Dyskopatia lędźwiowa to schorzenie oznaczające zmiany zwyrodnieniowe krążków międzykręgowych, tzw. dysków, których przyczyną zwykle jest nieprawidłowy tryb życia i długotrwałe przeciążenia fizyczne grzbietu. Pierwszym ratunkiem w ataku choroby mogą być odpowiednie pozycje ułożeniowe, odciążające uciskany i zniszczony kręgosłup.
Dyskopatia lędźwiowa
Dyskopatia lędźwiowa to przewlekła choroba dotycząca krążków międzykręgowych kręgosłupa, tzw. dysków, w odcinku L1–L5. Schorzenie charakteryzuje się postępującymi zmianami zwyrodnieniowymi jądra miażdżystego, zaczynając proces niszczenia od odwodnienia tarczy dysku. Następnie w przebiegu choroby dochodzi do utraty sprężystości struktur krążków, ich pękania oraz zwiotczenia pierścieni. W efekcie całego mechanizmu dyskopatii lędźwiowej jądro dysku uwypukla się do wnętrza kanału kręgowego, podrażnia i stopniowo uciska na struktury nerwowe rdzenia. Dyskopatia lędźwiowa objawia się miejscowym i promieniującym wzdłuż nerwów obwodowych kończyny dolnej bólem o różnym nasileniu w towarzystwie dodatkowych symptomów jak parestezje, a także przykurcze mięśni przykręgosłupowych.
Zobaczcie, w jaki sposób naprawić krzywy kręgosłup:
Dyskopatia lędźwiowa – jak spać?
Przesuwający się dysk traci swoje właściwości amortyzujące i stabilizujące osiowy układ ruchu, co może zaburzać motoryczność całej kolumny lędźwiowej kręgosłupa i przyczyniać się do pogorszenia ogólnej jakości funkcjonowania ruchowego organizmu. Jednym ze sposobów ograniczenia dokuczliwych objawów i przywrócenia zdrowia jest rehabilitacja ruchowa. Poza czynną kinezyterapią i zabiegami fizykoterapeutycznymi zaleca się terapię ułożeniową, szczególnie w warunkach domowych, którą warto praktykować w momentach nasilania objawów oraz w celu uniknięcia nawrotów dyskopatii lędźwiowej. Lekarz bądź fizjoterapeuta w ramach indywidualnego planu rehabilitacji udzielą wskazówek na temat tego, jak spać, żeby nie bolały plecy i co zrobić, gdy boli kręgosłup lędźwiowy.
Jak spać, gdy boli kręgosłup lędźwiowy?
Odpowiednio dobrana pozycja ułożeniowa podczas odpoczynku w pozycji leżącej może odciążyć uciśnięte przez wypadający krążek włókna nerwowe i przynieść natychmiastową ulgę lub znacznie złagodzić dolegliwości oraz zabezpieczyć przed pogorszeniem kondycji kręgosłupa. Objawy dyskopatii lędźwiowej szczególnie dają się we znaki podczas zasypiania, a w ostrym stadium choroby potrafią nawet wybudzić ze snu. W trakcie leczenia schorzenia oraz w ramach profilaktyki nawrotów przypadłości warto praktykować techniki odciążającego kręgosłup ułożenia ciała i bezwzględnie unikać tych zaostrzających objawy. Każdy pacjent dobiera indywidualnie rodzaj pozycji uśmierzającej do swoich potrzeb, jednak fizjoterapia zaleca kilka podstawowych rodzajów sprawdzających się w leczeniu dyskopatii lędźwiowej i dolegliwościach bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, m.in.:
- pozycja boczna to bezpieczny typ ułożenia do spania przy dyskopatii odciążający kręgosłup, pozwalający mu na zachowanie fizjologicznego ustawienia stawów, stabilizację obręczy biodrowej i barkowej. Pozycja do spania na boku, gdy bolą plecy, polega na ułożeniu się na boku, umieszczeniu między kolanami i udami zwiniętej kołdry, poduszki lub klina ortopedycznego oraz w okolicy szyjnego kręgosłupa i wcięcia talii wewnętrznego boku, a także lekkim zgięciu bioder i kolan;
- pozycja embrionalna, czyli pozycja na boku z mocno podkulonymi kolanami do klatki piersiowej trzymanymi przez ręce. Wypełnienie krzywizn kręgosłupa tożsame jak w przypadku pozycji na boku;
- leżenie tyłem, czyli na plecach. Spanie w tym ułożeniu zaleca się uzupełnić również o odciążenie przy pomocy wałków i poduszek ortopedycznych bądź zwiniętych kocyków i podłożenie ich pod kolana, aby wymusić ich lekkie zgięcie oraz odcinek szyjny i lędźwiowy kręgosłupa dla odciążenia i wsparcia fizjologicznej lordozy;
- leżenie przodem, czyli na brzuchu. To najmniej polecana pozycja do spania, jednak w przypadku leczenia dyskopatii lędźwiowej potrafi przynieść ulgę uciśniętym strukturom nerwowym rdzenia i przesuniętym krążkom międzykręgowym. Jak spać, żeby nie bolały plecy, a objawy choroby ustępowały? W tego typu pozycji należy zgiąć kończyny górne i oprzeć czoło na grzbietowej powierzchni złączonych dłoni bądź zastosować specjalistyczną poduszkę ortopedyczną do spania na brzuchu, a także płasko zwinięty ręcznik lub poduszkę umieścić na wysokości pępka. Warto również niewielki wałek podłożyć pod grzbietową stronę stóp. Tak odciążone odcinki kręgosłupa zapewnią mu zachowanie fizjologicznych krzywizn oraz zapobiegną postępowi dyskopatii.
Każdy pacjent ustala dogodną dla siebie pozycję do spania w przebiegu dyskopatii lędźwiowej, jednak warto pamiętać o zachowaniu odciążenia odcinków kręgosłupa, które narażone są na przeciążenia statyczne w trakcie leżenia. Po przebudzeniu należy również stosować technikę prawidłowego wstawania.
Bibliografia:
1. Urban JP, Roberts S. Degeneration of the intervertebral disc. „Arthritis Res Ther”. 5 (3), s. 120-30, 2003.