Przebarwienia na twarzy powstają wtedy, kiedy komórki wytwarzające melaninę zaczynają działać nieprawidłowo. Niektóre miejsca na skórze są szczególnie podatne na gromadzenie się melanocytów lub są one tam nadmiernie aktywne. Podatność ta wynika z wystawiania tych miejsc na słońce. Dotyczy to twarzy, ramion, dekoltu, dłoni i łydek. Przyczyną nadprodukcji melaniny są również leki oraz kosmetyki zawierające substancje fotouczulające. Skłonność do przebarwień wzrasta z wiekiem. Krem wybielający przebarwienia pomaga usunąć plamki powstałe w wyniku nadmiernej aktywności melanocytów.
Jaki powinien być dobry krem na przebarwienia?
Krem na przebarwienia skórne powinien mieć w swoim składzie kilka substancji, które potrafią redukować, a nawet całkowicie usuwać przebarwienia. Są to takie składniki jak kwas kojowy, hydrochinon, kwas azelainowy, glabrydyna i witamina C. W usuwaniu przebarwień pomaga również wyciąg z borówki niedźwiedziej i maliny moroszka oraz kwasy alfa-hydroksylowe. Krem na przebarwienia słoneczne koniecznie powinien mieć te związki w swoim składzie, ponieważ mają one zdolność usuwania nadmiaru melaniny z komórek. Szczególnie skuteczne są kwasy alfa-hydroksylowe, które dodatkowo złuszczają naskórek, dzięki czemu przebarwień można pozbyć się jeszcze szybciej. Kremów z kwasami alfa-hydroksylowymi nie można jednak używać codziennie, ponieważ ich złuszczające właściwości mogą doprowadzić do podrażnień. Na rynku istnieje duży wybór, jeśli chodzi o kremy na przebarwienia. Ich ceny wahają się od kilkunastu do nawet kilkuset złotych – jest to zależne od składu i marki produktu.
Czy istnieją kremy odmładzające? Zobaczcie:
Krem na przebarwienia a rodzaje plam na skórze
Wybór odpowiedniego kremu na przebarwienia jest uzależniony od rodzaju i wyglądu plam na skórze. Krem na przebarwienia po trądziku będzie inny od tego, który należy zastosować na przebarwienia słoneczne, białe lub żółte. Jakie są rodzaje przebarwień skórnych?
-
Białe przebarwienia – właściwie są to odbarwienia, czyli brak pigmentu w komórkach skóry. Pojawiają się w chorobie zwanej bielactwem, mogą być wynikiem poparzeń słonecznych, infekcji grzybiczych i chorób autoimmunologicznych. Dla tego rodzaju plam istnieją również odpowiednie kremy na przebarwienia, mające w składzie substancje pobudzające metabolizm komórek i eliminujące wolne rodniki nadtlenkowe. Dobrze, aby taki krem na przebarwienia zawierał w sobie dismutin-t, cynk, miedź, witaminę B12 i pantotenian wapnia, czyli substancje biorące udział w syntezie melaniny. Przykładem dobrego kremu na białe przebarwienia jest Isis Pharma Vitiskin Przeciw Zmianom Depigmentacyjnym. Białych plam nigdy nie wolno opalać, gdyż na skutek ekspozycji na słońce powiększają się.
-
Ciemne plamy – pojawiają się głównie w wyniku zmian hormonalnych, np.w ciąży. Ich pojawienie się może być reakcją na antykoncepcję doustną, niektóre substancje i leki. W przypadku takich plam należy stosować substancje i kremy na przebarwienia o właściwościach depigmentacyjnych. Najlepiej, jeśli są to kosmetyki do nakładania punktowego, czyli bezpośrednio na plamę. Powinny zawierać związki peptydowe hamujące działanie melanocytów. Pomoże też kwas szikimowy, który ma właściwości delikatnie złuszczające naskórek.
-
Brązowe przebarwienia – pojawiają się w wyniku nadmiernej ekspozycji na słońce, a także w wyniku działania hormonów i przy problemach z wątrobą. Pomocny będzie silny krem na przebarwienia zawierający kwas kojowy, azaleinowy lub fitowy. Substancje te skutecznie hamują nadprodukcję melaniny i wyciszają komórki. Przykładem takiego kremu jest popularny i niezbyt drogi Bioliq Dermo.
-
Plamy po trądziku – dobry krem na przebarwienia potrądzikowe powinien zawierać w swoim składzie kwasy, szczególnie glikolowy lub azelainowy. W aptece dostępne są liczne preparaty rozjaśniające przebarwienia po trądziku, mające jednocześnie działanie antybakteryjne i nawilżające. Przykładem takiego preparatu jest Skinoren lub droższy Effaclar od La Roche – Posay.
-
Czerwone plamy – w tym przypadku kremy na przebarwienia mogą nie być skuteczne. Pojawianie się czerwonych plam na skórze może świadczyć o alergii, podrażnieniu skóry lub chorobie (np. szkarlatynie). Aby dobrać odpowiedni sposób pozbycia się czerwonych plam, w tym wypadku najlepiej skontaktować się z lekarzem.