Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak wygląda rak gardła? Przyczyny, objawy oraz leczenie
menu
Polub nas na Facebooku

Jak wygląda rak gardła? Przyczyny, objawy oraz leczenie

Kobieta, którą boli gardło

Fot: nensuria / gettyimages.com

Gardło to część ciała, która łączy drogi oddechowe z pokarmowymi. Miejsce to jest więc szczególnie narażone na kontakt z czynnikami zewnętrznymi, które mogą doprowadzić do rozwinięcia się raka gardła.

Objawy raka gardła różnią się w zależności od lokalizacji, wielkości zmiany oraz naciekania na okoliczne struktury. Leczenie opiera się w głównej mierze na radioterapii. Rokowanie w raku gardła nie jest korzystne, gdyż często wykrywa się go na wysokim stadium zaawansowania.

Rak gardła – podział

Gardło jest strukturą, którą dzieli się na trzy części:

  • nosogardło (gardło górne), które łączy jamę nosową z innymi odcinkami dróg oddechowych;
  • część ustną (gardło środkowe);
  • część krtaniową, przechodzącą w krtań oraz przełyk (gardło dolne).

W każdym z tych miejsc może rozwinąć się nowotwór, charakteryzujący się odmiennym przebiegiem, objawami oraz postępowaniem leczniczym.

Większość nowotworów gardła to raki płaskonabłonkowe. Inne typy nowotworów złośliwych to nabłonki limfatyczne, mięśniaki i mięśniakomięsaki. Rak gardła środkowego to najczęstsza lokalizacja, w jakiej powstają zmiany. Rak gardła dolnego może występować łącznie z nowotworami krtani.

Zobacz także: Wczesne i późne objawy raka krtani – diagnoza i leczenie choroby

Rak gardła – przyczyny

Większość nowotworów wspólnego odcinka przewodu pokarmowego oraz oddechowego rozwija się u mężczyzn. Zachorowanie na raka gardła obserwuje się zwykle między 40. a 60. rokiem życia.

Głównymi czynnikami powodującymi raka gardła są palenie tytoniu oraz nadużywanie alkoholu. W niektórych przypadkach znaczenie mają czynniki genetyczne. Za powstanie guzów w obrębie nosogardła odpowiedzialne jest także spożywanie suszonych, solonych ryb. Czynnik ten istotny jest zwłaszcza u osób zamieszkałych w południowych Chinach, na Alasce oraz Grenlandii. Inne przyczyny to zakażenie wirusem Epsteina-Barr, ekspozycja na kurz, pył i opary formaliny. Czynnikami ryzyka zachorowania na raka gardła środkowego są stany przedrakowe błony śluzowej. Często nowotworowi towarzyszy rozwój innego raka w okolicy przylegającej. Powstanie raka gardła dolnego wiąże się także z zespołem Plummera-Vinsona.

Objawy raka gardła

Pierwsze objawy raka gardła zależą od lokalizacji, zwykle jednak są zauważalne dla pacjenta dopiero na wysokim stadium zaawansowania. Stosunkowo często sygnały świadczące o zachorowaniu mogą przybierać postać powiększonych węzłów chłonnych.

Początkowe dolegliwości związane z rakiem nosogardła mogą pochodzić ze strony nosa, uszu, układu nerwowego. Może dojść do zatkania jednego przewodu słuchowego, a następnie obu i ropno-krwistej wydzieliny z uszu. Objawy uszne manifestują się pod postacią przemijającego, a następnie stałego, zatkania ucha, bez charakterystycznego dla zapalenia bólu oraz wycieku. Do ucisku podstawy czaszki dochodzi na etapie znacznego zaawansowania choroby. Mogą pojawić się objawy świadczące o porażeniu nerwów czaszkowych: opadanie powieki, upośledzenie ruchów oka, problemy z przełykaniem (dysfagia), chrypka, zaburzenia ruchomości języka.

Rak płaskonabłonkowy gardła środkowego rozwija się gwałtownie jako płaski naciek błony śluzowej. Szybko powoduje owrzodzenia oraz rozprzestrzenia się w głąb innych tkanek. Pozostałe nowotwory gardła w tej lokalizacji, np. chłoniak, rosną na zewnątrz, nie wrzodzieją. Początkowymi objawami są: problemy z połykaniem, ból gardła i uszu, przykry zapach z ust, szczękościsk, krwioplucie.

Do typowych objawów raka gardła dolnego należą dysfagia wraz ze znaczną bolesnością przy spożywaniu pokarmów i uczucie zawadzania. Zaawansowane zmiany doprowadzają do całkowitej niemożności przełykania i chrypki.

Jak działa i z czego jest zbudowany układ oddechowy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak działa układ oddechowy? Źródło: 36,6

Diagnostyka przy podejrzeniu raka gardła

Rozpoznanie raka gardła nie jest proste i wymaga wykonania szeregu badań. Ostateczną diagnozę można postawić po analizie materiału uzyskanego z biopsji zmiany.

Diagnostyka polega na wykonaniu dokładnego badania laryngologicznego wraz z rynoskopią tylną, badaniem palpacyjnym dostępnych części gardła oraz szyi. Niezbędne są badania endoskopowe oraz ultrasonografia (USG). Określenie rozległości guza ustala się na podstawie badań obrazowych – tomografii komputerowej (TK) oraz rezonansu magnetycznego (MRI). Dzięki nim można również uwidocznić przerzuty raka gardła.

Rak gardła – leczenie

Terapia nowotworów głowy i szyi dobierana jest indywidualnie. Leczeniem z wyboru w rakach nosogardła jest radioterapia, gdyż z reguły są one podatne na promieniowanie i lokalizują się w mało dostępnej dla chirurga okolicy. Zabiegi wykonuje się w przypadku nawrotów oraz niepowodzenia pierwotnego leczenia. Terapia części ustnej gardła zależy od dostępu do zajętych tkanek oraz ich lokalizacji. Wykorzystuje się zarówno techniki operacyjne, jak i radioterapię. Raki części krtaniowej leczy się głównie zabiegowo. Dodatkowo rozważa się konieczność wycięcia powiększonych węzłów chłonnych.

Wyniki leczenia zależą od budowy mikroskopowej guza, zaawansowania miejscowego oraz regionalnego – występowania przerzutów. Raki gardła sięgające głęboko innych struktur mają bardzo złe rokowanie. Szybkie wykrycie nowotworu zwiększa szansę na pełne wyleczenie.

Bibliografia:

1. Stankiewicz Cz., Otolaryngologia. Skrypt dla studentów medycyny i stomatologii. Katedra i Klinika Chorób Uszu, Nosa, Gardła i Krtani. Akademia Medyczna w Gdańsku. Gdańsk 2007.

2. Krajowy Rejestr Nowotworów. Gardło: http://onkologia.org.pl/nowotwory-gardla/.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
62
7
Polecamy
Atak kamicy nerkowej - ból porównywalny do porodowego.
Jak leczyć chorobę?
Atak kamicy nerkowej - ból porównywalny do porodowego. Jak leczyć chorobę? Dzień Dobry TVN
Rak migdałka – czynniki ryzyka, objawy, leczenie i rokowanie
Rak migdałka – czynniki ryzyka, objawy, leczenie i rokowanie TVN zdrowie
Przyczyny rozwoju, główne objawy, metody diagnostyczne oraz lecznicze raka nosogardła
Przyczyny rozwoju, główne objawy, metody diagnostyczne oraz lecznicze raka nosogardła TVN zdrowie
Guzek na wardze sromowej.
Co oznaczają bolesne guzki na sromie?
Guzek na wardze sromowej. Co oznaczają bolesne guzki na sromie? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby