Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak wygląda rak gardła? Przyczyny, objawy oraz leczenie
menu
Polub nas na Facebooku

Jak wygląda rak gardła? Przyczyny, objawy oraz leczenie

Kobieta, którą boli gardło

Fot: nensuria / gettyimages.com

Gardło to część ciała, która łączy drogi oddechowe z pokarmowymi. Miejsce to jest więc szczególnie narażone na kontakt z czynnikami zewnętrznymi, które mogą doprowadzić do rozwinięcia się raka gardła.

Objawy raka gardła różnią się w zależności od lokalizacji, wielkości zmiany oraz naciekania na okoliczne struktury. Leczenie opiera się w głównej mierze na radioterapii. Rokowanie w raku gardła nie jest korzystne, gdyż często wykrywa się go na wysokim stadium zaawansowania.

Rak gardła – podział

Gardło jest strukturą, którą dzieli się na trzy części:

  • nosogardło (gardło górne), które łączy jamę nosową z innymi odcinkami dróg oddechowych;
  • część ustną (gardło środkowe);
  • część krtaniową, przechodzącą w krtań oraz przełyk (gardło dolne).

W każdym z tych miejsc może rozwinąć się nowotwór, charakteryzujący się odmiennym przebiegiem, objawami oraz postępowaniem leczniczym.

Większość nowotworów gardła to raki płaskonabłonkowe. Inne typy nowotworów złośliwych to nabłonki limfatyczne, mięśniaki i mięśniakomięsaki. Rak gardła środkowego to najczęstsza lokalizacja, w jakiej powstają zmiany. Rak gardła dolnego może występować łącznie z nowotworami krtani.

Zobacz także: Wczesne i późne objawy raka krtani – diagnoza i leczenie choroby

Rak gardła – przyczyny

Większość nowotworów wspólnego odcinka przewodu pokarmowego oraz oddechowego rozwija się u mężczyzn. Zachorowanie na raka gardła obserwuje się zwykle między 40. a 60. rokiem życia.

Głównymi czynnikami powodującymi raka gardła są palenie tytoniu oraz nadużywanie alkoholu. W niektórych przypadkach znaczenie mają czynniki genetyczne. Za powstanie guzów w obrębie nosogardła odpowiedzialne jest także spożywanie suszonych, solonych ryb. Czynnik ten istotny jest zwłaszcza u osób zamieszkałych w południowych Chinach, na Alasce oraz Grenlandii. Inne przyczyny to zakażenie wirusem Epsteina-Barr, ekspozycja na kurz, pył i opary formaliny. Czynnikami ryzyka zachorowania na raka gardła środkowego są stany przedrakowe błony śluzowej. Często nowotworowi towarzyszy rozwój innego raka w okolicy przylegającej. Powstanie raka gardła dolnego wiąże się także z zespołem Plummera-Vinsona.

Objawy raka gardła

Pierwsze objawy raka gardła zależą od lokalizacji, zwykle jednak są zauważalne dla pacjenta dopiero na wysokim stadium zaawansowania. Stosunkowo często sygnały świadczące o zachorowaniu mogą przybierać postać powiększonych węzłów chłonnych.

Początkowe dolegliwości związane z rakiem nosogardła mogą pochodzić ze strony nosa, uszu, układu nerwowego. Może dojść do zatkania jednego przewodu słuchowego, a następnie obu i ropno-krwistej wydzieliny z uszu. Objawy uszne manifestują się pod postacią przemijającego, a następnie stałego, zatkania ucha, bez charakterystycznego dla zapalenia bólu oraz wycieku. Do ucisku podstawy czaszki dochodzi na etapie znacznego zaawansowania choroby. Mogą pojawić się objawy świadczące o porażeniu nerwów czaszkowych: opadanie powieki, upośledzenie ruchów oka, problemy z przełykaniem (dysfagia), chrypka, zaburzenia ruchomości języka.

Rak płaskonabłonkowy gardła środkowego rozwija się gwałtownie jako płaski naciek błony śluzowej. Szybko powoduje owrzodzenia oraz rozprzestrzenia się w głąb innych tkanek. Pozostałe nowotwory gardła w tej lokalizacji, np. chłoniak, rosną na zewnątrz, nie wrzodzieją. Początkowymi objawami są: problemy z połykaniem, ból gardła i uszu, przykry zapach z ust, szczękościsk, krwioplucie.

Do typowych objawów raka gardła dolnego należą dysfagia wraz ze znaczną bolesnością przy spożywaniu pokarmów i uczucie zawadzania. Zaawansowane zmiany doprowadzają do całkowitej niemożności przełykania i chrypki.

Jak działa i z czego jest zbudowany układ oddechowy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak działa układ oddechowy? Źródło: 36,6

Diagnostyka przy podejrzeniu raka gardła

Rozpoznanie raka gardła nie jest proste i wymaga wykonania szeregu badań. Ostateczną diagnozę można postawić po analizie materiału uzyskanego z biopsji zmiany.

Diagnostyka polega na wykonaniu dokładnego badania laryngologicznego wraz z rynoskopią tylną, badaniem palpacyjnym dostępnych części gardła oraz szyi. Niezbędne są badania endoskopowe oraz ultrasonografia (USG). Określenie rozległości guza ustala się na podstawie badań obrazowych – tomografii komputerowej (TK) oraz rezonansu magnetycznego (MRI). Dzięki nim można również uwidocznić przerzuty raka gardła.

Rak gardła – leczenie

Terapia nowotworów głowy i szyi dobierana jest indywidualnie. Leczeniem z wyboru w rakach nosogardła jest radioterapia, gdyż z reguły są one podatne na promieniowanie i lokalizują się w mało dostępnej dla chirurga okolicy. Zabiegi wykonuje się w przypadku nawrotów oraz niepowodzenia pierwotnego leczenia. Terapia części ustnej gardła zależy od dostępu do zajętych tkanek oraz ich lokalizacji. Wykorzystuje się zarówno techniki operacyjne, jak i radioterapię. Raki części krtaniowej leczy się głównie zabiegowo. Dodatkowo rozważa się konieczność wycięcia powiększonych węzłów chłonnych.

Wyniki leczenia zależą od budowy mikroskopowej guza, zaawansowania miejscowego oraz regionalnego – występowania przerzutów. Raki gardła sięgające głęboko innych struktur mają bardzo złe rokowanie. Szybkie wykrycie nowotworu zwiększa szansę na pełne wyleczenie.

Bibliografia:

1. Stankiewicz Cz., Otolaryngologia. Skrypt dla studentów medycyny i stomatologii. Katedra i Klinika Chorób Uszu, Nosa, Gardła i Krtani. Akademia Medyczna w Gdańsku. Gdańsk 2007.

2. Krajowy Rejestr Nowotworów. Gardło: http://onkologia.org.pl/nowotwory-gardla/.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
62
7
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?