcyjnej poprzez metody neurofizjologiczne, odpowiednio dopasowane do charakteru skrzywienia i stosowaniu zaopatrzenia ortopedycznego oraz operacji chirurgicznej. Dodatkowo wykorzystuje się fizykoterapię przeciwbólową, rozluźniającą i wzmacniającą.

Celem leczenia jest zatrzymanie progresji skrzywienia kręgosłupa i przywrócenie jego prawidłowych krzywizn.

Aby wyprostować boczne skrzywienie kręgosłupa, należy wzmocnić tkanki po stronie szczytu łuku i rozluźnić struktury od strony wklęsłej skrzywienia. Dla zachowania równowagi i utrzymania efektów rehabilitacji w dalszym etapie postępowania ruchowego stosuje się synchroniczne ćwiczenia wzmacniające kręgosłup po obu stronach.

Jak skutecznie leczyć wady postawy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Wady postawy - rodzaje. Źródło: 36,6.

Jak wyprostować kręgosłup – ćwiczenia

Przykładowe ćwiczenia na prostowanie kręgosłupa garbu:

 • ukłon japoński: siad na piętach, ręce proste w górze. Skłon w przód, wyciąganie rąk przed siebie;
 • rozciąganie na piłce do pilates: leżenie na plecach na piłce, ręce za głową, nogi w lekkim rozkroku, głowa luźno oparta o piłkę. Delikatne bujanie się na piłce w przód i w tył;
 • splot rąk na karku: ręce splecione na karku. Ściąganie łopatek z jednoczesnym odchyleniem łokci do tyłu, kark nieruchomo.

Przykładowe ćwiczenia na prostowanie kręgosłupa skoliozy:

 • lewoboczna skolioza piersiowa: stanie w rozkroku, lewa ręka na biodrze, prawa prosta w górze, skłon w lewą stronę; maksymalne rozciągnięcie prawej strony ciała; w skłonie wytrzymać 5 sekund; powrót do pozycji wyjściowej; wykonać 50 powtórzeń; nie pogłębiać skłonu; charakter ćwiczenia – redresyjny;
 • leżenie na brzuchu, ręce w skrzydełka, nogi złączone. Jednoczesne unoszenie tułowia i nóg;
 • zabawa rozgrzewająca dla dzieci – „drzewa na wietrze”: wolny spacer, ręce na biodrach, na hasło wieje wiatr stanie w miejscu, uniesienie i bujanie rękami nad głową z delikatnymi skłonami tułowia na boki, imitując drzewa na wietrze.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
4
3
Polecamy
Skrzywienie kręgosłupa – u dzieci i dorosłych, rodzaje, ćwiczenia
Skrzywienie kręgosłupa – u dzieci i dorosłych, rodzaje, ćwiczenia TVN zdrowie
Skolioza – ćwiczenia korekcyjne dla dzieci i rozciągające dla dorosłych z prawostronnym i lewostronnym skrzywieniem kręgosłupa
Skolioza – ćwiczenia korekcyjne dla dzieci i rozciągające dla dorosłych z prawostronnym i lewostronnym skrzywieniem kręgosłupa TVN zdrowie
Ania Wendzikowska trenuje z Qczajem!
Ćwiczenia z hantlami, piłką i taśmami
Ania Wendzikowska trenuje z Qczajem! Ćwiczenia z hantlami, piłką i taśmami Dzień Dobry TVN
Ćwiczenia na dolne partie brzucha - trening dolnych partii mięśnia prostego i boczków, w domu i na siłowni
Ćwiczenia na dolne partie brzucha - trening dolnych partii mięśnia prostego i boczków, w domu i na siłowni Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Przerost gruczołu krokowego – jak go rozpoznać?
Przerost gruczołu krokowego – jak go rozpoznać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?