Polub nas na Facebooku
Czytasz: Wczesne i późne objawy raka krtani – diagnoza i leczenie choroby
menu
Polub nas na Facebooku

Wczesne i późne objawy raka krtani – diagnoza i leczenie choroby

NAN

Fot: Voyagerix / fotolia.com

Przyczyny raka krtani to głównie palenie papierosów, picie alkoholu i częste wystawienie na chemikalia, np. azbest. Objawy choroby to problemy z przełykaniem i chrypka, a z biegiem czasu dochodzi do zamknięcia światła krtani. Leczenie tego nowotworu polega na skojarzonym zastosowaniu chemioterapii, radioterapii i wykonywaniu zabiegów operacyjnych.

Krtań znajduje się pomiędzy gardłem a tchawicą i składa się z nagłośni, głośni i podgłośni. Jest początkowym odcinkiem dolnych dróg oddechowych (łączy gardło z tchawicą).

Rak krtani – przyczyny: palenie papierosów, picie alkoholu, wystawienie na chemikalia

Podstawową funkcją krtani jest zapewnienie ciągłości przepływu powietrza przez drogi oddechowe oraz bezpośredni udział w tworzeniu mowy. Nowotwór atakujący tę część organizmu zdarza się najczęściej u palaczy tytoniu oraz osób nadużywających napojów wysokoprocentowych. Dziesięciokrotnie częściej chorują mężczyźni, ale choroba ta dotyka również kobiet. Jeden wypalony papieros to ok. 10-12 porcji dymu nikotynowego wprowadzonego do organizmu. Osoba, która pali 20 papierosów dziennie wdycha ok. 240 porcji. Dym papierosowy przenosi do organizmu rakotwórcze substancje chemiczne, które utrudniają dostarczanie tlenu, obniżają układ odpornościowy oraz poziom antyoksydantów, które są niezbędne do obrony organizmu przed zmianami komórkowymi, np. rakotwórczymi. Ostatecznie dym tytoniowy może uszkadzać DNA, co sprzyja rozwojowi nowotworu. Sam rak krtani nie jest dziedziczny, oznacza to, że potomek osoby chorej niekoniecznie sam zachoruje. Dziedziczne może być tzw. podłoże sprzyjające rozwojowi nowotworów, ale zdrowy styl życia może skutecznie zapobiec zachorowaniom. Przyczyną pojawienia się choroby może być również palenie bierne oraz częsty kontakt z chemikaliami, np. wdychanie azbestu lub oparów rozpuszczalników lotnych.

Zobacz film: Przeszczep krtani - jak wygląda zabieg? Źródło: 36,6

Rak krtani – objawy: problemy z przełykaniem, zamknięcie krtani, ból

W Polsce diagnozuje się najwięcej nowotworów nagłośni, która jest szczególnie unaczyniona. Ten typ raka jest bardzo niebezpieczny, ponieważ z tej części bardzo łatwo pojawiają się przerzuty na inne narządy (płuca, nerki). Bliskość węzłów chłonnych sprzyja przerzutom, ponieważ komórki rakowe przemieszczają się wraz z limfą i krwią.

Jednym z pierwszych objawów nowotworu krtani jest utrudnione przełykanie (dysfagia), a następnie bolesne przełykanie (odynofagia). Zaburzeniom połykania nierzadko towarzyszy odczucie obecności ciała obcego lub ścisku w gardle, które ustępuje po napiciu się lub zjedzeniu pokarmu. Objawem zmian nowotworowych jest również chrypka, która nie przechodzi pomimo leczenia przeciwzapalnego. Symptomem, który nie ulega zmianie pomimo leczenia objawowego, jest również kaszel.

Rozwój nowotworu krtani jest niekiedy poprzedzany stanem przedrakowym, w którym występują brodawczaki, białe plamy lub smugi i rogowacenie błony śluzowej. Podczas przyrostu raka jego niszczące komórki naciekają na okoliczne tkanki, prowadząc do zamknięcia światła krtani, co może zagrażać życiu. Trudności w oddychaniu pojawiają się dość późno od zachorowania. Rozróżnia się duszność pojawiającą się w trakcie wysiłku, spoczynku lub duszenie się w przypadku zamknięcia światła krtani. Stany bólowe często pojawiają się już w zaawansowanym stadium raka. Ból powodują nacieki komórek nowotworowych pni nerwów czuciowych lub zakażenie rozpadającego się guza. W późniejszych fazach choroby pojawia się również cuchnący zapach z ust oraz plucie krwią.

Jakie są metody diagnozowania raka krtani?

Lekarzem specjalizującym się w rozpoznawaniu oraz leczeniu nowotworów jest onkolog. Wykrycie raka krtani odbywa się poprzez kilka metod diagnozowania:

  • laryngoskopię pośrednią lub bezpośrednią,
  • fiberoskopię nosogardła z oceną krtani,
  • badanie stroboskopowe krtani,
  • rentgen,
  • ultrasonografię,
  • tomografię komputerową,
  • rezonans magnetyczny,
  • tomografię emisyjną,
  • angiografię.

Rak krtani – leczenie: chemioterapia, radioterapia, operacja

Metody leczenia raka krtani zależne są od stopnia zaawansowania guza, pojawiających się przerzutów na inne narządy oraz wczesnego wykrycia choroby. Wśród technik rozróżnia się leczenie operacyjne lub laserem CO2, które polega na wycięciu tkanek zaatakowanych przez nowotwór. W zaawansowanym stadium raka wykonuje się laryngektomię, czyli wycięcie krtani. Kolejną metodą jest radioterapia, czyli napromieniowanie niszczące guza. Wadą tej metody jest również wyniszczanie tkanek, które nie są zainfekowane. Aktualnie trwają badania nad nową metodą radioterapii, która wykorzystuje protony precyzyjnie trafiające w guz. Następnym narzędziem leczenia jest chemioterapia i w tym zakresie również trwają prace nad stworzeniem leków, które blokują substancje wydzielane przez guz, jednocześnie regulując jego ukrwienie oraz rozwój. We wczesnym stadium nowotworu wykorzystuje się metodę zwaną fototerapią, podczas której chory przyjmuje lek uwrażliwiający komórki nowotworowe na światło, które są następnie naświetlane za pomocą lasera. Najskuteczniejszym i najczęstszym sposobem terapii jest tzw. leczenie skojarzone, czyli jednoczesne poddawanie chemioterapii, radioterapii oraz zabiegom chirurgicznym.

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
8
2
Polecamy
Atak kamicy nerkowej - ból porównywalny do porodowego.
Jak leczyć chorobę?
Atak kamicy nerkowej - ból porównywalny do porodowego. Jak leczyć chorobę? Dzień Dobry TVN
Leczenie raka.
Jakie są sposoby leczenia nowotworu?
Leczenie raka. Jakie są sposoby leczenia nowotworu? Dzień Dobry TVN
Objawy raka krtani – pierwsze i późne objawy raka nagłośni, głośni i podgłośni
Objawy raka krtani – pierwsze i późne objawy raka nagłośni, głośni i podgłośni TVN zdrowie
Rak gardła – rokowania, ocena stopnia zaawansowania i leczenie choroby
Rak gardła – rokowania, ocena stopnia zaawansowania i leczenie choroby TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?